Dobre nawyki w pracy

10 kwietnia
6 komentarzy

dobre nawyki w pracyCo robić żeby efektywniej pracować? Jakie nawyki kształtować w biurze? Jak postępować, żeby pracowało się milej? – jeśli zadajesz sobie na co dzień takie pytania, zapraszam do lektury kilku najważniejszych wskazówek. Są takie przyzwyczajenia, które warto zmienić, żeby pracowało się lepiej. W tym poście zakładam, że masz już w jednym paluszku moje wskazówki dotyczące pisania dobrego CV, powaliłeś pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej i cieszysz się ze swoich osiągnięć.

Dobre nawyki w pracy


1. Zadbaj o ergonomię

Świat idzie z postępem, a co za tym idzie coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem lub innymi urządzeniami elektronicznymi. W korporacjach, dużych, średnich i małych firmach – wszędzie tam zazwyczaj siedzi się przy biurku. Żeby kręgosłup nie cierpiał z tego powodu, warto zadbać o odpowiednie stanowisko pracy. Już w szkole uczono nas, aby siedzieć prosto, nie krzyżować nóg, nie garbić ramion i nie wychylać zbyt daleko głowy. Weź sobie te rady do serca, a za kilka lat Twój kręgosłup nie będzie „płakał”. Mniej więcej powinno wyglądać to w ten sposób:

ergonomia2. Dbaj o oczy

Ciągłe siedzenie przed monitorem może negatywnie wpłynąć na wzrok. Wiem, że nie jest to wcale takie proste oderwać się od obowiązków, żeby zrobić przerwę dla oczu, ale jest to konieczne. Zaleca się, aby przez chwilę patrzeć daleko przed siebie – wtedy oczy mają chwilę, aby sobie odpocząć. W pomieszczeniach klimatyzowanych może się dodatkowo pojawić problem suchości oczu – warto skonsultować się z okulistą, który pomoże dobrać na przykład odpowiednie krople. W tym zakresie warto również pamiętać o odpowiednim oświetleniu stanowiska pracy – musisz przecież dobrze widzieć, co piszesz na klawiaturze.

3. Dbaj o porządek

Jest to szczególnie ważne, gdy bezpośrednio obsługujesz przy swoim biurku klientów. Nie wyobrażam sobie, żeby obsługiwał mnie ktoś, kto ma zawalone biurko kubkami po kawie, woreczkami po pączkach i w ogóle jest brudno. Na moim biurku widać wszystkie odbicia palców, kubków itp., dlatego też szczególnie muszę o nie dbać. Zredukowałam też ilość papierów do minimum, które muszę mieć pod ręką. Zostawiłam pieczątki, długopisy i wizytownik, czyli jednym słowem tylko to, co jest potrzebne. Wszystkie pozostałe trzymam w osobnej szafce.

4. Odpowiednio czytaj maile

Co to znaczy? Przede wszystkim dotyczy to tych branż, w których maile spływają co kilka minut a czasami nawet i sekund, a rano jest ich kilkadziesiąt i trzeba wszystko sprawnie ogarnąć. Warto wtedy zrobić najpierw szybki przegląd całości, a następnie uszeregować je wg ważności. Niektóre bowiem wymagają natychmiastowej odpowiedzi, a inne mogą poczekać nieco dłużej. Dostępne programy pocztowe umożliwiają przeróżne kategoryzacje, więc raczej nie powinieneś mieć z tym problemu.

5. Wypracuj swój system przypominania

Zdarza się, że o czymś zapominasz? Jeśli tak, czas wypracować system przypominania. To jaki on będzie zależy już tylko od Ciebie – mogą to być powiadomienia z telefonu, ze skrzynki pocztowej czy chociażby tradycyjny „żółte karteczki” stickersy. Gdy zaczynałam pracę w obecnym miejscu, cały monitor miałam obklejony takimi właśnie karteczkami – żeby o niczym nie zapomnieć, Później przerzuciłam się na zeszyt – teraz za pomoc służą mi powiadomienia w Thunderbirdzie i Outlooku oraz papierowy kalendarz.

6. Rób sobie przerwy

Chodzi tutaj zarówno o te krótsze w trakcie pracy, jak i dłuższe w postaci urlopu. Odpoczywać trzeba, bo tylko wtedy organizm regeneruje się na tyle, że jest w stanie dalej pracować tak samo lub bardziej efektywnie. Krótkie przerwy w czasie pracy są potrzebne zarówno dla oczu, jak i dla kręgosłupa. Idealnie by było wykonywać przy okazji jakieś proste ćwiczenia fizyczne, ale wiem, że nie zawsze jest to możliwe.

7. Wyeliminuj rozpraszacze

A to prywatny telefon, a to Facebook, a to poczta prywatna – jeśli akurat masz przerwę i chcesz ją w taki sposób zagospodarować, zamiast się przejść – Twoja sprawa. Jeśli jednak zajmujesz się w danym momencie czymś ważnym, niech Twoja uwaga nie będzie rozproszona na to, co niepotrzebne. Szkoda i Twojego czasu i energii – a nuż okaże się, że wyczytasz coś skandalicznego i nie będziesz mógł o tym przestać myśleć w trakcie pracy. Co za tym idzie – totalnie runie Twoja organizacja.

8. Dbaj o dobre relacje

Jeśli nie pracujesz sam, a z innymi – dbaj o pozytywne relacje. Chyba lepiej przychodzić do pracy, w której możesz porozmawiać z fajnymi ludźmi, niż męczyć się w biurze pełnym ponuraków i dziwaków z nikim nie rozmawiających. Dobre relacje to podstawa dobrej atmosfery w pracy – zarówno z przełożonym, jak i z współpracownikami.

Mam nadzieję, że tych osiem wskazówek pokaże Ci, jak powinny wyglądać dobre nawyki w pracy. Ciekawa jestem, czy masz jeszcze inne, swoje własne i sprawdzone nawyki?

(Visited 706 times, 1 visits today)