Dlaczego multitasking nie jest dobry?

24 lutego
3 komentarze

Zdarza mi się, że w jednym czasie sprawdzam maile, rozmawiam z kimś przez telefon, robię sobie herbatę i zapisuję coś w kalendarzu – z angielskiego nazwę to multitasking. Po polsku to nic innego jak wielozadaniowość. Czasami sytuacja wymaga tego, że pewnie i Ty robisz wiele rzeczy na raz. Na pierwszy rzut oka wydaje się to świetną sprawą, bo możesz zaoszczędzić wiele czasu. Jeśli jednak przyjrzysz się temu dogłębniej okaże się, że nie do końca tak jest. Co więcej, okazuje się, że multitasking może być szkodliwy dla Twojego zdrowia. Przekonaj się, dlaczego tak się dzieje.

Nad wielozadaniowością przeprowadzono do tej pory szereg badań – okazuje się, że nie jest ona tak wydajna, jakby mogło Ci się wydawać. Sama też muszę zrewidować moje działania w tym zakresie – wolałabym nie szkodzić swojemu organizmowi i mózgowi. Tym bardziej, że zauważam w niektórych sytuacjach, że robienie kilku rzeczy w jednym momencie nie wychodzi mi na dobre. Zdarza się, że czegoś nie dokończę lub o tym zapomnę w trakcie. Co za tym idzie, któraś z wykonywanych czynności prędzej czy później na tym cierpi. Co mówią badania?

1. MÓZG NIE JEST SKUPIONY NA WIĘKSZEJ LICZBIE ZADAŃ

Jeśli wykonujesz dwie rzeczy w jednym czasie, półkule Twojego mózgu skupiają się tylko na nich. Dodanie kolejnych czynności zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. W związku z tym lepiej będzie, jeśli zamiast skakać od zadania do zadania, na pierwsze poświęcisz powiedzmy 20 minut, następnie zajmiesz się kolejnym przez kolejnych 20 minut itd.

2. PRZYSWAJASZ MNIEJ INFORMACJI

Podejrzewam, że podobnie jak ja zdarza Ci się mieć otwartych w przeglądarce kilka zakładek na podobne lub zupełnie odmienne tematy. Zastanów się – czy w ten sposób jesteś w stanie przyswoić sobie wiedzę? Skacząc z karty do karty tak naprawdę zawężasz sobie pole zdobywania informacji i przez to efekt jest zupełnie odwrotny niż byś się spodziewał. Lepiej będzie jeśli skupisz się na jednych treściach, a następnie przejdziesz do kolejnych, jak wspominałam w punkcie 1. Ma to przełożenie również na wykonywanie czynności – skończ jedno, weź się za drugie.

3. NIE OSZCZĘDZASZ CZASU I POPEŁNIASZ BŁĘDY

Niestety, multitasking powoduje wręcz odwrotny efekt – wydłuża czas czy to zdobywania wiedzy czy wykonywania czynności. W nielicznych przypadkach rzeczywiście może go skrócić, ale zazwyczaj więcej z tego szkody niż pożytku. Weźmy taki przykład – masz zamiar wysłać mailowo ofertę do ważnego klienta i w tym momencie dzwoni telefon. Odbierasz go, zaczynasz prowadzić rozmowę i nie chcąc tracić czasu piszesz jednocześnie wiadomość. Następnie, przez dekoncentrację spowodowaną rozmową telefoniczną, zamiast „odpowiedz” klikasz „odpowiedz wszystkim” i Twoją ofertę otrzymuje również konkurencja. Czyż to dla niej nie wspaniałe? Wystarczy parę złotych mniej i sprzątają Ci klienta sprzed nosa. Szkoda by było, prawda?

4. ZMNIEJSZASZ BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH

Ten punkt dotyczy sytuacji drogowych w dwóch wymiarach. Pierwszy to kierowcy, którzy jadąc słuchają głośnej muzyki, rozmawiają przez telefon czy jedzą. Wiele razy zdarzało się, że tego typu rozpraszacze powodowały tragiczne w skutkach wypadki. Może kojarzysz zeszłoroczną kampanię Volkswagena i filmik krążący w Internecie. Jeśli nie wierzysz, że wykonywanie w samochodzie innych czynności może być szkodliwe, obejrzyj ten lub setki innych:

Dla mnie – powodujący ciarki na plecach. O bezpieczeństwo nie dbają również piesi – jeśli rozmawiasz przez telefon lub coś czytasz, zawsze pamiętaj żeby nie wychodzić na jezdnię bez rozglądnięcia się!

5. PODNOSISZ POZIOM STRESU

Szczególnie widoczne jest to w trakcie pracy, którą wykonujesz na co dzień. Jeśli zalewają Cię informacje i czynności z wielu stron, może to spowodować wzrost zdenerwowania. Stajesz się niespokojny, Twoje myśli zaczynają się rozpraszać – tym samym robisz krzywdę swojemu organizmowi, w tym sercu, które nie lubi się stresować.

6. ZAKŁÓCASZ FUNKCJONOWANIE SWOJEJ PAMIĘCI

Prosty przykład – jednoczesne oglądanie telewizji i czytanie książki. Powiesz mi być może- bułka z masłem! Albo – jestem kobietą, mam podzielną uwagę. Być może, ale spróbuj przeprowadzić test – sprawdź swoją pamięć dotyczącą wydarzeń z książki lub filmu, gdy robisz te rzeczy jednocześnie i wtedy, gdy poświęcasz czas tylko na jedną z czynności. Rezultaty mogą być zaskakujące. Ja czytając książkę nie mogę mieć żadnych rozpraszaczy – momentalnie wyłączam się już przy piosence, która ma słowa. Muzyka klasyczna mi nie przeszkadza, inne aktywności – owszem.

7. TYJESZ

Zaskakujące? – już wyjaśniam o co chodzi. Dotyczy to sytuacji, w których przenosisz swoje jedzenie przed ekran telewizora lub komputera. Rozproszenie uwagi w trakcie jedzenia może spowodować, że Twój mózg będzie wysyłał sygnały „nie jestem jeszcze najedzony”. Co za tym idzie, będziesz jadł więcej i częściej. Jeśli zatem dbasz o swoją sylwetkę, celebruj posiłki przy stole :)

W trakcie pisania tego posta miałam otwartych ok. 7 dodatkowych kart w przeglądarce, rozmawiałam przez telefon, zrobiłam sobie kolację i zmieniłam miejsce pracy z łóżka na biurko. Wiem teraz, że na pewno nie przyspieszyło to ani pisania ani innych czynności, które w tym czasie wykonałam. Widzę teraz, że multitasking, który wydawał mi się do tej pory taki super, nie sprzyja mojej efektywności. Czas podjąć działania, które go ograniczą!

Jeśli i Ty czujesz, że wielozadaniowość wpływa na Ciebie niekorzystnie, dołącz do mnie!

(Visited 425 times, 1 visits today)