Savoir vivre spotkania biznesowego

Luty 26
No comments yet

savoir vivre spotkania biznesowegoSpotkania biznesowe to część pracy w wielu zawodach. Nie każdy wymaga osobistych kontaktów z klientami, ale są takie, które praktycznie tylko na tym się opierają. Najczęściej są to dziedziny związane z handlem lub usługami skierowanymi stricte do ludzi. Jeśli jesteś biznesmenem, powinieneś wiedzieć jaka etykieta Cię obowiązuje. Nie chcesz chyba być odebranym jako nieokrzesany człowiek, który przychodzi na spotkanie i nie wie jak się na nim zachować. W dzisiejszym poście pojawi się kilka wskazówek o tym jak wygląda savoir vivre spotkania biznesowego. Zanim zaczniesz, przypomnij sobie także post, w którym pisałam jakich słów nie powinno się stosować w trakcie rozmowy handlowej. Będą one pomocne również przy okazji spotkań biznesowych.

SAVOIR VIVRE SPOTKANIA BIZNESOWEGO


1. BĄDŹ PUNKTUALNY

Ten punkt będę zawsze stawiać na pierwszym miejscu – nie ma nic gorszego niż spóźniać się. Ok, bywa gorzej – niektórzy w ogóle nie przychodzą. Jeśli zobaczysz na zegarku, że czas dotarcia na umówione spotkanie jest zagrożony, poinformuj o tym niezwłocznie osobę, z którą się spotykasz. Pomyśl, że ona może zacząć najzwyczajniej w świecie martwić się o Ciebie :)

2. BĄDŹ PRZYGOTOWANY

Każde spotkanie biznesowe ma określony cel – czy są to wstępne rozmowy, czy negocjacje czy już dopinanie wszystkiego na ostatni guzik, zawsze bądź przygotowany. Zapoznaj się ze wszystkimi ważnymi aspektami danej sprawy, przećwicz różne scenariusze rozmów, w tym reakcję na odmowy. Bądź gotowy na niezliczoną ilość pytań i umiej na nie odpowiadać. Jednym słowem – przed spotkaniem, zrób porządny research, dzięki któremu będziesz czuł się swobodnie.

3. SIĄDŹ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU

Gdy już dotrzesz na spotkanie (na czas!), zazwyczaj siadasz ze swoim rozmówcą przy stole. Wyjątkiem są sytuacje, gdy Wasze spotkanie ma nieco mniej oficjalny charakter. Jeśli jednak jest to jakiś gabinet lub spokojna knajpka, unikaj siadania naprzeciwko siebie. Co prawda taki układ ma charakter bardziej oficjalny, ale może być również początkiem sytuacji konfliktowych. Lepiej siąść pod kątem 90 stopni – wtedy Wasze relacje przyjmą charakter bardziej przyjacielski. 

4. ZWRACAJ UWAGĘ NA MOWĘ

W trakcie spotkania twarzą w twarz trudniej będzie Ci ukryć swoje niedoskonałości w prowadzeniu rozmowy. Jeśli masz z tym jakikolwiek problem, warto abyś przed spotkaniem poćwiczył swoje wypowiedzi. Stań lub usiądź (będzie to bardziej przypominało rzeczywistą sytuację spotkania) przed lustrem i mów. Zobacz jak wygląda Twoja twarz i mowa ciała. Możesz się również nagrać – sprawdzisz wtedy, jaki jest ton Twojego głosu oraz czy aby nie mówisz zbyt szybko/wolno/cicho/głośno.

5. ZADBAJ O WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Mam tu na myśli nie tylko eleganckie i schludne ubranie, ale także odpowiednią fryzurę i w przypadku kobiet – makijaż. To naprawdę jest ważne. Zmierzwione i tłuste włosy czy widoczne pryszcze nie są Twoją dobrą wizytówką w trakcie spotkania biznesowego. Zadbaj zatem o siebie i o swój wygląd a unikniesz sytuacji, że Twój rozmówca weźmie Cię za flejtucha.

6. WYŁĄCZ/WYCISZ TELEFON

Nie ma takiej opcji, żeby Twój telefon zadzwonił w trakcie spotkania. Zanim się ono zacznie, pamiętaj o wyciszeniu lub całkowitym jego wyłączeniu. Poza tym nie myśl ciągle, że ktoś może w tym czasie do Ciebie dzwonić. W końcu od czego są automatyczne sekretarki – jeśli nie będziesz odbierał przez godzinę czy półtorej, świat się na pewno nie zawali. Jeśli jesteś bardzo rozchwytywany, możesz sobie ustawić automatyczne wysyłanie wiadomości, w których informujesz dzwoniących, że teraz nie możesz rozmawiać i oddzwonisz.

7. BĄDŹ DOBRYM SŁUCHACZEM I ZADAWAJ PYTANIA

Spotkanie biznesowe opiera się na rozmowie, ale pamiętaj że nie tylko Ty jesteś ważny – co więcej, najważniejszy jest Twój rozmówca. Szczególnie, gdy jest to Twój klient lub ważny kontrahent. Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj, a następnie zadawaj pytania związane z tym, co właśnie usłyszałeś. Dasz swojemu partnerowi odczuć, że nie błądzisz myślami po zielonych łąkach, ale jesteś prawdziwie zainteresowany Waszym spotkaniem. WAŻNE! Nie przerywaj, nie wchodź w zdanie, daj dokończyć.

Myślę, że te 7 punktów stanowi sedno tego jak powinien wyglądać savoir vivre spotkania biznesowego. W dużej mierze to od Ciebie zależy jakie będą efekty Twojej pracy – bądź doskonale przygotowany do każdego etapu rozmów, a z pewnością sukces będzie bliżej!

Jeśli przychodzi Ci na myśl coś jeszcze, daj koniecznie znać w komentarzu.

(Visited 678 times, 1 visits today)