źródło obrazka: www.africanwomenrights.org
Do tej pory prezentowałam Wam różne, przeróżne metody nauczania języków obcych. To nie koniec tego tematu, ale dziś mała odskocznia. Czy wiecie, że w tym momencie na świecie używa się nawet ok. 7 tysięcy języków? – spooooora ilość. Część pewnie niedługo zaniknie, ale na ich miejsce mogą powstać następne. Zastanawialiście się kiedyś które z języków są najdziwniejsze? Właściwie, to tak naprawdę trudno skategoryzować tę ich „dziwaczność”. No bo jakim kryterium się kierować – nazwą, sposobem wymawiania czy może regionem lub ilością osób, które się niemi posługują? W Internecie znalazłam wiele różnych podziałów i postanowiła je połączyć, kierując się nazwą języka lub jego pochodzeniem. Myślę, że spokojnie każdy z nas mógłby stworzyć własną listę języków, które uznałby za dziwne. Dziś (na początek) wybrałam 5 poniższych:
1. Język khoisan: właściwie jest to grupa językowa, która obejmuje ponad 100 języków, nazywane są również buszmeńsko-hotentockimi. Jak łatwo się domyślić używane są przez różne plemiona afrykańskie (szczególnie południowo-afrykańskie). To co w nich najbardziej charakterystyczne to fakt, że wymowa opiera się na mlaskaniu. Tak, tak – w naszej kulturze mlaskanie uważane jest za niegrzeczne, u Buszmenów stanowi część ich języka. Posługuje się nim ok. 350,000 osób. Polecam świetny filmik z pierwszą lekcją :) http://www.youtube.com/watch?v=Nz44WiTVJww
2. Język silbo: używany jest przez mieszkańców wyspy Gomera. Opiera się na gwizdach, których użytkownicy używają do komunikowania się na duże odległości w trudno dostępnych dolinach górskich. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa silbar, czyli gwizdać.
3. Język kaszubski: uznawany jest albo za odrębny język albo za dialekt języka polskiego (język regionalny). Jak nazwa wskazuje, używany jest przez mieszkańców Kaszub (108,000 osób). Od 2005 roku można zdawać maturę w tym języku.
4. Język !o!kung: kolejny „mlaskający” język. Tym razem jednak używany przez mieszkańców północnej Namibii i południowej Angoli. Uważany jest za język najbogatszy w fonemy. Według różnych źródeł może nim się posługiwać ok. 9 tys. osób.
5. Język nuxalk: język używany przez Indian w Kanadzie (w Kolumbii Brytyjskiej- Bella Coola). Jego charakterystyczną cechą jest to, że nie posiada on samogłosek – tylko spółgłoski. Używany jest zaledwie przez ok. 30 starszych osób.
To dopiero początek najdziwniejszy języków świata – już za tydzień druga część! :)
(Visited 493 times, 1 visits today)