Dziękuję … – czy zniknie kiedyś ze słownika?

3 marca
3 komentarze

dziękujęDo napisania dzisiejszego posta zainspirowały mnie ostatnie wydarzenia w mojej pracy. Usługi, które świadczymy mają przede wszystkim ułatwiać ludziom życie i zaoszczędzać ich czas, gdy jest go mało lub nie ma wcale. Nie raz dokonywałyśmy rzeczy, o których innych mówili, że są niemożliwe. I wiesz co jest w tym najsmutniejsze? Że w wielu przypadkach nie doczekałyśmy się zwyczajnego dziękuję. Najprostsze i najmniej skomplikowane słowo wyrażające wdzięczność wciąż przysparza ludziom bardzo wiele problemów. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak ciężko mówić dziękuję?

Jako kontrę przytoczę fragment wiadomości, którą otrzymałam po należytym wykonaniu usługi: „nie wiem co mam napisać, jestem tak wzruszona. Dziękuję, dziękuję bardzo. Nie potrafię nic więcej teraz napisać. Jeszcze raz bardzo dziękuję.” Dodam tylko, że było to związane z szybką reakcją i pomocą osobie, która potrzebowała jej w ekspresowym tempie. Takich maili nie dostaję zbyt często – tak jak wspomniałam wcześniej, czasami nie otrzymujemy żadnych słów po zakończeniu pracy. Szkoda, bo przecież jesteśmy ludźmi i dziękowanie innym powinno tkwić w naszej naturze.

Podejrzewam, że zgodzisz się ze mną, iż słowo dziękuję wpływa na Ciebie bardzo kojąco. Na mnie tak – szczególnie wtedy, gdy wiem, że to co zrobiłam lub dopiero zrobię przyniesie komuś korzyść. Nie ważne jaką – materialną czy niematerialną. Mam satysfakcję, że swoją wiedzą czy doświadczeniem, mogę komuś pomóc. Czasami są to błahe rzeczy, czasami większego kalibru. Przypomnij sobie teraz sytuacje, w których ktoś Ci podziękował. Jak się wtedy czułeś? Fajnie, prawda? Nawet teraz czujesz takie fajne ciepło i przyjemność? Tak właśnie Twój organizm reaguje na słowo dziękuję.

Dlaczego nie dziękujesz?

1. Bo nie jesteś nauczony

W tej kwestii wychowanie ma podstawowe znaczenie – jeśli nie wyniesiesz z domu słowa dziękuję, będzie Ci trudno go używać w młodzieńczym a później dorosłym życiu. Zadbaj zatem o to, aby swoje dzieci nauczyć używania tego słowa – z pewnością w wielu sytuacjach będzie im pomocne.

2. Bo inni nie dziękują

Najczęściej powtarzane wytłumaczenie – nie robię tego, bo inni też nie robią. A co tak naprawdę mają Cię obchodzić zachowania innych osób? Jeśli są dobre, warto je naśladować, jeśli nie – nie ma sobie co zaprzątać nimi głowy. Często zdarza się, że Twoje otoczenie nie akceptuje Twoich zachowań? Może zatem czas je zmienić?

3. Bo boisz się jak zostaniesz odebrany

W niektórych środowiskach używanie słów grzecznościowych może być uważane za śmieszne – na szczęście dotyczy to tylko małych, zamkniętych i najczęściej patologicznych grup. Jeśli do takich nie należysz, nie miej obaw, nie wstydź się i dziękuj.

Te trzy powody to chyba najczęściej spotykane z jakimi można się zetknąć pytając kogoś dlaczego nie dziękuje. Czy zatem dziękuję zniknie kiedyś ze słownika? Według mnie NIE – utrzyma się a możliwe, że pewnego dnia takie posty jak ten nie będą już potrzebne, bo używanie tego słowa będzie naturalne. To w moich i Twoich rękach pozostaje abyśmy tę tradycję kultywowali, żeby mówienie innym dziękuję nie sprawiało trudności, żeby było na porządku dziennym.

Dziękowałeś/aś już dzisiaj?

(Visited 46 times, 1 visits today)