Portale pomocne przy korepetycjach z angielskiego

20 stycznia
13 komentarzy

Jeśli wśród moich czytelników są osoby, które udzielają korepetycji z języka angielskiego, to mam dla Was kilka użytecznych informacji. Jak już kiedyś wspominałam, moja przygoda z nauczaniem dzieci i młodzieży zaczęła się wiele lat temu. Tak naprawdę zaczynałam od zera, jeśli chodzi o materiały czy pomoce naukowe. Przez ten czas zgromadziłam kilka GB danych, w tym samodzielnie przygotowanych plików z ćwiczeniami, skanów książek i materiałów dostępnych do darmowego pobrania z różnych stron. Jeśli macie kłopot ze znalezieniem wartościowych stron, z których można korzystać, przygotowując się do lekcji, ten post jest dla Was! :)

Linki, którymi się z Wami podzielę, pogrupowałam na kilka kategorii tak, abyście bez problemu mogli odnaleźć to, co Was interesuje.

Angielski dla dzieci – tych najmłodszych i nieco starszych

http://www.anglomaniacy.pl/: moja ulubiona strona z materiałami dla dzieci. Przede wszystkim dlatego, że jest tu mnóstwo zadań do drukowania. Podzielone są one na kilka różnych typów, w tym krzyżówki, memory, łączenie słów, obrazki do wycięcia i wiele innych. Znajdziecie tutaj zadania sprawdzające słownictwo, gramatykę, wyrażenia i piosenki, dodatkowo również zadania, które można wykonywać online. Gdy uczyłam 7-latki ta strona była moją główną pomocą naukową. Lepszej dla dzieciaków nie znalazłam.

http://www.rhymestore.com/: kopalnia rymowanek o różnym poziomie zaawansowania. Znajdziecie tutaj wierszyki o różnej tematyce i dla różnych kategorii wiekowych – od maluchów po dzieci nieco starsze. Świetny sposób na ćwiczenie czytania, bez nudnych tekstów z podręcznika.

http://www.songsforteaching.com: portal z piosenkami, podzielonymi tematycznie np. szkoła, poranna toaleta, podróżowanie itp. Możecie nie tylko wydrukować tekst takiej piosenki, ale i jej posłuchać. Jeśli zatem sami nie jesteście obdarzeni dobrym głosem do śpiewania, ten portal Wam w tym pomoże – dzięki niemu lekcje mogą być naprawdę atrakcyjne!

http://www.kidseslgames.com: rozbudowany portal z grami online, ćwiczącymi słownictwo i gramatykę. Znajdziecie tutaj mnóstwo ćwiczeń, które możecie wykonywać z dziećmi w trakcie lekcji – jeśli macie dostęp do komputera oraz materiały do wydruku. Strona została stworzona przez nauczyciela, który uczył angielskiego jako języka obcego, dlatego też przystosowana jest dla odbiorców nie-Anglików.

Gramatyka

Portali z ćwiczeniami gramatycznymi jest na pęczki, dlatego moje propozycje są zaledwie kroplą w morzu tego, co możecie znaleźć w internecie. Ja również przeszukiwałam jego zasoby i znalazłam swoje ulubione, z których intensywnie korzystałam.

http://www.ego4u.com/: portal z ćwiczeniami online ze wszystkich zagadnień gramatycznych. Podoba mi się głównie dlatego, że są to nie tylko ćwiczenia do uzupełnienia, ale również informacje na temat określonego czasu czy innego tematu z zakresu gramatyki. Polecam nie tylko do korepetycji – również dla tych z Was, którzy uczą się języka sami. W każdym ćwiczeniu można sprawdzić poprawne odpowiedzi, więc będziecie wiedzieli jak Wam idzie :)

http://www.tlumaczenia-angielski.info/: na tej stronie również znajdziecie szeroką oferty ćwiczeń gramatycznych online. Ja wykorzystywałam go głównie jako inspirację do tworzenia swoich własnych materiałów dla uczniów.

inne portale z ćwiczeniami gramatycznymi i innymi (w tym słownictwo):

http://www.learnenglishfeelgood.com

http://www.e-ang.pl/

http://www.myenglishpages.com/

http://www.jezykangielski.org

http://www.ang.pl

http://www.engbook.pl

http://web2.uvcs.uvic.ca/courses/elc/studyzone/ – ćwiczenia dla zaawansowanych

Czytanie i słuchanie

Nauka angielskiego to nie tylko ćwiczenia z gramatyki i regułki – to również zdobywanie umiejętności czytania i słuchania tekstów ze zrozumieniem. I pod tym względem też znajdziecie mnóstwo użytecznych stron –  ja bazowałam głównie na tych, które podaję poniżej. Ich ograniczeniem może być jedynie to, że korzystać z nich będziecie wtedy, gdy udzielacie korepetycji u siebie w domu – chyba że u ucznia też macie dostęp do komputera ;) A i tak się zdarza.

http://www.esl-lab.com/

http://www.rong-chang.com/easyread/

Mówienie

Właściwie jest to najważniejsza umiejętność przy nauce języka obcego. Warto z uczniami rozmawiać na różne tematy – przy każdej okazji. Ja tak właśnie staram się robić z każdym, kogo uczę. Zdarzało się, że brakowało mi pomysłów na to, o czym można by było rozmawiać, żeby jednocześnie utrwalać słownictwo z określonego zakresu. Dotyczyło to głównie uczniów od gimnazjum do końca liceum. Wtedy pomocą służyły mi następujące strony:

http://iteslj.org/questions/

http://www.eslflow.com/speakingandcommunicativeicebreakeractivities.html

http://www.esldiscussions.com/

Co jeszcze?

Są jeszcze dwa portale, które szczególnie sobie upodobałam w trakcie prowadzenia korepetycji.

https://en.islcollective.com/: tutaj znajdziecie przeogromną ilość materiałów z gramatyki i słownictwa, a na dodatek możecie wybrać poziom zaawansowania czy typ ucznia :) Jak dla mnie jest to jeden z najlepszych portali z pomocami dla nauczycieli języka angielskiego.

http://www.eslflashcards.com/: portal z fiszkami do nauki słówek, które możecie drukować. Są tu zarówno obrazki związane z zagadnieniami gramatycznymi, jak i ze słówkami. Dla mnie bomba!

To tyle z moich propozycji jeśli chodzi o portale pomocne przy korepetycjach z angielskiego. Jeśli macie jeszcze inne, z których warto korzystać – podzielcie się nimi w komentarzach! :)

Zachęcam też do zakupu mojego ebooka, w którym dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, zdobytymi w ciągu 10 lat udzielania korepetycji!

(Visited 68 151 times, 1 visits today)