ŚWIAT CZŁOWIEKA: Rzym

11 marca
4 komentarze

Rzym – dziś znowu zabieram Was na południe Europy, w cieplejszy region niż Polska. Wycieczka do wiecznego miasta odbyła się bodajże w 2000 roku, a więc nie za wiele z niej pamiętam. Niemniej jednak jak zwykle postaram się zamieścić kilka użytecznych informacji i powiedzieć Wam, co warto zwiedzić w Rzymie. Na sam początek, odrobinka historii. Początki miasta datowane są na setki lat przed naszą erą. Szczerze powiem, że nigdy za historią nie przepadałam, ale akurat starożytność była moim ulubionym okresem. Zapewne znacie legendę o Romulusie i Remusie, czyli legendarnych założycielach Rzymu. Podobno po strasznych wydarzeniach związanych z ich narodzinami (matka została zakopana żywcem), zostali odnalezieni w lesie przez wilczycę, która wskazała niemowlęta pasterzowi królewskiego. Od tamtej pory znajdowali się już pod jego opieką. Dziś na Kapitolu możemy podziwiać najsłynniejszy posąg wilczycy – Wilczycę Kapitolińską. Dla miłośników historii jest to punkt obowiązkowy wycieczki :)

Jak się dostać do Rzymu?

Moja wycieczka, a właściwie to pielgrzymka odbywała się autokarem. Jest to na pewno jedno z tańszych rozwiązań, ale nie jestem pewna czy najwygodniejsze. Droga może być naprawdę męcząca – dla przykładu odległość z Krakowa do Rzymu wynosi ok. 1600 km, z Warszawy – ok. 2000 km. Jeśli wybierzecie samochód i wyprawę w większą ilość osób, z pewnością wyjdzie to bardzo ekonomicznie. Oczywiście możecie się też zdecydować na tanie linie lotnicze. Macie do dyspozycji dwa lotniska – Fiumicino (30 km od centrum) i Ciampino (15 km od miasta). Najtańszą opcją dostania się do Rzymu z lotnisk jest transport autobusowy. Koszt w jedną stronę to ok. 4€, a więc wychodzi chyba najtaniej ze wszystkich miast, które do tej pory opisywałam. Kolejny raz polecam zakup biletów na transport publiczny na kilka dni – koszt wynosi ok. 17€, a na pewno w tym czasie nie musicie się martwić o kupowanie biletów jednorazowych, na które można się zrujnować.

Gdzie spać w Rzymie?

My akurat nocowaliśmy w dość dobrych hotelach. Niemniej jednak wiele ofert znajdziecie na pewno na www.booking.com lub innych podobnych portalach. Polecam również szukanie ofert na serwisach typu Groupon – na zagranicznych można znaleźć świetne propozycje na pobyty w luksusowych hotelach za naprawdę niską cenę. Oczywiście zwróćcie uwagę na datę ważności zakupionego vouchera oraz lokalizacje wybranego hotelu. Może się na przykład okazać, że znajduje się w sporej odległości od miasta i będziecie musieli poświęcić sporo czasu na dojazdy.

Gdzie jeść w Rzymie?

Nie wiem czy Wam też, ale mnie Rzym kojarzy się z tysiącami maleńkich knajpek rozsianych po całym mieście. Są to takie miejsca, do których wchodzi się na chwilę, żeby coś zjeść i wędrować dalej albo wręcz przeciwnie – żeby spędzić więcej czasu, zatrzymać się i delektować. To co na pewno rzuca się w oczy, to poobijane samochody ;) mieszkańcy Rzymu zupełnie nie cackają się z parkowaniem – nie mam miejsc? Przesunę inne auto, to się znajdzie – tak to właśnie wygląda. Wracając jednak do jedzenia – podobnie jak w Mediolanie, spróbujcie przepysznych makaronów i włoskiej pizzy. Warto też wybrać się do jakiejś lodziarni i skosztować lokalnych smakołyków.

Dziś w liście top 5 Rzymu znajdą się miejsca powszechnie znane i z pewnością lubiane przez turystów. Dla tych, którzy jeszcze nie byli w Wiecznym Mieście na pewno będzie to wskazówka, co warto tam zwiedzić. Zanim jednak przejdę do zasadniczej części dzisiejszego posta – czy wiecie skąd się wzięła nazwa „Wieczne Miasto”? Odpowiedź jest bardzo prosta – od zawsze miasto to było tak potężne, że w opinii mieszkańców i zarządców jest nie do zniszczenia.

1. Koloseum: amfiteatr powstały na samym początku naszej ery – był świadkiem licznych walk gladiatorów, egzekucji więźniów, polowań na dzikie zwierzęta i wydarzeń związanych z ważnymi sytuacjami dla miasta. W każdy Wielki Piątek odbywa się tutaj uroczysta droga krzyżowa z udziałem Papieża. W 2007 roku Koloseum zostało wpisane na listę cudów świata. Koszt zwiedzania wynosi ok. 16€.

koloseum

2. Watykan: najmniejsze państwo świata jeśli chodzi o powierzchnię, enklawa Rzymu. To tutaj znajduje się siedziba władz kościelnych na czele z Papieżem. Na terenie znajduje się słynna Bazylika św. Piotra oraz Plac św. Piotra, na którym co niedzielę i w trakcie wielkich wydarzeń zbierają się tłumy wiernych, aby móc słuchać słów Papieża. Bazylika została wybudowana na przełomie XVI i XVII wieku. Dziś można ją zwiedzać i powiem Wam, że robi naprawdę niesamowite wrażenie. W Watykanie znajduje się również słynna Kaplica Sykstyńska, którą można zwiedzać w Pałacu Watykańskim – koszt wynosi ok. 16€.

watykan

3. Forum Romanum: najstarszy miejski plac w Rzymie, na którym odbywały się rożnego rodzaju wydarzenia ważne dla miasta. Dziś są to ruiny, ale mają taki klimat, że w momencie przeniesiecie się w wyobraźni do starożytności.

forum romanum

4. Schody Hiszpańskie: jedno z najsłynniejszych miejsc w mieście, znajdujące się tuż obok Placu Hiszpańskiego. Ukończono je w 1725 roku i są obecnie jednymi z najdłuższych i najszerszych schodów na świecie. Jest to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów, których można spotkać tutaj praktycznie przez cały rok. Ponadto odbywają się tutaj pokazy mody, a wiosną schody usiane są kwiatami w ramach festiwalu kwiatów.

schody hiszpańskie

5. Fontanna di Trevi: to chyba najsłynniejsza fontanna na świecie. Woda, która w niej płynie pochodzi z akweduktu wybudowanego na początku naszej ery. Fontannę wybudowano w stylu barokowym z inicjatywy Klemensa XII – jej centrum stanowi posąg Neptuna, boga wód według mitologii. Turyści wrzucają do niej drobne pieniążki, które są wyławiane przez władze i przeznaczane na renowację zabytków, a także utrzymanie biednych. Według legendy jedna moneta zapewnia powrót do Rzymu, dwie – romans, trzy – ślub ;)

fontanna di trevi

Nie wahajcie się zatem i szybciutko siadajcie przed komputerem, żeby bukować bilety. Wieczne miasto czeka! :)

 

źródło zdjęć: www.flickr.com

 

(Visited 246 times, 1 visits today)