Larnaka i Lefkara

28 września
15 komentarzy

Zacznę od pierwszego miejsca na Cyprze, które mieliśmy okazję odwiedzić. Akurat tutaj przyleciał nasz samolot – do głównego portu lotniczego i tutaj był nasz nocleg. Dawna nazwa miasta to Kition, z którym możecie kojarzyć filozofa Zenona – jego popiersie można zobaczyć na zdjęciu powyżej, a znajduje się na głównej promenadzie ciągnącej się wzdłuż wybrzeża. Dzisiejsza nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od słowa larnaks, które oznacza sarkofag – a takich można znaleźć w okolicy sporo, albo ich pozostałości. Jest to trzecie co do wielkości miasto na wyspie, a w zamierzchłych czasach było ostoją fenickich kolonistów. Kilka kilometrów od miasta znajduje się najważniejszy port lotniczy Cypru, więc z łatwością można się tutaj dostać. Muszę przyznać, że Larnakę potraktowaliśmy trochę po macoszemu, zostawiając ją niemalże na sam koniec wycieczki, ale i tak mieliśmy możliwość zobaczyć najważniejsze miejsca. 

Kościół św. Łazarza (Church of Saint Lazarus)

Zacznę od najsłynniejszego zabytku w mieście – legenda głosi, że to tutaj został pochowany św. Łazarz, po tym jak osiadł na wyspie po wskrzeszeniu przez Jezusa. W podziemiach kościoła znajduje się jego grobowiec. Jako że dominującą religią na Cyprze jest prawosławie, jest to oczywiście cerkiew. W związku z tym wewnątrz kościoła można podziwiać wspaniały ikonostat i bogate zdobienia, a jego początki sięgają 890 roku naszej ery, kiedy to właśnie odkryto szczątki świętego.

larnaka_św łazarz

Muzeum Archeologiczne Dystryktu Larnaka (Larnaca District Archaeological Museum)

Ostatniego dnia pobytu w mieście chcieliśmy zobaczyć antyczne Kition – czytałam, że prace wykopaliskowe odkryły tam pozostałości murów i świątyń. Okazało się jednak, że jest to nieliczne miejsce, które w soboty jest zamknięte. Jeśli zatem chcecie poczuć ducha dawnej Larnaki, odwiedźcie to miejsce w tygodniu (godziny otwarcia: 8:30-16:00). Na szczęście Muzeum Archeologiczne było otwarte i mogliśmy oglądać przeróżne efekty prac archeologów w tym rejonie. Głównie była to porcelana, a jej początki sięgają nawet czasów neolitycznych (!), czyli 8000-3800 r. p.n.e. Eksponaty ułożone są od najstarszych do najmłodszych, więc można zobaczyć jak zmieniały się „trendy” w wyrobie naczyń czy biżuterii.

larnaka_afrodyta

larnaka_muzeum

larnaka_muzeum

larnaka_muzeum

Zamek (Medieval Castle)/Fort

Zamek w Larnace znajduje się tuż przy brzegu morza, więc samo jego położenie jest już dość atrakcyjne. Został on zbudowany w XII wieku, w czasach bizantyjskich, natomiast pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z wieku XIV. W wieku XVII z kolei była to twierdza turecka. Do połowy XX wieku natomiast miejsce to było wykorzystywane jako więzienie i miejsce straceń. Ze względu na koszmarny upał nie zdecydowaliśmy się na zwiedzanie zamku – wybraliśmy frappe na deptaku ;) W jego wnętrzu mieści się teraz muzeum z eksponatami z okresu starożytności.

larnaka_zamek

larnaka_muzeum

Meczet Ali Kebira (Büyük Cami)

Tuż obok fortu znajduje się meczet Ali Kebira, z którego na zdjęciu widać praktycznie tylko minaret – jest mocno obrośnięty drzewami, więc ciężko było zrobić zdjęcie z dobrej perspektywy. Uważa się, że jest to najstarszy meczet na Cyprze. Nie od zawsze było to miejsce wyznawców islamskich. Na przełomie wieku XIII i XIV stał tutaj kościół katolicki pod wezwaniem świętej Katarzyny. W połowie XVIII wieku Bekir Pasza kazał wybudować tutaj meczet i tak już zostało.

meczet ali kebira

Akwedukt Kamares (Kamares Aqueduct)

Kolejna budowla, ufundowana przez gubernatora Bekira Paszę w 1747 roku. Okazuje się, że aż do początku lat 40-tych XX wieku dostarczał wodę do miasta. Jego budowa składa się aż z 75 łuków i od niego biegnie ścieżka Afrodyty, którą można obejść jezioro Salt Lake, o którym będzie mowa w kolejnym cypryjskim poście.

larnaka_kamares

Jaka plaża jest w Larnace?

Jeśli spodziewacie się fantastycznie miękkiego piasku, to tutaj może być problem ;) Plaża w Larnace to raczej zbita ziemia, która dość mocno brudzi. W dalszej części miasta plaża jest kamienista – także do wyboru do koloru! To co trzeba przyznać, to czysta i ciepła woda. Poza tym jest to idealne miejsce dla dzieciaków – woda jest płytka bardzo daleko od brzegu.

larnaka_plaża

larnaka_plaża

A tak wygląda miasto …

larnaka_miasto4

larnaka_miasto3

larnaka_miasto2

larnaka_miasto1

larnaka_miasto5

larnaka_miasto7

A tu jedna z najważniejszych osób w mieście, czyli Makarios III – pierwszy prezydent Cypru i zwierzchnik kościoła prawosławnego. Miał ogromne polityczne i kościelne znaczenie w połowie XX wieku, aktywnie działał na rzecz pomyślności wyspy. Dziś w wielu miejscach można oglądać jego pomniki.

larnaka_makarios

LEFKARA

Moim zdaniem jest to miejsce, którego nie może zabraknąć w planie wycieczki na Cypr. Miasteczko to ma taki fajny klimat, że chciałoby się tam zostać na dłużej. Poza tym, jak już wspomniałam, sprzedają tutaj najlepsze słodycze EVER :D Miasto słynie ze swojej tradycji koronkarskiej i wyrobów ze srebra, które widać na każdym kroku, a co rusz starsze i młodsze panie zapraszają do siebie, żeby pooglądać, porównać, a w końcu i kupić. Koronki i srebro nas nie za bardzo interesowały, ale samo miasteczko jest bardzo przyjemne – takie wiecie, klimatyczne.

lefkara14

lefkara13

lefkara2

lefkara1

lefkara16

lefkara_koronki

lefkara_koronki_2

Ciekawa jestem, które z tych dwóch miasta podoba Wam się bardziej? :)

(Visited 1 056 times, 1 visits today)