Książki, które czytam #6

29 marca
17 komentarzy

Witajcie w kolejnym podsumowaniu książkowym. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że ten rok zaczęłam z przytupem. Na mojej liście jest już 11 książek, a to dopiero pierwsze 3 miesiące roku. Myślę, że to całkiem niezły wynik. Jak zobaczycie, znowu w większości są to przeróżne poradniki czy książki o charakterze motywacyjno-rozwojowym. Zdecydowanie ta tematyka najbardziej mi odpowiada. Będą też książki, o których trąbił cały świat i coś dla rozwoju umysłowego. Zapraszam zatem do dalszej lektury! Jak zwykle, lista jest sporządzona w kolejności czytania przeze mnie danych pozycji.

Książki, które czytam


Polubić czy poślubić? – Les i Leslie Parrot

Świetny poradnik dla każdej pary – niezależnie od tego, czy planujecie ślub czy też nie. Czy jesteście małżeństwem czy jeszcze nie. Moim zdaniem tę książkę powinna przeczytać każda osoba, będąca w związku – ale uwaga! Nie tylko jeden partner, oboje! :) Podzielona jest na 7 rozdziałów, stanowiących pytania, które warto sobie zadać. Poza tym, co bardzo ważne, obala mity, które być może macie Wy albo ktoś w Waszym otoczeniu na temat małżeństwa. Na przykład to, że po ślubie nastanie sielanka i jeśli coś było źle, to zostanie cudowanie zmienione. Hmm … nie do końca. Ale o tym poczytajcie sami :)

Lubimy czytać:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/240721/polubic-czy-poslubic-7-pytan-ktore-warto-zadac-sobie-przed-slubem

Bóg nigdy nie mruga, Jesteś cudem, Bóg zawsze znajdzie Ci pracę – Regina Brett

O tych książkach napiszę razem, bo są jednej autorki. Sądzę, że większość z Was, którzy przeczytają ten post słyszało o książkach Reginy Brett. Są to zbiory krótkich felietonów, w których autorka przemyca liczne nauki życiowe. Sama wiele przeszła, doświadczyła choroby i trudnych sytuacji życiowych, po czym podzieliła się swoimi przemyśleniami z resztą świata. Ja pochłonęłam te książki raz dwa, ale nie jest to literatura, którą powinno się czytać w ten sposób. Raczej wolno, z przemyśleniami i raz na jakiś czas. Polecam jeśli lubicie zadumać się nad swoim życiem i wyciągać wnioski z uwag, dochodzących z otaczającego Was świata :)

Lubimy czytać:

http://lubimyczytac.pl/autor/75290/regina-brett

Dziewczyna z pociągu – Paula Hawkins

Ta książka krzyczała do mnie praktycznie z każdego medium społecznościowego – liczne zdjęcia na FB czy Instagramie wręcz mówiły „przeczytaj mnie”. No i skusiłam się. Powiem tak – czy hit hitów? Nie powiedziałabym, ale że ja uwielbiam tego typu literaturę, to będę jej bronić :) Dla mnie fajnie napisana i czytałam z zapartym tchem, czekając co się okaże na końcu. Moim zdaniem z książkami jest jak z perfumami, kosmetykami czy samochodami – to, co podoba się innym, jest zupełnie nie do przyjęcia przez innych. I niech tak pozostanie. A w kwestii tej książki – lekka lektura, idealna na deszczowe popołudnie, których wcale niemało tej wczesnej wiosny.

Lubimy czytać:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/254758/dziewczyna-z-pociagu

Co nas nie zabije – David Lagercrantz

W trylogii Larssona o dziewczynie z tatuażem zakochałam się bez pamięci. Poza tym mam do niej sentyment, bo to były jedne z pierwszych książek, które przeczytałam na moim Kindle’u. Zupełnie nie zdawałam sobie sprawy, że po śmierci autora została wydana kolejna część, napisana tym razem przez kogoś innego. I znowu poratował mnie Instagram! Zobaczyłam, że ludzie czytają, więc czym prędzej zaczęłam szukać. Dla mnie rewelacja i zdecydowanie utrzymane w tym samym klimacie, co spod pióra pierwszego autora.

