ŚWIAT CZŁOWIEKA: Czas, czas goni nas ….

30 listopada
No comments yet


          Dzisiaj myślę, że jeden z najtrudniejszych tematów, z którymi przyszło i być może przyjdzie mi się zmierzyć. Postaram się zatem, aby było krótko i na temat. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak definiuje się czas? Otóż jest to nic innego jak tylko wielkość fizyczna, która określa kolejność zdarzeń, a także odstępy między takimi zdarzeniami, które zachodzą w tym samym czasie (źródło: www.wikipedia.pl).

          W literaturze można znaleźć ogromną liczbę koncepcji i podejść do zagadnienia czasu. Rozważania na jego temat jeszcze się nie wyczerpały – nadal naukowcy zmagają się z jego określeniem i wyjaśnieniem czasowych zagadek. Natknęłam się między innymi na dwie przeciwstawne opinie – w mechanice relatywistycznej czas stanowi jedną z czterech współrzędnych czasoprzestrzeni, a jego upływ zależy od obserwatora i jest różny dla różnych obserwatorów. Newton z kolei uważał, że istnieje tylko jeden, uniwersalny i wszechobejmujący czas – płynie on w jednostajnym tempie i nic nie wywiera na niego wpływu. Widzimy zatem, że na czas można patrzeć z różnych perspektyw – co filozof czy naukowiec, to inna teoria. Myślę więc, że śmiało mogę wrócić jeszcze do tego tematu, bo jeden post to stanowczo za mało.
Dzisiaj skupię się zatem na zebraniu kilku ciekawostek o czasie i najbardziej znanych przysłów mówiących o nim.
Ciekawostki:
– podstawową jednostką w układzie SI jest sekunda,
– pierwszy zegar mechaniczny powstał w Chinach w roku 724,
– pierwszy zegarek kieszonkowy to rok 1510,
– najnowszym odkryciem (z 2011 roku) jest zegar pulsarowy, którego mechanizm opiera się o zliczanie impulsów fal radiowych emitowanych z dużą regularnością okresu,
– pierwszy raz zmianę czasu wprowadzili Niemcy w czasach I wojny światowej,
– czas letni stosowany jest niemalże siedemdziesięciu krajach na świecie – w Europie zmiana czasu nie odbywa się w Islandii, Rosji i Białorusi.
Najbardziej znane przysłowia:
– czas to pieniądz,
– komu w drogę, temu czas,
– nie czas żałować róż, gdy płoną lasy,
– czas leczy rany,
– po czasie każdy jest mądry,
– czasu rękami nie zatrzymasz.
Na koniec piękny cytat, na który natrafiłam poruszając się po tematyce związanej z czasem – Karol May „Winnetou”
Przyszłość jest jak książka, której jeszcze dotychczas nie czytaliśmy.

(Visited 183 times, 1 visits today)