Jak słuchać, żeby dobrze rozumieć? Jak słuchać, żeby okazywać szacunek drugiej osobie? Jak słuchać, żeby ludzie chcieli z nami rozmawiać? W dzisiejszym poście znajdziecie odpowiedź na te właśnie pytania. Słyszy się coraz częściej, że ludzie nie potrafią czytać ze zrozumieniem – podobnie rzecz się ma ze słuchaniem. Badania mówią, że w trakcie słuchania zapamiętujemy zaledwie 10% przekazywanych nam informacji. Dlatego też niezwykle ważne jest uświadomienie sobie i przyswojenie takich technik, które pozwolą nam wykorzystać te procenty w najbardziej efektywny sposób. Techniki aktywnego słuchania nie są skomplikowane i łatwo je opanować – podejrzewam, że wielu z Was stosuje je na co dzień, nawet o tym nie wiedząc.
Co nam daje aktywne słuchanie?
Przede wszystkim okazujemy rozmówcy zainteresowanie jego punktem widzenia i jego potrzebami. Ponadto sygnalizujemy mu, że rozumiemy jego stanowisko – choć, co ważne, nie musimy się z nim zgadzać. Aktywne słuchanie stanowi również furtkę do dalszych negocjacji czy do zweryfikowania swojego własnego stanowiska w danej sprawie. Słuchając aktywnie zdobywamy sobie szacunek naszego rozmówcy i dajemy sobie szansę na to, że będzie chciał z nami rozmawiać w przyszłości. Myślę, że to dobre argumenty do tego, aby uświadomić sobie kilka technik, którymi warto się posługiwać – zarówno dla dobra naszego rozmówcy, jak i dla własnego.
TECHNIKI AKTYWNEGO SŁUCHANIA
1. PODĄŻANIE
To nic innego, jak umiejętne posługiwanie się mową ciała oraz stosowanie poniższych zabiegów:
– potakiwanie,
– zwroty typu „tak”, „rozumiem”, „mhm”,
– zadawanie pytań nawiązujących do wypowiedzi rozmówcy; głównie pytań otwartych rozpoczynających się np. od „co”, „kto”, „kiedy” i „dlaczego”.
2. PARAFRAZOWANIE
czyli potwierdzenie, upewnienie się, że dobrze zrozumieliśmy naszego rozmówcę, dzięki takim sformułowaniom jak:
„Jeśli dobrze Cię rozumiem to…”
„Jestem zdania, że…”
„Pozwól, że się upewnię …”
3. SKUPIENIE SIĘ
Rozmowa z osobą, która nie jest skupiona i na pierwszy rzut oka widać, że błądzi myślami daleko, jest bardzo trudna. Jeśli już rozmawiamy z kimś, bądźmy na tej rozmowie skupieni:
– zwróćmy się w stronę mówiącego,
– utrzymujmy kontakt wzrokowy,
– dopasujmy mimikę twarzy.
4. ODZWIERCIEDLANIE
Polega na informowaniu rozmówcy o tym, jakie według nas przeżywa w danym momencie uczucia:
„Mam wrażenie, że jesteś zadowolony”
„Czuję, że bardzo się tym przejmujesz”
„Wydaje mi się, że czujesz zakłopotanie”
5. PODSUMOWANIE
Jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie podsumować prowadzoną rozmowę. Warto wtedy przeanalizować to, co zostało już powiedziane i sfinalizować ją:
„Wydaje się, że najważniejsze kwestie to … – czy coś pominąłem?”
„To, co do tej pory padło z Twoich ust, można podsumować w następujących punktach …”
„Podsumowując, mówiliśmy o …”
Wspomniane przez mnie techniki nie są skomplikowane, a pomyślcie jak mogą ułatwiać wzajemną komunikację. Czasami tak niewiele wystarczy, aby ktoś nas lepiej zrozumiał :)
Na koniec wspomnę jeszcze o najczęściej popełnianych błędach, w trakcie prowadzenia rozmowy. Niech będą one przestrogą i wskazówką do tego, czego powinno się unikać:
– ocenianie i komentowanie wypowiedzi rozmówcy,
– brak koncentracji na rozmowie i drugiej osobie,
– wtrącanie się do czyjejś wypowiedzi, ciągłe przedstawianie swoich uwag,
– okazywanie znudzenia i obojętności wobec tego, co mówi rozmówca.
Wyposażeni w wiedzę na temat technik aktywnego słuchania rozmawiajcie śmiało, z zainteresowaniem i nastawieniem na obopólne korzyści :)
Jeśli macie jeszcze inne sposoby na dobre prowadzenie rozmowy, podzielcie się nimi!