KULTURA I JĘZYKI: Filmy z lat 60-tych

7 lutego
No comments yet

Kolejny weekend przed nami, a zatem czas na następną dekadę – czas na filmy z lat 60-tych. Czas ten często nazywany jest „brązowymi latami Hollywood”. Był to okres, w którym na widowni siedziało głównie pokolenie powojenne. Młodzież co prawda miała w domu telewizory i mogła z nich korzystać, ale jednak potrzebowała czegoś więcej. W tym celu udawała się oczywiście do kin. Jednak nie tylko w poszukiwaniu rozrywki, ale też innych wartości. Krok po kroku zaczęło pojawiać się kino autorskie, reżyserowane m.in. przez Woody’ego Allena, Romana Polańskiego, Stanleya Kubricka i innych. W Polsce nie działo się wtedy zbyt dobrze jeśli chodzi o kinematografię. Na początku lat 60-tych zlikwidowano szkołę filmową, a produkowane filmy uznano za niezgodne z wymaganiami i wartościami partyjnymi. Wielu znanych twórców niestety wyemigrowało za ocean, gdzie często mieli znacznie większe szanse na rozwój i powodzenie. Niemniej jednak warto wspomnieć o Andrzeju Wajdzie, czołowej postaci polskiej filmówki – w 1968 roku stworzył „Wszystko na sprzedaż” – film, w którym wyraźnie widoczne były inspiracje Nową Falą, która powoli wkraczała na rynek europejski. Ponadto w tym czasie powstało sporo filmów historycznych i kostiumowych oraz dokumentalnych, które dopiero rozpoczynały swoją karierę. Rok 1969 jest początkiem Kina Młodej Kultury, którego główną cechą było pokazywanie rzeczywistości wprost, bez owijania w bawełnę i ukrywania czegokolwiek.
Czas zatem na moją subiektywną listę najlepszych filmów z lat 60-tych :)
1.   Śniadanie u Tiffaniego (1961): to jeden z moich ulubionych filmów, a na dodatek z Audrey Hepburn ;) wyreżyserowany przez Blake’a Edwardsa – oparty na powieści Trumana Capote o tym samym tytule.
Historia: Holly Golightly mieszka w nowojorskiej eleganckiej kamienicy. Jej główne źródło dochodów to pieniądze i rzeczy otrzymywane od bogatych adoratorów. Pewnego dnia do mieszkania na górze wprowadza się początkujący pisarz – Paul Varjack.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/%C5%9Aniadanie+u+Tiffany%27ego-1961-1318#poster-1

 
2.   Zabić drozda (1962): film oparty na amerykańskiej powieści Harper Lee o tym samym tytule, w reżyserii Roberta Mulligana. W rolę głównego bohatera wcielił się Gregory Peck.
Historia: akcja rozgrywa się w małym miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych w trakcie Wielkiego Kryzysu. Adwokat Atticus broni czarnoskórego mężczyzny w sprawie o gwałt na białej kobiecie.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Zabi%C4%87+drozda-1962-11900#poster-1

 
3.   Doktor No(1962): pierwszy film o Jamesie Bondzie – oparty na powieści Iana Fleminga. W tej części w rolę Bonda wcielił się Sean Connery.
Historia: James Bond, czyli agent 007 udaje się na Jamajkę, aby wyjaśnić  morderstwo agenta brytyjskiego wywiadu. Na miejscu trafia do tajemniczego doktora No, który dąży do zniszczenia programu kosmicznego USA.

Plakat: http://www.filmweb.pl/Doktor.No#poster-1

 
4.   Ptaki(1963): amerykański dreszczowiec w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Kolejny film oparty na literaturze – tym razem opowiadaniu Daphne du Maurier.
Historia: Melanie Daniels poznaje prawnika Mitcha Brennera i postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o jego życiu. Kupuje papużki nierozłączki, które Mitch chciał podarować swojej siostrze na urodziny. Wiezie klatkę do jego domu, ale po drodze zostaje zaatakowana przez mewę, co jest dopiero początkiem dziwnych wydarzeń.

Plakat: http://www.filmweb.pl/Ptaki#poster-1

 
5.   Kleopatra(1963): film biograficzny i historyczny, wyreżyserowany przez Josepha L. Mankiewicza. Jest to najdroższa i najbardziej dochodowa produkcja o losach egipskiej królowej, w której rolę wcieliła się Elizabeth Taylor.
Historia: Kleopatra dąży do wzmocnienia swojej pozycji poprzez ślub z Juliuszem Cezarem.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Kleopatra-1963-31280#poster-1

 
6.   Kto się boi Virginii Wolf (1966): amerykański dramat w reżyserii Mike’a Nicholsa. Otrzymał aż 5 statuetek Oscara.
Historia: dwa małżeństwa spotykają się pewnego wieczoru w domu jednego z nich i rozmawiają o problemach w swoich związkach.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Kto+si%C4%99+boi+Virginii+Woolf%3F-1966-12228#poster-1

  
7.      Czterej pancerni i pies (serial 1966-1970): polski serial w reżyserii Konrada Nałęckiego, oparty na książce Janusza Przymanowskiego.
Historia: żołnierze Wojska Polskiego przemierzają kraj w czołgu o numerze 102, a towarzyszy im pies Szarik.

Plakat: http://www.filmweb.pl/Czterej.Pancerni.I.Pies#poster-1
 
8.      Dziecko Rosemary (1968): film Romana Polańskiego oparty na powieści Iry Levina o tym samym tytule.
Historia: młode małżeństwo wprowadza się do nowego mieszkania i szybko zaprzyjaźnia z sąsiadami. Jednak pewnego dnia sąsiadka częstuje Rosemary dziwnym deserem, który wywołuje u niej halucynacje. Wkrótce też dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży.

Plakat: http://www.filmweb.pl/Dziecko.Rosemary#poster-1

 


Jak łatwo zauważyć dzisiejsze propozycje są oparte na literaturze, może warto zatem sięgnąć również po lekturę.  Jeśli macie ochotę zapraszam do przypomnienia sobie zestawień z innych dekad – do tej pory na blogu powstały filmy z lat20-tych, filmy z lat 30-tych, filmy z lat 40-tych i filmy z lat 50-tych :) Nie macie co robić w weekend? Może film? Filmy z lat 60-tych to też dobry wybór!
źródło obrazka: www. midatlanticnostalgiaconvention.com
(Visited 1 367 times, 1 visits today)