Czego oczekuje się od korepetytora?

7 kwietnia
No comments yet

Dzisiejszy post poświęcam osobie korepetytora i oczekiwaniom, jakie się wobec niego stawia. Ale zanim o tym, to mały jubileusz! Ten właśnie post jest dwusetnym na moim blogu, z czego bardzo, bardzo się cieszę :) Czytelników jest coraz więcej, postów coraz więcej i dla mnie coraz więcej radości, że tak to się wszystko fajnie rozwija. Wracając do tematu korepetycji – zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czego oczekują od Ciebie rodzice dziecka lub ono samo? Otóż, oczekiwań może być całe mnóstwo – poniżej zebrałam te, moim zdaniem, najważniejsze.

Czego oczekuje się od korepetytora?

 1. Doświadczenia

Moim zdaniem jest to pierwsza, jeszcze przed wiedzą, sprawa. Jeśli jesteś w stanie wykazać się doświadczeniem w udzielaniu korepetycji innym uczniom, będziesz bardziej wiarygodny dla nowych osób. Pamiętam, że mama jednego z moich uczniów dość mocno przepytała mnie z tego komu jeszcze udzielam lekcji, od jak dawna i na jakim poziomie. I wiesz co? – wcale się jej nie dziwię. Też wolałabym powierzyć naukę swojego dziecka w doświadczone ręce, a nie takie, które podejmują się tego zajęcia tylko i wyłącznie po to, żeby dorobić do kieszonkowego. Podejrzewam, że na różnych serwisach ogłoszeniowych, znalazłoby się sporo takich ofert, które mają niewiele wspólnego z efektywnym przekazywaniem swojej wiedzy, a opierają się tylko i wyłącznie na chęci szybkiego zarobku.

2. Wiedzy

Będąc na poziomie A1 raczej trudno będzie udzielać korepetycji z języka. Żeby to robić trzeba się wykazać nieco większymi kompetencjami. Pewnego razu zostałam zapytana, czy bez wykształcenia filologicznego mogę udzielać korepetycji. Oczywiście, że tak! W moim przypadku potwierdzeniem znajomości języka jest certyfikat CAE. Nie kończyłam żadnej filologii, ale zupełnie nie oznacza to, że nie mogę uczyć. Jeśli martwisz się, że nie posiadasz wykształcenia kierunkowego, możesz przestać w tym momencie. Liczy się to co umiesz, a niekoniecznie sposób w jaki tę wiedzę zdobyłeś.

3. Elastyczności i kreatywności

Oznacza to tyle, że oczekuje się, abyś był osobą ciekawą. Nikt nie chce klepania regułek lekcja w lekcję i żmudnego uzupełniania ćwiczeń. Jeśli tak wyobrażasz sobie pracę korepetytora, czas to zweryfikować. Musisz wykazać się pomysłowością i starać się, aby lekcje nie były nudne. Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy masz zajęcia z młodszymi uczniami. To im właśnie trzeba dostarczać jak najwięcej aktywności. Wiem to doskonale po doświadczeniu z dwójką niesfornych chłopców, dla których musiałam się nieźle nagimnastykować, żeby z lekcji wyszło coś sensownego.

4. Uczciwości

Jeśli już podejmujesz się uczenia kogoś, rób to rzetelnie. Oczywiście w dużej mierze efekty zależą od samego ucznia i jego chęci, ale Ty dawaj z siebie 100%. Bądź zawsze przygotowany do lekcji i pamiętaj o dekalogu dobrego korepetytora. Dzięki takiej postawie unikniesz jakichkolwiek zarzutów do Twojej pracy. Raz zszargana opinia może się przyczynić do zakończenia Twojej kariery szybciej niż myślisz – nigdy nie wiadomo kto, kogo zna. Poza tym postaw się w sytuacji rodzica – jeśli już płaci za Twoje usługi, oczekuje, że zostaną one należycie wykonane.

5. Otwartości i przyjacielskiego nastawienia

Szczególnie ważne jest to w przypadku uczenia małych dzieci – musisz się do nich uśmiechać, żartować i niemalże cały czas być wesołym. No bo jak to tak, żeby nauczyciel był ponurakiem? Z takim nikt nie będzie chciał się uczyć. Pozytywne nastawienie do swojej pracy i uczniów przyniesie korzyści zarówno Tobie, jak i Twoim uczniom. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś – bądź naturalny a uczenie będzie wiązało się z przyjemnością. Jeśli zaczniesz odczuwać syndrom wypalenia, daj sobie spokój na jakiś czas, odpocznij. Zweryfikuj swoje zamiary i zastanów się, czy aby na pewno ta droga jest dla Ciebie.

I jak? Czy z takimi oczekiwaniami spotykasz się w trakcie korepetycji? Czego jeszcze oczekują od Ciebie rodzice lub same dzieci?

(Visited 532 times, 1 visits today)