Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

10 sierpnia
1 Comment

Co prawda pojawił się jakiś czas temu podobny post na blogu, ale koniecznie chciałam napisać go niemalże raz jeszcze, opierając się na moich niedawnych doświadczeniach. W ostatnich tygodniach miałam bowiem okazję ponownie rozmawiać z wieloma osobami, które ubiegały się u nas o pracę. Praktycznie za każdym razem do mojej listy „must to do” dopisywałam sobie nowe punkty, bo u każdej z tych osób dostrzegałam coś, co mogłabym tutaj zawrzeć, żeby stworzyć dla Was fajny poradnik. Wszystkie moje refleksje i wskazówki będą dotyczyły ubiegania się o posadę pracownika biurowego, więc jeśli aplikujecie na całkiem inne stanowisko, może się okazać, że będziecie potrzebowali innych rad.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?


 

1) Nie odbębniaj

Jeśli Twoja kandydatura została wstępnie wybrana na podstawie przesłanego CV i zostaniesz zaproszony na rozmowę, idź na nią. Moim zdaniem każde takie spotkanie warto traktować poważnie, a nie tylko odhaczać z listy, że się było. Możesz się naprawdę wiele nauczyć – może padną zupełnie inne pytania, może Tobie nasuną się pytania, o których do tej pory nie myślałeś, może dowiesz się czegoś zupełnie nowego. Bardzo nie podobało mi się, a niestety było to widać, gdy ktoś przychodził na rozmowę jak na skazanie. To naprawdę nigdy się nie sprawdzi – jeśli nie masz ochoty wybierać się do tej właśnie firmy, po prostu odmów takiego spotkania. Nie marnuj czasu pracodawcy, a co najważniejsze – swojego!

2) Utrzymuj kontakt wzrokowy

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego jak ważny jest kontakt wzrokowy w trakcie rozmowy? Powiem więcej – może się okazać kluczowy. Z własnego doświadczenia powiem, że bardziej ufałam osobom, które zwyczajnie w świecie patrzyły mi w oczy, gdy odpowiadały na pytania, a zupełnie nie, tym którzy tego nie robili. Nie mówię, żeby wpatrywać się uparcie w osobę prowadzącą rekrutację – nie o to tutaj chodzi. Jeśli masz z tym problem, koniecznie poćwicz z kimś przed wizytą w firmie. Może się wydać, że ta sprawa jest bardzo błaha, ale zapewniam Cię, że tak nie jest.

3) Odpowiadaj na pytania pełnymi zdaniami

Kompletnie nie rozumiem sytuacji, w których w odpowiedzi na pytania pojawiają się jedynie zdawkowe odpowiedzi. Najczęściej jedno zdanie lub tak/nie. Prowadzenie takiej rozmowy jest ogromną trudnością. Gdy miałam do czynienia z takimi osobami, nasze rozmowy trwały naprawdę krótko i nie były efektywne. W pewnym momencie nie miałam już nawet pomysłu o co mogę zapytać, bo tak naprawdę nadal nic o tych osobach nie wiedziałam. Jeśli zatem chcesz się czegoś na rozmowie nauczyć i wynieść z niej coś wartościowego, odpowiadaj na pytania jak najlepiej – dość że pełnymi zdaniami, to jeszcze wyczerpująco. Oczywiście nie można przesadzać w drugą stronę, czyli klepać trzy po trzy, ciągle się powtarzać czy niemiłosiernie przedłużać. Zwięzłość i konkretność to dwie najważniejsze, moim zdaniem, rzeczy w przypadku odpowiedzi na pytania.

4) Pokaż jaki jesteś

O byciu sobą na rozmowach mówi się wiele i powtórzę to ja. Naprawdę da się wyczuć, jeśli ktoś nie mówi prawdy i udaje kogoś, kim nie jest. Szczerość i naturalność sprawdzą się w każdym momencie. No chyba, że jesteś mistrzem nakładania masek w zależności od sytuacji – nie jestem tylko pewna, czy taka postawa sprawdzi się na dłuższą metę. Dla mnie liczyło się uśmiech na twarzy i błysk w oku, który dostrzegałam u kandydatów do pracy. Od razu było widać, że dana osoba jest taka w życiu codziennym, że niczego nie udaje, nie próbuje być kimś innym, żeby tylko dobrze wypaść. Postawa otwarta w pracy biurowej, szczególnie w sektorze usług i bezpośredniej styczności z klientem jest bardzo ważna, więc te cechy były akurat dla mnie bardzo ważne.

5) Zadawaj pytania

Gdy sama brałam udział w rozmowach jako kandydat, nie zawsze zadawałam pytania. Dzisiaj wydaje mi się, że był to błąd. W końcu brałam udział nie w wywiadzie, a właśnie w rozmowie, podczas której komunikacja powinna przebiegać w obie strony. Teraz, jako osoba prowadząca rozmowy, czułam pewien niedosyt, gdy ktoś nie miał żadnych dodatkowych pytań. Warto się nad tym zastanowić przed pójściem na spotkanie. Zapytaj o te rzeczy, które nie pojawiły się w trakcie rozmowy, przejrzyj wcześniej stronę internetową firmy żeby łatwiej było się przygotować. Jestem pewna, że znajdziesz coś, o co warto zapytać.

To tyle ode mnie. Mam nadzieję, że się przyda jeśli będziecie brali udział w rozmowach kwalifikacyjnych. Powodzenia!

(Visited 699 times, 1 visits today)