KULTURA I JĘZYKI: Filmy z lat 20-tych

3 stycznia
No comments yet
źródło obrazka: peanutonthetable.com
W poprzednim poście o kinie pisałam, że lata 20-te to moment, kiedy mamy do czynienia zarówno z kinem niemym, jak i tym już udźwiękowionym. Nastąpił zatem duży przeskok od obrazów, do których dopisywano historie aż do dialogów pomiędzy aktorami, które można było usłyszeć z kinowego ekranu. Złamało to również wiele karier artystycznych, które zostały ograniczone barierą językową. Upadło także wiele firm producenckich, które nie mogły pozwolić sobie na kosztowną wymianę wyposażenia – panował wtedy przecież Wielki Kryzys (1929-1933). Z drugiej jednak strony mógł rozwijać się na przykład musical. Mnie lata 20-te kojarzą się przede wszystkim z prześmiesznymi komediami lub melodramatami, które zawsze kończą się happy-endem. Poniżej wybrałam kilka najsłynniejszych filmów z tej dekady w porządku chronologicznym  – część obejrzałam, innych jeszcze nie, ale chyba czas to nadrobić :)

1.      Gabinet doktora Caligari (1920): film niemy, wyreżyserowany przez Roberta Wiene, uznawany za jeden z pierwszych filmów grozy.
Historia: w niewielkim niemieckim mieście dochodzi do serii zagadkowych morderstw. Przyjaciel jednej z ofiar odkrywa, że za wszystkim może stać wędrowny hipnotyzer.
 
      Plakat: http://www.imdb.com/media/rm836410624/tt0010323?ref_=tt_ov_i

2.      Brzdąc(1920): pełnometrażowy film niemy w reżyserii Charliego Chaplina, który jest również głównym bohaterem.
Historia: włóczęga Tramp znajduje porzucone podrzucone niemowlę, którego chce się pozbyć. Nie jest to jednak takie proste, ale w końcu zajmuje się malcem, z którym wkrótce łączy go prawdziwa więź.
 
      Plakat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Chaplin_The_Kid.jpg
3.      Nosferatu-symfonia grozy (1922): niemiecki film grozy wyreżyserowany przez Friedricha Wilhelma Marnaua. W 1955 roku film znalazł się na watykańskiej liście filmów fabularnych, które zawierają szczególne walory artystyczne.
Historia: młody agent nieruchomości wyrusza w podróż, aby podpisać umowę o zakupie posiadłości. Nieświadomie udaje się do zamku wampira Nosferatu.
 
      Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Nosferatu+-+symfonia+grozy-1922-30700/posters#poster-6931191

4.      Ben-Hur(1925): produkcja amerykańska w reżyserii Freda Niblo, J.J. Cohna,  Charlesa Brabina, Rexa Ingrama i Christy Cabanne. W 1997 roku wpisany na Listę filmów budujących dziedzictwo kulturowe USA.
Historia: Hebrajski książę szuka zemsty na rzymskim namiestniku, który doprowadził do uwięzienia jego bliskich.
 
      Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Ben+Hur-1925-34628#poster-1 
5.      Upiór w operze (1925): amerykański horror w reżyserii Ruperta Juliana. Adaptacja powieści Gastona Leroux.
Historia: Eryk, oszpecony geniusz muzyczny skrywa się w podziemiach Paryskiej Opery strasząc tamtejszych artystów. Pewnego wieczoru rozkapryszona diva zostaje zastąpiona przez młodą Christine. Jej pierwszy występ urzeka nie tylko publiczność, ale i samego Upiora, który zakochuje się w młodej śpiewaczce, pragnąc uczynić z niej nową gwiazdę opery. Jednak o względy Christine zabiega również wicehrabia Raoul de Chagny.
 
      Plakat: http://stopklatka.pl/-/14443525,upior-w-operze
6.      Gorączka złota (1925): niema komedia amerykańska – jedno z moich ulubionych dzieł Charliego Chaplina. Akcja filmu toczy się w 1898 roku podczas gorączki złota w Klondike. Również wpisany na listę filmów budujących dziedzictwo kulturowe USA.
Historia: włóczęga, który poszukuje szczęścia wyrusza na poszukiwanie złota. Przypadkiem trafia do chaty przestępcy, a z opresji wybawia go inny poszukiwacz złota. Pojawia się również wątek miłosny z grającą na jego uczuciach Georgią, która na koniec zostaje jego wybranką serca.
 
      Plakat: http://stopklatka.pl/-/17986189,goraczka-zlota
 
7.      Metropolis(1927): niemiecki film science fiction w reżyserii Fritza Langa.
W roku 2001 film został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.
Historia: w dalekiej przyszłości ludzkość jest podzielona na dwie grupy –  wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce) mieszkających w podziemnych osiedlach.
 
      Plakat: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Metropolisposter.jpg
8.      Kacza zupa(1927): amerykański film komediowy z niezapomnianymi Flipem i Flapem – był to pierwszy film tego duetu. Film trwa tylko 20 minut.
Historia: Hardy i Laurel, którzy pracują jako strażacy uciekają przed grupą strażników leśnych i znajdują schronienie w rezydencji. Właściciel poszedł na urlop a słudzy są z dala, więc Hardy udaje właściciela i oferuje dom do wynajęcia parze Anglików. Hardy dostaje zadanie, aby udawać pokojówkę. Niestety, właściciel wraca i mówi niedoszłym najemcom, że jest właścicielem domu. Laurel i Hardy ponownie uciekają, ale zostają złapani  przez leśniczych i zmuszeni do walki z pożarami.
 
      Plakat: http://en.wikipedia.org/wiki/Duck_Soup_%281927_film%29
(Visited 3 507 times, 1 visits today)