KULTURA I JĘZYKI: Filharmonia – niebo dla ucha

6 grudnia
No comments yet

źródło obrazka: www.emazury.com
          Na ten nadchodzący weekend polecam wizytę w filharmonii. Moje doświadczenia są co prawda ubogie, bo tylko dwie wizyty, ale jakże bogate! Pierwsze spotkanie z tym miejscem odbyło się kilka lat temu i lepiej być nie mogło :) Zorganizowałam małe wyjście dla znajomych na koncert niemieckiego kwintetu Quinteto Ángel (więcej info: www.quintetoangel.de). Koncert był prze-świetny, chłopaki grali niesamowicie – energetycznie, z pasją i tak, że ciężko było nie zapomnieć się w muzyce. Reprezentują naprawdę wysoki poziom i bardzo żałuję, że w tym roku nie grali w Krakowie.

          Zapoznajmy się jednak z historią filharmonii. Początków można doszukiwać się na terenie Włoch – m.in. w Bolonii i Weronie. Na przestrzeni XVIII i XIX wieku powstawało wiele znanych filharmonii świata, w Polsce natomiast pierwsza pojawiła się w roku 1817 w Krakowie – i stoi w nim do dziś :) W tym momencie na terenie naszego kraju jest ich 18 – praktycznie w każdym większym mieście.
          Z założenia, w filharmonii grana jest muzyka poważna, ale również orkiestrowa, filmowa, kameralna i jazzowa. Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się również o koncertach rockowych, inspirowanych najczęściej muzyką klasyczną. Jedną z najstarszych istniejących na świecie orkiestr symfoniczny jest ta z Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych. Została założona w 1842 roku.
          W filharmonii najbardziej podoba mi się tak „bliska” obecność muzyki. To nie to samo, co słuchanie płyty w domu – nawet przy głośniku podkręconym na maksa. Wypełniające salę koncertową dźwięki zdecydowanie lepiej docierają do ucha i są odbierane z większą intensywnością. Myślę, że Bach, Beethoven, Chopin czy Czajkowski zdecydowanie lepiej brzmią w dużej Sali, z dobrym nagłośnieniem i genialna orkiestra niż w głośnikach laptopa lub co najwyżej lepszego sprzętu grającego ;) Polecam bardzo, bardzo – myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, np. metodą prób i błędów. Jasna sprawa, że jest to forma rozrywki, która nie każdemu przypadnie do gustu, ale chociaż spróbujcie!

(Visited 45 times, 1 visits today)