Mieszkanie globtrotera, czyli miłość do podróży we wnętrzach

5 czerwca
No comments yet

Dzisiaj na blogu rozgościł się Łukasz, który w kilku słowach opowie Wam o tym jak w prosty sposób urządzić mieszkanie, w którym z przyjemnością zamieszka miłośnik podróży.

Prawdziwa pasja potrafi znacznie wpłynąć na niemal każdy aspekt życia codziennego, w tym również na wystrój wnętrz. Podróżowanie jest w tym względzie szczególne, bo dla wielu stanowi po prostu sposób na życie. Jak urządzić mieszkanie prawdziwego globtrotera?

 

Pasja do podróży w aranżacji wnętrz

Aranżując mieszkanie podróżnika masz szerokie pole do popisu. Nie ma sprawdzonego sposobu jak to zrobić, tak samo jak nie ma sprawdzonego przepisu na podróż – każda jest inna i niepowtarzalna. Dlatego właśnie chcąc urządzić mieszkanie globtrotera warto nie myśleć schematami, a zastanowić się, czym dla mnie jest podróż, co najbardziej w tym lubię, a później spróbować odzwierciedlić to w wystroju mieszkania. Warto jednak poszukać porad i inspiracji, które pomagają uporządkować wstępną koncepcję.

Pomysły na mieszkanie podróżnika

Mieszkanie podróżnika powinno pokazywać, że jest ono przystankiem, w którym obmyślane są kolejne wojaże. Biurko to mebel, który ma w takim wnętrzu szczególne znaczenie – stanowi centrum dowodzenia, gdzie planowany jest harmonogram następnej podróży. Nad nim może zawisnąć duża tablica, na której znajdą się m.in. zdjęcia, listy, notatki, kalendarz oraz wszystko to, co pomaga w ułożeniu planu wyprawy. Obok biurka pojawić się mogą regały i półki na książki, na których znajdą się ulubione pozycje, w tym obowiązkowe prawdopodobnie dla każdego podróżnika reportaże. Takie miejsce można wydzielić w salonie lub urządzić w ten sposób jeden z dostępnych pokoi.

Inspiracja ulubionym miejscem

Jeśli jakiś kraj, region czy miasto są ci szczególnie bliskie, to czemu nie pokazać tego w wnętrzach? Można zaczerpnąć charakterystyczne elementy kultury danego miejsca i wprowadzić je do swojej aranżacji. Włochy to miejsce, do którego najczęściej wracasz, odkrywając kolejne jego tajemnice? Pokaż to w kuchni, nie szczędź przestrzeni na kawę, wino czy świeże zioła. Jeśli kochasz kulturę japońską, to kieruj się jej charakterystycznym minimalizmem i prostotą.

Mapa – nieodłączna w mieszkaniu podróżnika?

Mapa to chyba najczęściej podpowiadany motyw dla osób, które chcą pokazać, że kochają podróże. Stała się przez to dość powszechnie stosowanym motywem, przez co dla wielu zatraciła swój pierwotny sens. Czy należy zatem na przekór trendom z niej rezygnować? Niekoniecznie. Warto jednak podejść do tego kreatywnie. Można umieścić ją w nietypowym miejscu (może nawet na suficie), podświetlić LED-ami czy wykonać z nietypowego materiału. Ciekawy efekt może dać odrysowanie mapy świata na tablicy kredowej. To jednak wersja dla wytrwałych i cierpliwych.

Zdjęcia z podróży

Ciekawie wyeksponowane zdjęcia z podróży to jedna z najlepszych ozdób mieszkania globtrotera. Rozmieszczenie i sposób prezentacji zdjęć można zaplanować na wiele różnych sposobów. Mogą zdominować ścianę w salonie lub być losowo porozrzucane po całym mieszkaniu. Będąc podróżnikiem, a przy okazji pasjonatem fotografowania, możesz zrobić mini wystawę swoich prac, dokumentujących odbyte wyprawy.

Co za dużo, to niezdrowo

Urządzając mieszkanie podróżnika należy szczególnie uważać na to, by nie przesadzić z ilością różnego rodzaju ozdób, dodatków czy motywów. Nadmiar elementów wprowadzi do wnętrza chaos, doprowadzając do tego, że mieszkanie będzie wywoływać uczucie przesytu. Szczególnie należy uważać, na zbyt dużą liczbę różnego rodzaju pamiątek gęsto rozsianych po całym mieszkaniu. To oczywiście naturalny element wnętrza podróżnika, jednak istnieje cienka granica między kolekcjonowaniem a zbieractwem. Tego drugiego lepiej się wystrzegać.

 

Autorem wpisu jest Łukasz z redakcji bloga Fixly.pl.

(Visited 278 times, 1 visits today)