Daj się poznać miłośniczko Chorwacji

16 lutego
No comments yet

Ręka w górę kto był na Chorwacji! Mnie tam jeszcze nie zagnało, ale za to dowiedziałam się co nieco od Magdaleny na temat tego, dlaczego właśnie ten kraj ją fascynuje. Magdalena to Polka zauroczona Chorwacją i tutaj mieszkająca. Zawsze powtarza, że wbrew wszystkiemu i dzięki wszystkiemu. Jest także magistrem języka chorwackiego, uwielbia pisać, śpiewać, podróżować, robić zdjęcia i wyrażać się w sposób kreatywny. Lubi też poznawać nowych ludzi oraz zgłębiać biografie inspirujących osób. Do dzieła zatem – dowiedzmy się co takiego wyjątkowego jest w tym kraju!

1. Magdaleno, znam bardzo mało osób, które posługują się językiem chorwackim. Jak to się stało, że wybrałaś właśnie ten język, a nie na przykład angielski?

Język chorwacki wybrałam ze względu na liczne wakacje spędzane z rodziną nad Adriatykiem, właśnie w Chorwacji. Chciałam lepiej poznać ten kraj, kulturę oraz język.

2. Nigdy nie byłam w Chorwacji – jak tam jest?

Zdecydowanie polecam Chorwację na wakacje! Krystalicznie czyste morze, piękna pogoda, przyjaźni ludzie i wspaniały klimat. Jeśli chodzi o Chorwację na co dzień, tak do życia – to już nieco inna historia…

chorwacja

chorwacja

3. Czy masz jakieś ulubione chorwackie słowa?

Szczerze mówiąc to wiele jest takich słów, bo język brzmi naprawdę interesująco dla mnie. Dlatego też ciężko mi wybrać jakieś szczególne.

4. Jeśli chciałabym się uczyć tego języka od postaw, to jakich rad byś mi udzieliła?

Najlepszą metodą na nauczenie się podstaw języka chorwackiego są różne szkoły letnie w Chorwacji. Z doświadczenia wiem również, że także warto uczyć się z osobą, która sama uczyła się tego języka od podstaw i rozumie proces uczenia.

5. Jakie największe plusy dostrzegasz w tym, że mieszkasz na Chorwacji?

Największym plusem mieszkania w Chorwacji jest bliskość morza i tego cudownego klimatu śródziemnomorskiego. Ludzie są też bardziej zrelaksowani i mają spokojniejsze podejście do różnych spraw, choć wiadomo – zależy na kogo się trafi.

6. A co z minusami – są w ogóle jakieś?

Niestety jeśli chodzi o poszukiwania pracy. W Polsce dużo łatwiej znaleźć pracę. Poza tym to plusy przeważają.

7. Powiedz nam w takim razie czym się tam zajmujesz.

Zajmuję się różnymi projektami. Prowadzę np. blog o Chorwacji i powiązane z nim: stronę FB, Instagram. A także oddaję się z radością mojej drugiej pasji czyli fotografii i stąd druga strona FB i blog, gdzie zamieszczam różne zdjęcia. Oprócz tego mam też jeszcze inne zajęcia np. uczę w szkole językowej w Zagrzebiu (uczę Chorwatów polskiego), pomagam Polakom w nauce języka chorwackiego, czasem wykonuję jakieś tłumaczenia lub piszę teksty.

8. Opowiedz nam jeszcze o swoim blogu – jakie treści na nim publikujesz?

Piszę od serca i z humorem o Chorwacji, zamieszczam także piękne zdjęcia (najczęściej swoje, choć oddaję też ukłony innym, jeśli akurat spodoba mi się filmik lub zdjęcie). Dodatkowo zamieszczam różne ciekawe informacje o życiu w Chorwacji i nie tylko.

chorwacja

10. Czy oprócz języka chorwackiego masz jeszcze inne hobby – coś, co zajmuje Twój czas?

Pasjonuje mnie fotografia, a także śpiew i od jakiegoś czasu czytanie biografii inspirujących ludzi, to bardzo motywujące! Myślę również nad powrotem do wspinaczki wysokościowej, mało kto wie, ale Chorwacja posiada wspaniałe warunki do uprawiania tego sportu.

Czy są wśród Was, Drodzy Czytelnicy, miłośnicy Chorwacji? Co najbardziej lubicie w tym kraju?

(Visited 263 times, 1 visits today)