ŚWIAT CZŁOWIEKA: Budapeszt

8 kwietnia
No comments yet

budapesztBudapeszt – stolica Węgier, położona nad Dunajem. To tam Was dziś zabieram! Nazwa miasta pochodzi od dwóch mniejszych, które w przeszłości były osobnymi miejscowościami – Budy i Pesztu. Pod swoją ostateczną nazwą miasto powstało na przełomie lat 1872 i 1873. Oprócz tego, że jest stolicą Węgier, stanowi również ich ważne centrum turystyczne i uzdrowiskowe. Znajdują się tutaj łaźnie lecznice i źródła termalne. Przy okazji warto tu wspomnieć o języku węgierskim, który moim zdaniem jest jednym z dziwniejszych na świecie. Należy do tej samej grupy co fiński, ale jak się okazuje Fin i Węgier mogą mieć problemy z dogadaniem się. Poniżej kilka słówek, których znaczeń nawet nie próbowałabym się domyślić, tylko je słysząc:

Lengyelország – Polska

bocsánat – przepraszam

köszönöm – dziękuję

számítógép – komputer

könyv – książka
Jak się dostać do Budapesztu? Z Krakowa polecam Wam mega szybki lot WizzAirem. Trwa on około 50 minut, a więc nawet nie zdążycie się rozsiąść w samolocie, a tu już trzeba będzie lądować. Koszty przelotu są niewielkie, a korzystając z licznych promocji, możecie upolować naprawdę świetną ofertę. Wybierają samochód nie spędzicie w nim też wiele czasu – około 4-5 godzin nie jest tragedią, a możecie się po tym czasie znaleźć w naprawdę uroczym mieście.
Gdzie spać w Budapeszcie? Nasze miejsce do spania było wręcz rewelacyjne. Znalazłam je na jednym z portali bookingowych. Było to mieszkanie składające się z kilku pokoi, łazienki i kuchni. Mieliśmy zatem dostęp do wszystkiego co było potrzebne. Wieczorem natomiast mogliśmy sobie urządzać pogawędki z osobami, które również tam mieszkały. Polecam Wam tego typu zakwaterowanie- można poznać naprawdę ciekawych ludzi.

Gdzie jeść w Budapeszcie? Pamiętacie trdelniki, które można zjeść w Pradze? Tutaj koniecznie skosztujcie kürtőskalácsdokładnie to samo, tylko pod inną nazwą. Palce lizać! Poza tym warto zaopatrzyć się w czerwoną paprykę o różnych stopniach ostrości – będzie Wam służyła jako przyprawa do wielu potraw. Do popularnych dań kuchni węgierskiej zaliczamy jeszcze: placek langosz, zupę rybną i zupę gulaszową bográcsgulyás. Typowym węgierskim napojem alkoholowym jest pálinka – wódka podwójnie pędzona z zacieru owocowego. Szczerze? Nie polecam ;)

Znacie juz podstawowe informacje na temat miasta, a zatem czas na listę top 5 Budapesztu.

1. Parlament: robi niesamowite wrażenie, szczególnie nocą. Budynek położony jest w bardzo malowniczym miejscy, gdyż nad brzegami Dunaju. Jego budowa rozpoczęła się w 1885 roku, a zakończyła w 1904, a zatem jest stosunkowo młody. Parlament jest dostępny dla zwiedzających – koszt wynosi 3.500 HUF, co daje ok. 48 złotych. Niestety nam się nie udało zwiedzić jego wnętrz, ale kto wie czy następnym razem…

parlament2. Kościół Macieja: jeden z najważniejszych w całym kraju. Wybudowany został w XIII wieku, a jego nazwa pochodzi od króla Macieja Korwina. Tak naprawdę zaś jest pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Wnętrze kościoła jest bardzo okazałe, a wokół wręcz roi się od turystów. Kościół przechodził na przestrzeni wieków przez różne ręce – w pewnym momencie był nawet zamieniony na meczet. Działo się to podczas okupacji tureckiej. Wielokrotnie też był niszczony, a jego dzisiejsza forma pochodzi z XIX wieku.

kościół macieja budapeszt3. Beethoven: jako miłośniczce muzyki klasycznej, nie uszła mojej uwadze poniższa tablica z informacją, o koncercie Ludwika van Beethovena, który odbył się 7 maja 1800 roku w teatrze Várszínház – pierwszym w Budapeszcie i do tej pory funkcjonującym.

beethoven budapeszt

4. Zamek Królewski: króluje nad miastem, ze względu na swoje położenie na wzgórzu. Nie do końca wiadomo, ale najprawdopodobniej dopiero od XIV wieku był on siedzibą władz królewskich. Podobnie jak cały Budapeszt, również Zamek był we władaniu różnych nacji i miał różne przeznaczenia, np. służył jako arsenał broni za czasów tureckich. Dziś można go zwiedzać za ok. 25 zł.

zamek królewski budapeszt5. Buty nad Dunajem: wzruszający symbol Holocaustu. To tutaj w latach 1944-1945 węgierscy Strzałokrzyżowcy rozstrzeliwali Żydów. Przed śmiercią każda z osób zdejmowała buty, a Dunaj nabierał czerwonego koloru.

buty nad dunajem budapeszt

Zachęcam Was serdecznie do odwiedzenia Budapesztu – nie potrzeba wielu dni, aby poznać miasto. Jego dodatkowym atutem jest malownicze położenie – rzeka i wzgórza robią naprawdę niesamowite wrażenie :)

(Visited 332 times, 1 visits today)