ŚWIAT CZŁOWIEKA: Co to jest dobroczynność?

20 kwietnia
No comments yet

dawcaDzisiejszy temat świetnie nadaje się na rozprawki – pamiętacie takie jeszcze ze szkoły? Co to jest dobroczynność – wyjaśnij pojęcie, podając przykłady. Tak na przykład mógłby brzmieć tytuł takiej pracy pisemnej. Spróbuję zatem podźwignąć taki temat… szkoda tylko, że już nie będzie oceny w dzienniku ;) W obecnych czasach praktycznie na każdym kroku spotykamy się z różnymi formami dobroczynności, a właściwie z zachętami do jej czynienia. Na przystankowych plakatach, na billboardach, w telewizyjnych reklamach, w gazetach, na Facebooku, na słupach ogłoszeniowych i w wielu innych miejscach, gdzie tylko jest to możliwe. Czy zastanawialiście się jednak jak w ogóle jest definiowana owa dobroczynność?

Otóż, według słownika języka polskiego dobroczynnym jest ten, kto udziela pomocy innym osobom bezinteresownie. Tożsame jest to z pojęciem filantropia. To drugie pochodzi z greki klasycznej: φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość. Filantropia opiera się na idei humanitaryzmu, czyli postawie życzliwości i wyrozumiałości wobec innych ludzi. Odznacza się również szacunkiem i chęcią zapobiegania cierpieniu drugiego człowieka.

Przyjrzyjmy się bliżej z czym możemy spotkać się na co dzień.

Formy dobroczynności:

  1. Fundacja: organizacja pozarządowa, której kapitał przeznaczony jest na konkretny cel a jej statut określa, w jaki sposób ten kapitał będzie rozporządzany. W Polsce jest kilkanaście tysięcy fundacji – pomagają one w różnych obszarach:
    a) osobom niepełnosprawnym,
    b) zwierzętom,
    c) przyrodzie,
    d) narkomanom,
    e) ofiarom przemocy.
    Możemy spotkać się również z fundacjami, które związane są z zainteresowaniami różnych osób, z ich hobby.

    Tym z Was, którzy jeszcze się nie rozliczyli z 1% podatku przypominam, że jest taka mała Gwiazda, która czeka na Waszą pomoc :)
    basaAby przekazać Basi 1% podatku, należy w rozliczeniu rocznym PIT w części „WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ OPP” wpisać:
    1. Numer KRS Fundacji Jaś i Małgosia
    0000127075
    2. W części „INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE” w rybryce „Cel szczegółowy”:

    #495 Barbara Joanna Ożga

  2. Stowarzyszenia: organizacja społeczna powoływana przez osoby mające podobne cele i zainteresowania. Przykładem jest chociażby Polski Czerwony Krzyż – najstarsza polska organizacja humanitarna.
  3. Organizacje prywatne: powoływane przez osoby prywatne lub firmy i działające na rzecz wspólnego cel.
  4. Kampanie społeczne: tworzone przez różne osoby czy organizacje, mające najczęściej na celu uświadomienie społeczeństwu jakiegoś problemu.  Tematyka może być bardzo zróżnicowana – edukacja, kultura, zdrowie i bezpieczeństwo, tolerancja, patriotyzm i inne.
    Ja ostatnio wzięłam udział w tej kampanii: http://dawca.pl/ – stąd właśnie gadżety, które możecie oglądać na głównym zdjęciu :) Idea jest prosta – Zostań świadomym dawcą narządów.
  5. Działania korporacyjne: podejmowane przez duże firmy i korporacje, które bardzo często zakładają fundacje lub stowarzyszenia, działające na rzecz określonego szczytnego celu.
  6. Anioły biznesu: innego typu dobroczynność, bo ta biznesowa. Zamożna osoba przeznacza kapitał na finansowanie przedsięwzięć będących we wczesnych fazach rozwoju w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Anioły oferują pomoc menedżerską, doświadczenia, kontakty, specjalistyczną wiedzę i umiejętności oraz know-how, często z innych pobudek niż tylko zysk.

 

Warto pomagać i mam nadzieję, że od czasu do czasu również i Wy przeznaczacie jakąś część swoich pieniążków na cele dobroczynne. A tymczasem z okazji dzisiejszych Świąt Wielkanocnych chciałabym życzyć Wam dużo radości, ciągłego uśmiechu na twarzy, nieustającej odwagi do działania, zapału i szczęścia na co dzień :)

2014_04_Happy-Easter-23

(Visited 1 479 times, 1 visits today)