Lubimy czytać:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/256915/co-nas-nie-zabije

Najgorszy człowiek na świecie – Małgorzata Halber

Bardzo rzadko piszę tak o książkach, ale ta, moim zdaniem – nie do przełknięcia. Dokończyłam z trudem, bo do ostatniej kartki myślałam, że będzie lepiej. Całkowicie błędnie. Zupełnie nie przekonała mnie ani tematyka ani styl tej książki. Jak dla mnie mogłaby być o połowę krótsza i wyszłoby na to samo. Owszem, tematyka ciężka i ważna, bo dotycząca panoszącego się wciąż alkoholizmu, ale sposób przekazania zupełnie do mnie nie trafił. Czytaliście? – może ktoś ma inną opinię, albo może ja czegoś nie załapałam?

Lubimy czytać:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/238184/najgorszy-czlowiek-na-swiecie

4-godzinny tydzień pracy – Timothy Ferris

Kolejna książka, o której wiele czytałam i słyszałam. Warto przeczytać, jeśli stoicie na granicy pracy stacjonarnej i zdalnej. Również dla osób, które prowadzą swoją własną firmę i chcą się od niej choć trochę uniezależnić i oddelegować zadania pracownikom. Ja nie do końca znalazłam tutaj coś dla siebie, choć nie powiem – skorzystałam z licznych linków do stron, które w książce są polecane. Myślę, że ta książka dopiero nabierze dla mnie wartości w przyszłości i chętnie do niej wrócę. Odwiecznym problemem takiej literatury jest to, że niekoniecznie pasuje do warunków panujących w danym kraju. Ale mimo wszystko – pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym i chęcią zmiany swojego podejścia do świata.

Lubimy czytać:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/46874/4-godzinny-tydzien-pracy

Pamięć doskonała. 50 łamigłówek , które wytrenują Twój mózg i pozwolą Ci zapamiętać wszystko. – Charles Phillips

Bardzo ciekawa seria ćwiczeń, które mają usprawniać funkcjonowanie mózgu. Nie jest to taka książka, którą czyta się od deski do deski, jak inne tutaj wspomniane. Raczej ma ona za zadanie pomóc rozwijać pewne umiejętności, przez systematyczne ćwiczenia. A ponieważ ja jest strasznie zapominalska i wiem, że z wiekiem może być gorzej, postanowiłam zająć się tym jak najszybciej. Na co dzień moja pamięć nie jest wykorzystywana tak samo, jak to było w szkole czy na studiach. Kalendarz, notatki i przypomnienia w telefonie działają niestety na moją niekorzyść, więc tym chętniej sięgam po takie łamigłówki. I potwierdza się fakt, że moja pamięć fotograficzna jest nadal dość dobra!

Lubimy czytać:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/284921/pamiec-doskonala-50-lamiglowek-ktore-wytrenuja-twoj-mozg-i-pozwola-ci-zapamietac-wszystko

Trening umysłu dla bystrzaków – Tracy Packiam Alloway

Fajnie napisana książka, w której możecie zapoznać się z funkcjonowaniem mózgu – z jego budową, ograniczeniami i ogromnymi możliwościami. Dla mnie była to już mała powtórka ze studiów, ale jednak warto sobie odświeżyć wiedzę. Pod koniec książki znajdują się zagadki – przeróżne, o różnym stopniu trudności i rodzaju. Są zatem zagadki słowne, szyfry czy sudoku (zarówno klasyczne, jak i okrągłe). Nad jednym z nich właśnie siedzę i dalej nie mogę wykminić co gdzie będzie ;)

Lubimy czytać:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/179906/trening-umyslu-dla-bystrzakow

Rusz głową – Tony Buzan

Ostatnia książka w tym kwartale i jak widzicie zakończenie godne pierwszej części roku ;) Tę książkę czytałam pierwszy raz na studiach, więc co nieco już z niej pamiętałam. Tutaj również powtórka z budowy i funkcjonowania mózgu, a dodatkowo sporo przydatnej wiedzy na temat map myśli. Mapy myśli to świetna metoda uczenia się, o której warto sobie więcej poczytać, jeśli chcecie, żeby Wasza nauka była bardziej efektywna. Ja przemycam jej uproszczoną formę do nauki angielskiego.

Lubimy czytać:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/17109/rusz-glowa

Uff! Trochę się tego nazbierało :) Nie sądziłam, że uda mi się przeczytać aż tyle książek. Ciekawa jestem Waszych typów!

(Visited 134 times, 1 visits today)