ŚWIAT CZŁOWIEKA: Marzenia i cele

25 listopada
1 Comment

źródło obrazka: www.adavidcreation.com
 
          Marzenia warto mieć, a jeszcze lepiej gdy zamieni się je na cele, które chcemy osiągnąć. W ostatnim czasie mój czas poświęcony na lekturę wypełniony jest pozycjami związanymi właśnie z celami, marzeniami i ich realizacją, a także szeroko pojętym rozwojem osobistym. Z dotychczasowej lektury wyniosłam to, że najważniejsze jest to, aby nie bać się zmian. Wszechogarniający strach powoduje, że nie jesteśmy często w stanie realizować naszych celów i spełniać swoich marzeń. Tkwimy w swoim małym, wygodnym światku i udajemy, że tyle nam wystarczy, że nic więcej nam nie potrzeba. To nieprawda! Myślę, że w każdym z nas tkwi ziarenko chęci do zmiany. Staram się zmienić swoje myślenie, żeby życie nabrało nowej jakości.

            Postanowiłam przytoczyć tutaj etapy realizacji celów, zaprezentowane przez Briana Tracy. Napisał on wiele książek, w których porusza tę tematykę. Jestem po lekturze dwóch („Maksimum osiągnięć” i „Plan lotu”) i w obu można znaleźć cenne wskazówki, jak dotrzeć do tego, co sobie zamierzymy. Nie opanowałam jeszcze wszystkich wskazówek, ale na pewno się uda :) Oto one:
1.      Obierz cel i myśl o nim, zapisz – rozwijaj poczucie pragnienia osiągnięcia go. Przyjmij tzw. postawę „wypełnienia” – w skrócie, bądź pewny siebie i optymistycznie podchodź do życia.
2.      Powiedz sobie, że osiągniesz swój cel (powinien on być realistyczny). Pomyśl o tym, w jaki sposób można dojść do wyznaczonego celu.
3.      Zapisz swój cel w czasie teraźniejszym, w sposób pozytywny, określ czas jego realizacji – sporządzasz w ten sposób coś w rodzaju planu działania.
4.      Pomyśl o korzyściach jakie będziesz miał, gdy cel zostanie osiągnięty, a jednocześnie bądź gotowy na wszystko, co może się przydarzyć po drodze (nawet na najgorsze).
5.      Przeanalizuj swoja pozycję startową i włóż całe serce w to, co będziesz robić. Bądź odważny!
6.      Wyznacz termin realizacji swojego celu i jednocześnie ucz się na swoich błędach.
7.      Sporządź listę przeszkód, z którymi możesz się spotkać realizując swój cel. Dokonaj stosownych poprawek w sporządzonym planie, bądź elastyczny i nie bój się zmian.
8.      Ucz się i rozwijaj swoje umiejętności, których potrzebujesz na drodze do realizacji celu.
9.      Zastanów się czyjej pomocy będziesz potrzebować, uruchom swój nadświadomy umysł.
10. Nie idź na skróty.
11. Wizualizuj swoje cele i zapanuj nad strachem.
12. Nie rezygnuj, bądź wytrwały, nie myśl o poddaniu się, ciągle idź do przodu!
Tak jak wspomniałam jeszcze nie ze wszystkimi punktami zaznajomiłam się w pełni, ale myślę, że stanowią one bardzo dobrą pomoc, gdy chce się osiągnąć dany cel.

(Visited 119 times, 1 visits today)