Moje sposoby na nudę

8 listopada
2 komentarze

sposoby na nudęPewnie pamiętacie z dzieciństwa scenki, w których idziecie do mamy albo taty i przeciągłym głosem mówicie „nuuuuuudzi mi się”. Z pewnością odpowiedzi na Wasze żale były przeróżne, ale ostatecznie kończyło się tym, że wreszcie nuda została przerwana i zajęcie się znalazło. Dorosłym też się takie sytuacje zdarzają. Może trochę rzadziej niż dzieciom, bo sporą część naszego czasu pochłania praca, ale jednak. Jak sobie z nią poradzić i jak jej zapobiegać – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym poście. Zacznijmy jednak od początku. Czym jest nuda?

Nuda to nic innego jak tylko negatywny stan emocjonalny, odczuwany wtedy gdy nie jesteśmy w stanie zająć swojego czasu czymś interesującym czy produktywnym. Nudzie towarzyszy stan zobojętnienia i ogólnego osłabienia oraz brak zainteresowania czymkolwiek. Nuda pojawia się często wtedy, gdy człowiek popadnie w swojego rodzaju rutynę, związaną z jego codziennym życiem. Wykonywanie ciągle tych samych czynności, brak zmian i różnorodności może doprowadzić do negatywnych emocji. W skrajnych przypadkach nuda może prowadzić do całkowitego braku chęci i zobojętnienia, co z kolei może być bazą do rozwinięcia się zaburzeń depresyjnych. Mnie póki co brak zajęć nie grozi i bardzo się z tego cieszę. Poniżej przedstawiam Wam moje sposoby na nudę – są dość oczywiste, ale może warto sobie przypomnieć, że telewizja niekoniecznie jest dobrym pomysłem na spędzenie czasu i niestety to tylko pozorne zabicie nudy – w końcu w programie telewizyjnym nie za bardzo mamy w czym wybierać.

10 SPOSOBÓW NA NUDĘ

 1. Rozwiń nowe hobby

Z pewnością interesujecie się wieloma rzeczami i to zajmuje Wasz czas, w który mogłaby się wkraść nuda. Jeśli nie macie niczego, co Was absorbuje, warto tego poszukać. Porozglądajcie się wśród znajomych, w Internecie – poczytajcie i posłuchajcie o hobby innych ludzi. Być może znajdziecie coś dla siebie – coś, co pochłonie Was bez reszty i pozwoli cieszyć się wolnym czasem w pełni. Wiem z doświadczenia, że znalezienie sobie nowego konika daje sporego powera. W ostatnim czasie lubię chodzić na spotkania klubu Eurocash, o którym już Wam pisałam. Nie tylko uczę się tam czegoś nowego, ale również poznaję nowych, interesujących ludzi.

2. Uprawiaj sport

Niekoniecznie musi to być od razu przygotowanie się do maratonu. Na początek wystarczy siłownia, rower czy fitness – naprawdę niewiele trzeba, żeby  czuć się dobrze zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Kilkadziesiąt minut tygodniowo i od razu nuda znika, a życie nabiera barw. Po wysiłku fizycznym poprawia się humor, człowiek ma więcej energii – nie ma chyba nic lepszego :)

3. Czytaj książki

Ten sposób jest niezawodny przy każdej okazji – zarówno na mniejszą, jak i na większą nudę. O tym, że uwielbiam książki już wspominałam i z pewnością jeszcze nie raz o tym na blogu napiszę. Warto wybierać zróżnicowane pozycje książkowe – niekoniecznie tylko ckliwe romanse, które opierają się na prostych historiach czy powieści fantasy. Może warto przypomnieć sobie kilka faktów historycznych? Albo zagadnień z geografii? Może psychologia i rozwój osobisty? Albo finanse i ekonomia? Możliwości mamy setki i warto z nich korzystać.

4. Zacznij prowadzić bloga

Z pewnością wiele osób chciałoby się dzielić swoją wiedzą i przemyśleniami z innymi. Co stoi na przeszkodzie? Właściwie nic – najprostszą w obecnym czasie drogą jest właśnie prowadzenie bloga. Dzięki temu, że blog prowadzony jest w Internecie macie szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.  Nie ma się nad czym zastanawiać – siadaj i zacznij pisać! :) O tym jak zacząć pisanie możecie przeczytać tutaj. Jeśli tylko pojawia mi się jakakolwiek zapowiedź nudy, siadam przed monitor i zaczynam pisać posty albo układam ich plan na następne tygodnie. Poszukiwanie inspiracji jest świetnym sposobem na to, żeby nauczyć się wielu nowych rzeczy – zarówno związanych ze stroną techniczną bloga, jak i ta drugą – merytoryczną.

