Zadajesz sobie czasami pytanie dlaczego ludzie kłamią? Biorąc pod uwagę liczbę kłamstw i oszustw, które dzieją się dookoła nas, okazuje się że to pytanie jest uzasadnione. Jednak bycie ofiarą kłamstwa i nieszczerości to jedna sprawa – druga to taka, że ludzie coraz częściej bywają nieszczerzy. A to już smutne. Czasami kłamiesz, bo nie chcesz kogoś zranić, innym razem zniekształcasz rzeczywistość tylko po to, aby pokazać się w lepszym świetle. Co więcej, okłamujesz samego siebie – w momencie gdy doświadczasz dysonansu poznawczego i próbujesz przywrócić harmonię w swoim umyśle.
W trakcie pewnych amerykańskich badań uzyskano lekko zatrważające wyniki – badani prowadzili dziennik, w którym wpisywali wszystkie kłamstwa. Okazało się, że kłamali dwa a nawet trzy razy dziennie. Co więcej, deklarowali nieszczerość w 1 na 5 rozmów, które trwały dłużej niż 10 minut. Kolejny wniosek mówił, że w ciągu tygodnia okłamali 30% osób, z którymi mieli w tym czasie do czynienia. Wyniki te nie obejmowały kłamstw, które stosuje się w ramach grzeczności wobec kogoś.
Dlaczego ludzie kłamią?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi, że chcą się chronić. Ludzie są nieszczerzy, ponieważ chcą uniknąć zażenowania i negatywnego osądu, chcą być postrzegani w dobrym świetle. Inni próbują w ten sposób ukryć swoje pomyłki. Jednym słowem, wielu ludzi kłamie, bo się po prostu boi, na przykład konsekwencji ujawnienia prawdy. Ale co kieruje tymi wszystkimi osobami i sprawia, że kłamią?
Kłamstwo jako obrona samego siebie
Jeśli nie chcesz być postrzegany jako osoba ze słabościami i niepewna – kłamiesz. Chronisz siebie przed tym, co może pomyśleć o Tobie społeczeństwo – karmisz je białymi kłamstwami, dzięki którym roztacza się wokół Ciebie bańka mydlana, przez którą nie przechodzą żadne negatywne komentarze. Zdarza Ci się, że Twój wewnętrzny krytyk zakazuje Ci wyrażać swoje myśli i uczucia innym ludziom? Stąd właśnie biorą się kłamstwa.
Ochrona poczucia własnej wartości
Jako człowiek dążysz do tego, aby ludzie Cię akceptowali. Może to prowadzić do tego, że będziesz budować dla siebie sztuczną osobowość wokół swojej prawdziwej tożsamości. Nawet jeśli uda Ci się tego uniknąć, wciąż chcesz dobrze wyglądać w oczach innych osób, bo to przecież podnosi poczucie własnej wartości. Zrobisz wiele, aby wykreować sobie pozytywny wizerunek, nawet kłamiąc.
Kłamstwo jako odruch
Pewnie jak spora część ludzi również i Ty starasz się wywierać wpływ na innych, aby dobrze Cię postrzegali. Czasami ten proces jest dość skomplikowany, jeśli występuje różnica między tym jak sam się postrzegasz a tym jak postrzegają Cię inni. Wtedy właśnie może pojawić się odruchowe kłamstwo – mówisz lub robisz coś, co tak naprawdę nie jest zgodne z tym w co wierzysz. Takie samooszukiwanie wprowadza do Twojego życia tylko chwilowe poczucie spójności – na dłuższą metę nie sprawdzi się, pamiętaj o tym.
Kłamstwo jako pomijanie prawdy
Innym rodzajem „kłamstwa ochronnego” jest ukrywanie ważnych informacji. Robisz tak, gdy chcesz zachować spokój i harmonię na przykład w relacjach z innymi ludźmi lub po prostu chcesz uniknąć zranienia drugiej osoby. Podobnie jest, gdy chcesz manipulować innymi osobami i poniekąd „zmusić” je aby działały tak, jak tego chcesz.
Kłamstwo, gdy chcesz kogoś zbyć
Zdarza Ci się na pytanie „Jak leci” odpowiedzieć „Świetnie, dzięki” a pomyśleć sobie coś zupełnie innego? Czasami nie masz ochoty na rozmowę z daną osobą i żeby szybko się jej pozbyć stosujesz te właśnie małe kłamstewka, może nie do końca zdając sobie z tego sprawę.
Mam nadzieję, że te informacje pokazały Ci dlaczego ludzie kłamią, może nawet dlaczego i Tobie się to zdarza. Czy da się tego wyzbyć? Pewnie tak – na to pytanie powinieneś sobie jednak sam odpowiedzieć. Jeśli kłamstwa są powszechne w Twoim życiu warto się zastanowić nad rozpracowaniem ich. Znajdź przyczynę i zrób wszystko, żeby pozbyć się tego nawyku. Może powiesz mi, że małe białe kłamstewka nikomu nie szkodzą – pewnie w wielu przypadkach tak jest, ale przecież nie o to w życiu chodzi żeby być wobec ludzi nieszczerym …