Rozmowa kwalifikacyjna – poradnik pracodawcy

11 września
3 komentarze

Commission having a Job interview.Napisaliście już świetne CV, wykorzystując moje rady z poprzedniego posta i zostało ono zaakceptowane przez przyszłego pracodawcę. Dostajecie telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną i co teraz? W tym poście znajdziecie pożyteczne wskazówki jak się do takiej rozmowy przygotować i jak się zachowywać na spotkaniu. Przeczytajcie uważnie, żeby uniknąć wielu błędów, które nagminnie popełniane są przez kandydatów do pracy. Poniższe porady zostaną oparte o rozmowę kwalifikacyjną w małej firmie, do której aplikujecie na stanowisko biurowe. 

 

1. Dokładnie zapisz nazwę firmy i adres spotkania

W trakcie rozmowy telefonicznej z pewnością padnie nazwa firmy i adres, pod którym należy się stawić na spotkanie. Bardzo często zdarza się, że nie usłyszymy nazwy – warto wtedy dopytać. Lepiej upewnić się dwa razy, niż później przeczesywać zasoby Internetu w poszukiwaniu firmy, do której się wybieramy. Nie ma z tym problemu, jeśli w ogłoszeniu była ona wyraźnie podana a my pamiętamy na jakie wiadomości odpowiadaliśmy. Warto sobie to notować, wtedy unikniemy niezręcznej sytuacji i pytania typu „A na jakie stanowisko to była aplikacja?” Słysząc takie tekst nabieram podejrzeń, że potencjalny kandydat rozsyła aplikacje gdzie popadnie i niekoniecznie będzie odpowiadał profilowi mojego pracownika.

 

2. Zbierz informacje o firmie

Mając już nazwę firmy, warto ją poznać. W dzisiejszych czasach nie jest to wcale trudne – praktycznie każda firma ma swoją stronę internetową, na której znajdują się najważniejsze informacje. Zaczynając od historii, przez rodzaj świadczonych usług aż do blogów firmowych. Naprawdę warto poświęcić kilkanaście minut na to, żeby dowiedzieć się, w jakie miejsce się udajemy. Zapytani o znajomość pracodawcy będziemy mogli mu w kilku słowach opowiedzieć o tym, jakie informacje uzyskaliśmy ze strony. Można pokusić się o małą pochwałę strony www, jeśli faktycznie jest ona wykonana na przyzwoitym poziomie.

 

3. Zbierz informacje o stanowisku, na które aplikujesz

Równie ważne jak zebranie informacji o firmie, jest zdobycie wiadomości o stanowisku, na które się aplikuje. Dzisiaj ogłoszenia w sprawie pracy formułowane są tak, że często trudno z nich cokolwiek wywnioskować, ale załóżmy że Wam trafi się jasno sprecyzowana posada. Zasoby Google są tak rozbudowane, że bez problemu znajdziecie chociaż krótki opis, czym zajmuje się dana osoba. Idąc na spotkanie w ciemno, możecie mieć problem z odpowiedziami na niektóre pytania. Jeśli nie możecie znaleźć żadnych informacji, może warto popytać znajomych lub rodzinę.

 

4. Zadbaj o strój i makijaż

Wygląd zewnętrzny to pierwsze na co zwróci uwagę pracodawca, gdy wejdziemy na spotkanie. Warto zatem o tym pomyśleć. Ten punkt dotyczy w szczególności kobiet :) Na rozmowę kwalifikacyjną zrezygnujcie z miniówek i wyzywających bluzek. Wybierzcie ubranie eleganckie i schludne, w którym będzie Wam wygodnie. Unikajcie zbyt mocnego makijażu i zbyt strojnej fryzury. Nieodpowiedni strój może Wam wyrządzić naprawdę wiele szkody, a przecież nie o to chodzi.

 

5. Bądź punktualny

Nie ma nic gorszego niż spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zatem dzień wcześniej opracować sobie drogę dojazdu i ocenić czas potrzebny na dotarcie na miejsce spotkania. Oczywiście zdarzają się przeróżne sytuacje – awarie tramwajów, autobusów, wypadki drogowe i nie mamy na nie wpływu. Wtedy należy niezwłocznie powiadomić o tym pracodawcę. Tutaj od razu nasuwa się kolejna rada – zadbajcie o to, aby Wasz telefon był naładowany. Nie warto zaprzepaścić swojej szansy na pracę marzeń, rozładowaną baterią.

