ŚWIAT CZŁOWIEKA: Nietypowe sztuki walki

2 stycznia
No comments yet
źródło obrazka: www.brothermartin.com
Nowy Rok za nami więc pewnie część z Was ma jakieś postanowienia noworoczne. Być może niektóre z nich związane są z utrzymywaniem dobrej kondycji fizycznej. Być może też wpadniecie na pomysł, żeby podjąć się jakiejś sztuki walki. Dzisiaj postanowiłam zaprezentować kilka pomysłów, ale na dość nietypowe rodzaje tego sportu. Sama nie słyszałam o większości z nich, tym bardziej wydały mi się interesujące :)

1. Cane-fu: nazwa pochodzi od angielskiego słowa cane, które oznacza laskę. Jest to zatem nic innego jak technika, w której wykorzystuje się właśnie laskę ;) W związku z tym przeznaczona jest raczej dla osób starszych, które posługują się tym atrybutem. Nie zmienia to jednak faktu, że jest dość nietypowa, a może ktoś z Was jest fanem takich gadżetów :) Jednym słowem – nie ma co zadzierać z babcią (lub dziadkiem), która trzyma laseczkę.
2. Zui Quan: coś dla amatorów napojów wyskokowych. Chińska technika polegająca na udawaniu pijanego, co ma na celu zmylenie przeciwnika. Osoba posługująca się tym sposobem walki wykonuje takie ruchy, które imitują bycie nietrzeźwym – zataczanie się, wymachy rękami itp. Nie jest to jednak wcale takie proste – wymaga dużej zręczności fizycznej, koordynacji ciała i zachowania równowagi, a także wysokiej sprawności stawów. Osoby, które stosują tę technikę są niemalże akrobatami. Fani Jackiego Chana mogli spotkać się z pokazem Zui Quan w filmie „Pijany smok” („Pijany mistrz”).
3. Sambo: sztuka walki pochodząca z Rosji, która łączy elementy judo i zapasów. Jej początek przypada na lata 20-te XX wieku, a od 1966 roku uznawane jest za dyscyplinę sportową. Jak w wielu tego typu dyscyplinach, wyróżniamy tutaj kilka odmian – sambo sportowe, oparte na różnego rodzaju chwytach, ale zabraniające duszenia; sambo bojowe – stosowane w celach militarnych i bojowych, dopuszczalne są tutaj różne techniki obezwładniania, walki bronią, duszenie, uderzenia; sambo militarne – przeznaczone do użytku różnego rodzaju jednostek wojskowych w Rosji.
4. System czerwonego feniksa: polska sztuka walki, której założeniem jest przede wszystkim zdobycie umiejętności obronienia się w ograniczonej przestrzeni, np. windzie, zaułku ulicy, klatce schodowej itp. Wykorzystuje się tutaj różnego rodzaju kopnięcia, boksowania i chwyty.
5. I na koniec coś zabawnego, ale jednocześnie dość bolesnego – shin kicking, czyli kopanie w golenie. „Sport” popularny w Wielkiej Brytanii w mieście Cotswolds od XVII wieku. Polega na tym, że dwóch zawodników staje naprzeciwko siebie i trzymając się za kołnierze próbuje kopnąć w swoje golenie. W celu zamortyzowania uderzenia uczestnicy zawodów wypychają nogawki spodni słomą.
Ach ci Anglicy … ;)
(Visited 745 times, 1 visits today)