Prokrastynacja – jak ją pokonać? 5 sposobów

25 marca
4 komentarze

prokrastynacja

 

Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj!

Jeśli już jakiś czas odwiedzasz mojego bloga, wiesz pewnie, że jestem dobrze zorganizowana i lubię działać zgodnie z planem. Jeśli jesteś od niedawna i przegapiłeś/-aś te posty, zapraszam na kilka ciekawych, dotyczących tego właśnie tematu: jak nie marnować czasu, 10 dobrych nawyków na co dzień, moje sposoby na nudę, złe nawyki w codziennym życiu i dlaczego multitasking nie jest dobry. Hasło, które podałam na początku to chyba jedno z moich ulubionych. Wolę tak sobie zorganizować czas, żeby później nie spieszyć się i nie robić czegoś na ostatnią chwilę. Tak już mam odkąd pamiętam – przyszło samo :) Ostatnio nawet usłyszałam od koleżanki cudowny komplement, który upewnił mnie, że to jest fajne – „jeszcze wiele mi brakuje do organizacji jaką ty masz, ale staram się”. Kasia, jeśli czytasz – pozdrawiam!

Naprawdę podziwiam te osoby, które odnajdują się w tzw. chaosie artystycznym i nie raz wykonują swoje obowiązki najbardziej efektywnie wtedy, gdy deadline już niemalże ich wyprzedza. Nie mówię nie :) Mnie czasami też zdarza się, że pewne rzeczy leżą odłogiem i czekają na „dobry moment”, który koniec końców nadchodzi, ale trzeba się mocniej napocić nad wykonaniem. Ważne jednak jest to, żeby każdy znalazł swoją własną drogę. Jeśli nie umiesz pracować bez 4 kubków kawy obok siebie, papierków po cukierkach i stosów papierów, to ok! Jeśli tak jak ja lubisz porządek i dobry plan, jesteśmy w drugiej grupie i też jest fajnie. Co do tego wszystkiego ma prokrastynacja? Oj, sporo – w końcu to ona w dużej mierze przyczynia się do dezorganizowania życia.

Prokrastynacja – co to jest?

To nic innego jak ciągłe odkładanie wszystkich czynności na później. Osoba, która poddaje się prokrastynacji, wręcz patologicznie nie podejmuje działania w chwili, kiedy jest to konieczne. Wszystkie sprawy są przesuwane w czasie, przez co często nie są w ogóle realizowane. Jeśli zatem widzisz, że i Tobie prokrastynacja nie jest obca a na dodatek nazywają Cię przez to leniem, zapoznaj się z moimi 5 sposobami jak ją pokonać.

5 sposobów na pokonanie prokrastynacji


1. Planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Ja wiem, że to nie zawsze jest takie proste jak by się mogło wydawać i może powiesz, że przez planowanie ograniczasz swoją swobodę i wolność. Uwierz mi, że jeśli prokrastynacja zatruwa Ci życie i na dodatek wpływa negatywnie na relacje z innymi, nie ma się co zastanawiać – trzeba zaprzeć się w sobie i zacząć planować swoją pracę i obowiązki, a nawet przyjemności. Możesz to robić na różne sposoby, ale pierwszym krokiem będzie wyposażenie się w kalendarz – dowolny, czy to papierowy czy na komputerze. Nie ma znaczenia – ważne abyś go używał, więc niech będzie taki, który najlepiej Ci odpowiada. Wszystkie ważne sprawy zapisuj nawet z godzinami ich wykonania – wtedy się nie pogubisz i przede wszystkim nigdzie nie spóźnisz. Mnie najlepiej wychodzi analizowanie kalendarza w niedzielę wieczorem – wtedy to uzupełniam wszystkie sprawy, wpisuję rzeczy na dany tydzień oraz takie, które dotyczą dalszej przyszłości a już wiem, że mają mieć miejsce. Dodatkowo każdego dnia wieczorem sprawdzam co mnie „czeka” kolejnego dnia. Zdarza się, że niektóre sprawy wpadają do głowy nagle i wtedy od razu je zapisuję – bo co na papierze, to w działaniu.

2. Ogranicz pochłaniacze czasu

Telewizja i Internet oraz wszelkie związane z nimi sprawy są tak pochłaniające, że czasami po kilku godzinach orientujesz się, że jest już późno i znowu odkładasz swoje sprawy na później. Musisz znaleźć złoty środek – jeśli jesteś ogromnym fanem jakiegoś filmu czy serialu, po prostu wyznacz sobie maksymalny czas w tygodniu, który możesz poświęcić na tego typu zapychacze czasu. W tym momencie oglądam tylko jeden serial, który na szczęście ma już ostatni sezon i koniec – więcej seriali nie będzie :) Mam mnóstwo innych, fajniejszych rzeczy do robienia niż ślęczenie przed komputerem. Wolę chociażby książki. Jeśli chodzi o Internet, też dobrze jest go sobie dawkować – czasami wystarczy po prostu wyłączyć wcześniej komputer i zająć się tym, co w danej chwili istotne.

3. Wyznaczaj sobie nagrody za realizację celów

Książka, nowe buty, ubrania, sprzęt – niech będzie to cokolwiek, co sprawia Ci radość. Niekoniecznie rób tak z każdą wykonywaną czynnością, bo bez przesady ;) Załóż sobie, że każdy większy, zrealizowany bez przeszkód (w postaci prokrastynacji) projekt będzie równał się jakiejś nagrodzie. Spraw ja sobie sam rzecz jasna. Jeśli odłożysz działania i nie będziesz postępował według planu, nagroda się nie należy. Bądź dla siebie surowy, a kto wie – być może dzięki temu wyrobisz sobie nowy nawyk a o prokrastynacji będziesz tylko czytał w artykułach i na blogach, ciesząc się, że Ciebie już to nie dotyczy ;)

4. Wolny czas spędzaj aktywnie

Dzięki temu będziesz miał więcej siły i energii do działania. Wypoczynek jest niezwykle istotny, dlatego nie zaniedbuj go. Jeśli tylko pozwala na to aura, spędzaj czas na świeżym powietrzu – nawet tylko spacerując czy zwiedzając swoje miasto. Jeśli jesteś z okolic Krakowa, możesz się wybrać na przykład do dolinek – te miejsca są naprawdę świetne na spacery. Korzystaj z każdej możliwej chwili i bądź aktywny – basen, siłownia, fitness, ścianka. W tym momencie jest tak wiele możliwości, że nie masz szans na znalezienie wymówki. Do dzieła zatem!

5. Nie zganiaj winy na innych

Zdarza Ci się zganiać winę za niewykonane prace na kogoś innego? A to telefon zadzwonił, a to znajomi przyszli, a to trzeba było jechać z mamą na zakupy, a to ten, a to tamten? Nie, nie i jeszcze raz nie! To, że odkładasz sprawy na później i albo realizujesz je tuż przed terminem zarywając nocki albo co gorsze, w ogóle ich nie realizujesz, to wybacz- ale tylko Twoja wina. Jasne, może się tak trafić, że akurat ciocia wpadnie w odwiedziny i musisz odłożyć pewne sprawy na później, ale jeśli działasz zgodnie z wcześniej wyznaczonym planem, to nawet takie odstępstwa nie spowodują upadku całego Twojego planu działania.

Widzisz, to wcale nie jest takie trudne – wystarczy 5 prostych kroków i możesz walczyć z prokrastynacją. Nie ma na co czekać – zacznij od dzisiaj!

(Visited 632 times, 1 visits today)