ŚWIAT CZŁOWIEKA: Czym jest motywacja?

9 grudnia
No comments yet

źródło obrazka: www.motivateplay.com
          Dziś króciutki post, jako że leżę pokonana chorobą :( Niech będzie zatem wstępem do kolejnych postów o tej tematyce. Motywacja jest niezwykle ważnym aspektem życia każdego człowieka. To ona pozwala nam robić różne rzeczy i nie odkładać ich na później. Ogólnie w literaturze możemy spotkać się z dwoma rodzajami motywacji – wewnętrzną i zewnętrzną. Zdecydowanie lepiej jest jeśli człowiek kieruje się w swoim życiu tą pierwszą. Wzbudza ona bowiem wspaniałe uczucie spełnienia – czyż nie cudownie czujemy się, gdy z własnej woli wykonamy jakieś zadanie? Myślę, że każdy z nas doświadczył takiego uczucia.

          W motywacji wewnętrznej najważniejsze jest to, że przyjemność sprawia nam samo wykonywanie danej czynności. Nie jest łatwo wzbudzić w sobie ten typ motywacji, ale wystarczy trochę samozaparcia i kilka pomocnych technik, dzięki którym będzie to znacznie łatwiejsze. Po pierwsze trzeba wzbudzić w sobie poczucie, że proces który wykonujemy jest celem, który chcemy osiągnąć. W ten sposób będzie nam łatwiej dążyć do jego realizacji. Drugim sposobem jest zastanowienie się, co nam da osiągnięcie danego celu- jakie będą pozytywne skutki, co zyskamy a co stracimy, gdy nie będziemy robić nic w kierunku jego zdobycia. Warto jest zrobić sobie notatki na ten temat i wracać do nich wtedy, gdy pojawi się moment kryzysowy. Należy również kontrolować swoje działania – po to, aby nie popaść w rutynę, która może doprowadzić do całkowitego upadku motywacji wewnętrznej.
          W przypadku procesu motywowania się w sposób wewnętrzny bardzo ważne jest, aby zamienić słowo „muszę” na „mogę”, a najlepiej – w końcowym etapie na „chcę”. Wtedy to zdecydowanie łatwiej i przyjemniej będzie nam podchodzić się do wykonywanych czynności. Będą one sprawiały więcej przyjemności i przynosiły zdecydowanie lepsze efekty jeśli chodzi o jakość naszego życia.

(Visited 126 times, 1 visits today)