ŚWIAT CZŁOWIEKA: Kolonia

24 marca
No comments yet

koloniaDzisiejsze miasto znajduje się w kraju naszych najbliższych zachodnich sąsiadów – Niemiec. Zabieram Was zatem do Kolonii, znajdującej się w zachodniej części tego kraju. Jest to czwarte co do wielkości miasto i jeden z ważniejszych ośrodków historycznych. Kolonia położona jest malowniczo nad brzegami Renu. Jej początki sięgają zamierzchłych czasów, bo aż do wczesnych lat naszej ery, kiedy to została założona przez cesarzową Agrypinę, która urodziła się w tych okolicach. Kolonia przez wieki była jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i religijnych. Nie obyło się jednak bez problemów i miasto kilkakrotnie stawało na skraju upadku. Ogromne zniszczenia spowodowała też II wojna światowa, ale miasto odrodziło się i dziś można je oglądać jako piękne i dostojne. Dowiecie się zatem co warto zwiedzić w Kolonii, a także w jakim wydarzeniu warto wziąć udział.

Jak się dostać do Kolonii? Najszybciej i najprościej, wybierając oczywiście tanie linie lotnicze. Bardzo dogodnym połączeniem jest lot WizzAir z Katowic prosto do Kolonii. Ceny biletów są bardzo atrakcyjne – polecieć można już za ok. 100 zł w dwie strony. Jeśli ktoś z Was lub Waszych znajomych posiada kartę WIZZ Discount Club, koszty można zredukować nawet do 3 zł (!). Oczywiście zakładamy tutaj lot tylko z bagażem podręcznym.

Gdzie spać w Kolonii? Jak zwykle polecam Wam sprawdzone portale bookingowe. Na nich z pewnością znajdziecie miejsca, w których warto będzie spędzić noc. Dziś na przykład przeglądałam oferty i znalazłam pokoje za ok. 100 zł na czerwiec. Wszystko zależy od zasobności Waszych portfeli i wymagań co do warunków. Na krótkie wyjazdy polecam hostele, w których nie będziecie spędzać długiego czasu.

Gdzie jeść w Kolonii? Będąc w mieście koniecznie musicie spróbować tradycyjnej kuchni niemieckiej. Jak w każdym dużym mieście miejsc do degustacji jest sporo i na praktycznie na każdej ulicy możecie zajrzeć do knajpki serwującej niemieckie pyszności. Czego spróbować? do narodowych potraw można zaliczyć golonkę z kapustą i zupę z węgorza na wołowym rosole. Ponadto popularne są szparagi w różnych postaciach i biała kiełbasa.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko przedstawić Wam moją listę top 5 Kolonii – co prawda w prezentowanym wydarzeniu nie udało mi się brać udziału, ale kierowałam się opiniami wyszperanymi w Internecie. Niech będą one wskazówkami, co warto zobaczyć w tym mieście.

1. Katedra: jej budowa trwała ponad 600 lat, a dzisiaj jest jedna z najważniejszych katedr w całych Niemczech. Zdecydowanie robi niesamowite wrażenie, a jej gotycka budowla uraczy oko każdego miłośnika sztuki i architektury. Katedra jest też ważnym miejscem pielgrzymkowym ze względu na relikwie Trzech Króli, które zostały tu sprowadzone z Mediolanu. Tutaj tez znajduje się jeden z największych i najcięższych dzwonów na świecie – Dzwon Świętego Piotra.

katedra kolonia2. Ratusz: jego wiek szacowany jest na ok. 900 lat. Na kompleks budynków składają się budynek ratusza z XIV wieku, gotycka wieża z XV wieku, loggia i klasztor z XVI wieku, a także nowoczesne atrium z XX wieku. Zwiedzając ratusz zwróćcie uwagę na kamienne figury Dziewięciu Świętych, Cesarza i tzw. Przywileje. Obecnie jest to siedziba części władz miasta.

ratusz kolonia3. Muzeum Perfum: miejsce, w którym zobaczycie jak powstawała prawdziwa woda kolońska. Co ciekawe, muzeum można zwiedzać po polsku :) koszt: 5 euro. Pierwsza fabryka Eau de Cologne została założona w 1709 roku przez Włocha, Johanna Marię Farinę, perfumiarza, który opracował recepturę wody. Dziś woda kolońska sygnowana jest logo czerwonego tulipana.

farina4. Muzeum Czekolady: partnerem muzeum jest jeden z najsłynniejszych producentów czekolady – Lindt. Obiekt istnieje od 1993 roku i możecie zapoznać się w nim z historią czekolady, a także skosztować wyrobów. Świetne miejsce dla smakoszy słodyczy.

muzeum czekolady koloniaźródło obrazka: www.viatoura.de

5. Karnawał: parady karnawałowe znane są praktycznie w większości niemieckich miast. Tutaj jednak obchody świętowane są bardzo uroczyście. Najbardziej huczny jest początek karnawału, który ma miejsce 11 listopada o godzinie 11:11 – rozpoczyna się wtedy tzw. piąta pora roku. Cechą charakterystyczną obchodów są liczne parady, podczas których na ulicach można spotkać tłumy poprzebieranych ludzi. Ponadto, atrakcją szczególnie dla dzieci są ogromne, kilometrowe pochody rzucające we wszystkie strony słodycze i inne smakołyki. Można się tam naprawdę obłowić w łakocie ;)

karnawałźródło obrazka: www.journeymart.com

Jak widzicie, nie trzeba daleko szukać ciekawych miejsc do zwiedzania – wystarczy wybrać się do jednych z naszych sąsiadów. Dla zainteresowanych, bilety lotnicze w dniu dzisiejszym z rezerwacją na długi weekend czerwcowy kosztują 318 PLN (Wizz Discount Club – 228 PLN) ;)

W związku z nadchodzącymi bardzo intensywnymi dniami Zafascynowana Życiem wraca do Was za tydzień z porcją nowych doświadczeń i informacji :) Do usłyszenia!

(Visited 1 192 times, 1 visits today)