 

6. Przywitaj pracodawcę uśmiechem

Pierwsze wrażenie jakie wywrzemy na swoim przyszłym pracodawcy jest bardzo istotne. Na tej bowiem podstawie zaczyna on sobie wyrabiać opinię o nas. Jeśli zatem wejdziemy do gabinetu ze skwaszoną miną, dalsza rozmowa może mieć zupełnie inny przebieg niż jeśli postawimy na uśmiech :) Jest on zawsze mile widziany, a na dodatek pozwala rozładować stres, który z pewnością towarzyszy w takich sytuacjach. Kiedy już jesteście w gabinecie lub innym miejscu, gdzie odbywa się spotkanie, usiądźcie wtedy gdy zostaniecie o to poproszeni. Rzeczy, które macie ze sobą, czyli na przykład torebkę czy parasol, połóżcie obok krzesła lub na kolanach – nigdy na biurku! Nie przynoście ze sobą żadnych napojów i broń Boże nie miejcie włączonego telefonu, położonego przed sobą na stoliku. Myślę, że to by mogło Was pogrążyć ;)

 

7. W trakcie rozmowy bądź sobą

Naturalność to cecha, która jest niezwykle ważna w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Udawanie kogoś kim nie jesteśmy z pewnością nie przyniesie zbyt dobrych efektów. Warto pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony, ale jednocześnie być sobą. Swoje odpowiedzi należy formułować tak, żeby były zrozumiałe dla odbiorcy. Czasami warto wziąć oddech i powiedzieć coś wolniej, niż mówić szybko jak katarynka. Wyobraźcie sobie, że rozmawiacie z dobrym znajomym, który zadaje Wam pytania. Ważne jest także, aby okazywać rozmówcy szacunek, być grzecznym i uprzejmym.

 

8. Zadbaj o body language

Body language, czyli mowa ciała w trakcie rozmowy również ma bardzo duże znaczenie. Poniżej kilka najważniejszych punktów w tym zakresie:

  1. Przede wszystkim utrzymujcie kontakt wzrokowy z rozmówcą. Błądzenie wzrokiem po ścianach, podłodze i suficie nie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście nie musicie natrętnie wpatrywać się w oczy pracodawcy – nawet nie powinniście.
  2. Siedźcie spokojnie na swoim miejscu – tzw. wiercenie się może nasunąć na myśl jakieś dolegliwości, a tego chyba nie chcecie.
  3. Siedźcie prosto, ale tak żeby było Wam wygodnie i żebyście czuli się swobodnie.
  4. Utrzymujcie uwagę w trakcie całej rozmowy. Rozproszenie może spowodować, że nie będziecie wiedzieli jak odpowiadać na pytania.
  5. Nie żujcie gumy, ale o tym chyba nie trzeba nawet mówić :)
  6. Zachowujcie się jak ktoś, z kim chcielibyście pracować.

 

9. Bądź przygotowany do odpowiedzi na pytania

Wiadomym jest, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo często padają standardowe pytania, które można znaleźć w Internecie. Należą do nich między innymi:

  1. Co Pan/Pani wie o naszej firmie?
  2. Czym według Pana/Pani zajmuje się osoba na stanowisku …?
  3. Jakie są Pana/Pani cele zawodowe?
  4. Jakie są Pana/Pani zainteresowania?
  5. Jakie są Pana/Pani mocne/słabe strony?
  6. Jak długo chciałby/-aby Pan/Pani u nas pracować?
  7. Dlaczego zdecydował/-a się Pan/Pani aplikować na stanowisko …?

Warto sobie przygotować odpowiedzi na te pytania. Dzięki temu odpowiedź będzie swobodna i naturalna – nie będziecie musieli zastanawiać się nad tym, co powiedzieć. Jeśli nie jesteście pewni, czy dobrze zrozumieliście jakieś pytanie, poproście rozmówcę o wyjaśnienie. Z kolei w przypadku, gdy tuż po pytaniu nie wiecie co powiedzieć, warto wtedy powtórzyć jego część, np. „Osoba na danym stanowisku zajmuje się przede wszystkim …”- dzięki takiemu zabiegowi zyskujecie trochę czasu do namysłu :) Starajcie się być szczerzy w swoich odpowiedziach, nie kłamcie i nie zmyślajcie historii, które nie miały miejsca.

10. Bądź przygotowany do zadawania pytań

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie tylko kandydat jest „egzaminowany” – również Wam przysługuje prawo do zadawania pytań. Pytajcie zatem o strukturę firmy, typowy dzień pracy, cechy które posiada najlepszy pracownik, sposoby ewaluacji pracy itp. W końcu firma, w której być może będziecie pracować powinna odpowiadać też Waszym wymaganiom. Poza tym, pracodawcy lubią kiedy kandydaci zadają mądre pytania :)

 

11. Pożegnanie z pracodawcą

Gdy rozmowa dobiegnie końca, podziękujcie za nią, uściśnijcie dłoń pracodawcy i obdarzcie go uśmiechem. Nie zapomnijcie zapytać w jaki sposób dowiecie się o wynikach rozmowy – w końcu zależy Wam na tej pracy i chcielibyście ją dostać.

Mam nadzieję, że wszystkie rady, które tu znajdziecie przydadzą się kiedyś w trakcie poszukiwania pracy. Pisane są z perspektywy pracodawcy, więc wierzcie mi – podziałają i w Waszym przypadku :)

źródło obrazka: http://cpmire.ie/

(Visited 948 times, 1 visits today)