KULTURA I JĘZYKI: Muzea

20 grudnia
No comments yet

źródło obrazka: www.metmuseum.org
          Dziś zaczyna się weekend szczególny, bo przedświąteczny :) Może warto zatem wykorzystać ten czas na rodzinne wyjście do muzeum? Oczywiście, jeśli tylko pozwala na to oferta kulturalna naszego miasta. Nawet nie wiedziałam, ale muzeum ma swoją definicję określoną przez polskie prawo, a dokładnie Ustawę z dnia 29 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy o muzeach. W artykule 1 czytamy: Muzeum jest jednostką organizacyjną nienastawioną na osiąganie zysku, której celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów.  Jednym słowem muzea zbierają okazy, porządkują je, tworzą możliwość ich poznawania i kształtują wrażliwość na piękno kultury.

          Myślę, że w Polsce mamy dość sporą ofertę muzealną – przynajmniej w większych miastach. Ogólnie możemy je podzielić na:
– narodowe, np. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku.
– archeologiczne,
– etnograficzne,
– przyrodnicze,
– historyczne,
– techniki,
– sztuki,
– sakralne,
– biograficzne,
– wojskowe,
– zamki, pałace, dwory,
– i wiele, wiele innych.
          Warto też wspomnieć o muzeach nietypowych – na taka listę natknęłam się pod tym linkiem: http://www.fly4free.pl/najdziwniejsze-muzea-na-swiecie-byliscie-w-nich/?pid=257#galeria
1. Muzeum Asfaltu w Sacramento,
2. Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie,
3. Muzeum Dusz Czyśćcowych w Rzymie,
4. Muzeum Pojazdów Pogrzebowych w Barcelonie,
5. Muzeum Psich Obroży w Maidstone,
6. Muzeum Słoniny we Lwowie,
7. Muzeum Solniczek i Pieprzniczek w Gatlinburg,
8. Muzeum Skarpetek w Pekinie,
9. Muzeum Zupek Chińskich w Osace,
10. Muzeum Toalet w New Delhi.
          Przynajmniej raz do roku muzea organizują Dni Otwarte, kiedy to można je bezpłatnie zwiedzać. 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów – ustanowiony w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów. Od 2003 roku natomiast mamy w Polsce jeszcze jedną inicjatywę – Noc Muzeów. Wtedy również można zwiedzać muzea za darmo – zazwyczaj  odbywa się ona z piątku na sobotę, a obiekty można zwiedzać od 18 do 3 w nocy.
          Osobiście nie jestem zagorzałą fanką podziwiania obrazów, ale zawsze z chęcią wybieram się w nowe miejsce, gdzie można zobaczyć coś innego – pamiątki, książki, makiety i tym podobne zasoby. W Krakowie byłam chyba już w większości miejsc,  ale nadal nie dotarłam do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Niech to zatem będzie postanowienie noworoczne :)

 

(Visited 170 times, 1 visits today)