KULTURA I JĘZYKI: Najstarsze języki świata

28 stycznia
No comments yet


Już wiemy, że na świecie ludzie posługują się ogromną ilością języków – ale który z języków jest w takim razie najstarszy? Dość trudno jest to określić, szczególnie że przecież już nasi pra-pra-pra przodkowie z jaskiń musieli posługiwać się jakimś językiem. Pewnie nie przypominał on dziś znanych nam dialektów czy odmian, ale jednak istniał. Może opierał się na różnego rodzaju odgłosach, które miały symbolizować głoski lub konkretne wyrazy, zdania? Kto wie :) Naukowcy co rusz informują nas, że w którejś części świata umiera osoba posługująca się jakimś rzadkim językiem lub tym, który istniał na świecie wiele tysięcy lat. Myślę, że w związku z tym trudno jest określić, który z nich tak naprawdę jest tym najstarszym. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy mówić o kilku językach, które przetrwały potężną ilość czasu i maja się świetnie – poniżej przedstawiam Wam listę pięciu takich:

1.     Język hebrajski: myślę, że śmiało można go określić językiem „z przygodami” – dlaczego? Otóż, po niewoli babilońskiej zaczął on wychodzić z powszechnego użytku. Ludzie posługiwali się nim tylko przy okazji modlitw, ważnych ceremonii itp. Żydzi, o których mowa zaczęli z czasem używać języka aramejskiego, a później jidysz. Stało się jednak tak, że pod koniec XIX wieku stworzono jego nowoczesną wersję i od 1948 roku jest językiem urzędowym w Izraelu. Przeszedł zatem swojego rodzaju odrodzenie. Dzisiaj posługuje się nim od 5 do nawet 8 milionów osób. Do zapisu używany jest alfabet hebrajski, kierunek tekstu to od prawej do lewej.
2.     Język grecki: jest to jeden z oficjalnych języków europejskich i jednocześnie jedyny helleński, który do tej pory nie wymarł. W swoim istnieniu przechodził przez wiele faz rozwojowych, które były związane z rozwojem cywilizacji. Współcześnie, mieszkańcy Grecji i Cypru posługują się odmianą nowogrecką, zwaną również demotykiem. Do jego zapisu używa się alfabetu greckiego, który na pewno jest Wam znany z lekcji matematyki czy fizyki – składa się on z 24 liter.
3.     Łacina: język urzędowy Watykanu, wywodzący się właśnie z terytorium Włoch, a konkretnie krainy zwanej Lacjum. Łaciną posługiwali się między innymi starożytni Rzymianie. Jest to język dość ciekawy ze względu na to, że ani nie wymarł ani ludzie nie posługują się nim w dużej ilości. Często określany jest mianem języka wegetującego, czyli takiego, który się nie rozwija i nie dostosowuje do zmieniającego świata.
4.     Język chiński: bardzo zróżnicowany – najbardziej popularną jego odmianą i chyba najbardziej powszechną jest mandaryński. Jest on językiem urzędowym Chińskiej Republiki Ludowej, Tajwanu i Singapuru. Charakterystyczną cechą języka chińskiego jest jego pisma, opierające się na znakach. Poszczególne znaki oznaczają nie tylko sylaby, ale również całe wyrazy. Pismo to zawiera około 50 tysięcy znaków – znajomość 5-6 tysięcy pozwala na biegłe czytanie. Niby nic, ale jednak bogactwo tych znaków wielu może przerażać ;)
5.     Język sumeryjski: na koniec coś ekstra ;) Język sumeryjski jest najstarszym … językiem zapisanym. Używany był od około IV w p.n.e. w Sumerze i do dziś naukowcy odkrywają wiele pism z tamtego okresu, które próbują odczytać. Do jego zapisu używane było pismo klinowe – rysunki symbolizowały zarówno przedmioty, jak i abstrakcyjne pojęcia. Oczywiście w tym momencie jest to język wymarły, którym nikt się już nie posługuje ani w mowie, ani w piśmie.
Oprócz języka sumeryjskiego, wszystkie wymienione przeze mnie możemy spotkać praktycznie na co dzień- rzecz jasna zdecydowanie częściej, jeśli wyjedziemy do właściwego kraju. Najstarsze języki świata, a jednak wciąż obecne :)
źródło obrazka: www.community.plu.edu
(Visited 3 783 times, 1 visits today)