5. Spotykaj się ze znajomymi

Nie chodzi mi tutaj o to, że spotykanie się ze znajomymi ma być „zapchajdziurą” gdy dorwie Was nuda – ma to być sposób, aby jej zapobiec. Podtrzymywanie znajomości z wartościowymi dla nas osobami jest niezwykle cenne w życiu każdego człowieka. Z pewnością sami nie raz przekonaliście się, że przyjaciele i znajomi są równie ważni jak rodzina. Warto dbać o kontakty społeczne – zarówno te, które już posiadamy, jak i nawiązywać nowe znajomości.

6. Graj w  gry edukacyjne

O grach mogłabym pisać i pisać – obecne są w moim życiu od dzieciństwa i uważam je za świetny sposób spędzania czasu. Na rynku gier jest pod dostatkiem – w tym poście mam na myśli te, które mogą wnieść jakąś wartość do naszej edukacji. O niektórych mogliście już poczytać na blogu, np. Scrabble, Eurocash czy Cashflow. Lubię również grę logiczną Mastermind czy zręcznościową Jengę. Od czasu do czasu wracam też do Chińczyka czy warcabów. Wiem, że wiele takich edukacyjnych gier można znaleźć w Internecie, ale unikam ich – wolę gry „na żywo”, na stoliku i z innymi ludźmi.

7. Gotuj i/lub piecz

To dopiero jest świetny pomysł na zapełnienie sobie czasu – co tydzień wypróbowuję nowe przepisy, zarówno na dania obiadowe, jak i desery, szczególnie ciasta. Moje eksperymenty bywają mniej lub bardziej udane, ale sprawiają mi ogromną radość. Polecam każdemu wypróbowanie swoich sił w sferze kulinarnej. Jeśli  coś Wam nie wyjdzie za pierwszym razem, nie zrażajcie się – trzeba próbować i modyfikować. Dziś na przykład z mojego piekarnika wyjechało przepyszne ciasto ze śliwkami, które powstało po zmodyfikowaniu przepisu na muffinki. Zamiast piętnastu babeczek mam piękne okrągłe ciasto, pachnące cynamonem :)

8. Posprzątaj

Wiem, wiem że niektórzy z Was zrobią wszystko inne, żeby tylko uniknąć wszelkiego rodzaju porządków czy innych domowych czynności organizacyjnych. Nie są one takie złe – naprawdę :) a przy okazji satysfakcja gwarantowana, gdy już wszystko lśni, a Wy jesteście pozytywnie zmęczeni. Mnie na przykład bardzo relaksuje prasowanie, czego wiem, że mnóstwo ludzi nie znosi. No cóż, każdy ma swoje małe obsesje :)

9. Zwiedzaj

Nie mówię tutaj o podróżach na egzotyczne wyspy czy wyjazdach do innych miast. Mówię o zwiedzaniu swojego miejsca zamieszkania. Oczywiście jeśli mieszkacie w małej wsi lub miasteczku, może nie ma tam miejsc, których byście nie znali, ale wtedy warto poeksplorować okolice – może znajdziecie jakieś ciekawe obiekty czy okazy przyrody. Ja bardzo lubię spacerować po Krakowie i poznawać miejsca, których jeszcze nie widziałam. Przy okazji warto też wykorzystywać możliwości zwiedzania wielu obiektów za darmo, np. w listopadzie macie szansę zwiedzać Wawel za darmo. Najpierw trzeba odebrać bezpłatną wejściówkę, po którą warto udać się jak najwcześniej, bo pula kończy się dość szybko. Co jakiś czas również w innych miejscach organizowane są darmowe wystawy czy oprowadzanie. Ja często korzystam z tego serwisu: http://krakow.zaprasza.eu/. Znajdziecie tutaj listę wielu wydarzeń kulturalnych w Krakowie, w tym te, które są bezpłatne.

10. Relaksuj się

Zostawiłam ten punkt na koniec, bo u mnie on  jeszcze troszkę  szwankuje. Mój relaks jest zazwyczaj dość aktywny – fizycznie lub umysłowo. Wiem jednak, że warto czasami całkowicie oderwać się od tego, co wokół nas – odpocząć, poleżeć z zamkniętymi oczami i posłuchać dobrej muzyki. Tak niewiele trzeba, żeby poczuć się lepiej :) Starajcie się znaleźć taki czas tylko dla siebie – z pewnością wyjdzie Wam to na dobre.

A jakie są Wasze sposoby na nudę?

(Visited 3 771 times, 1 visits today)