ŚWIAT CZŁOWIEKA: "… taniec trzeba tańczyć"*

9 stycznia
No comments yet


źródło obrazka: www.wkinach.eu
Taniec to naprawdę świetna sprawa i godna polecenia każdemu :) Nie ważne jaki, ważne że ma praktycznie same zalety. Poprawia kondycję fizyczną, pozwala spalać tkankę tłuszczową, wzmacnia i uelastycznia mięśnie, rozluźnia i wzmacnia kręgosłup. Ale nie tylko! Przynosi również korzyści natury psychicznej – w trakcie tańca (jak i każdego innego ruchu) wydzielane są ogromne ilości adrenaliny, noradrenaliny i endorfiny, dzięki którym mamy więcej energii i czujemy się szczęśliwsi. Pozwala także pozbyć się kompleksów ;) Taniec często stosowany jest jako forma terapii w różnego rodzaju zaburzeniach psychicznych, depresjach i nerwicach. Poza tym … nie ukrywajmy, że wrażenia estetyczne płynące z tańczenia są nie do opisania :)

          Trudno jest mówić o początkach tańca, ponieważ nie pozostawia on po sobie praktycznie żadnych śladów. Niemniej jednak jest kilka opisów, które pozwalają wyobrazić sobie co nieco jak to było w przeszłości, np. w „Iliadzie” Homera znajdziemy opis greckiej chorei, czyli pieśni tanecznej, która jest połączeniem muzyki, pieśni poetyckiej i tańca. W Starym Testamencie natomiast możemy przeczytać o tańcu króla Dawida przed Arka Przymierza. Jednym słowem historia tańca jest długa i stara jak świat, a jego losy i rozwój zależą w dużej mierze od miejsca, religii i kultury.
          Możemy się spotkać z różnego rodzaju podziałami tańca. Najogólniej możemy podzielić na pięć głównych grup:
1.      Taniec jako obrzęd rytualny, biblijny lub wojenny.
2.      Taniec jako spektakl.
3.      Taniec sceniczny – klasyczny, współczesny, historyczny.
4.      Taniec rozrywkowy – dworski, salonowy, ludowy, towarzyszki, nowoczesny.
5.      Taniec uliczny – popping, breakdance, locking i inne. Co tam komu w duszy gra J
Do każdego z tych działów można przyporządkować inne poddziały a do nich mnóstwo rodzajów tańca. Poniżej krótkie opisy pięciu wybranych przeze mnie losowo tańców – jednej bardziej, inne mniej popularne.
Bolero: hiszpański taniec ludowy, pochodzący z Kastylii i Andaluzji (XVIII wiek). Może być tańczony solo lub parami, towarzyszą mu instrumenty perkusyjne i gitara.
Stepowanie: wytupywanie rytmu do muzyki w specjalnych butach, zaopatrzonych w metalowe podkładki i na twardym parkiecie. Największą popularność stepowanie miało w latach 30tych XX wieku za sprawą Freda Astaire’a.
Rueda de Casino: sposób tańczenia salsy kubańskiej w parach, które stoją w okręgu.
Ruedę prowadzi lider rzucający komendy, które dyktują zmiany figur i zamiany partnerów. Taniec prowadzi się po kole jak ruletkowa kula w kasynie.
Hula: tradycyjny taniec hawajski wykonywany przez kobiety przy akompaniamencie pieśni zwanej mele. Kobiety ubrane są w specjalne hawajskie stroje.
Pole dance:inaczej taniec na rurze, który można taniec nie tylko w klubach ze striptizem! Wersja sportowa pomija aspekt erotyczny i udowadnia, że wymaga on  dużej sprawności fizycznej oraz siły, w tym umiejętności typowych dla gimnastyki. Swoją drogą fajne doświadczenie ;)
Tańczcie zatem!
*Paulo Coehlo
(Visited 824 times, 1 visits today)