KULTURA I JĘZYKI: Metoda Callana – za czy przeciw?

3 grudnia
No comments yet


          Dzisiejszy post to kolejny z cyklu dotyczącego metod nauczania języka angielskiego. Metoda jest nieco starsza od wspomnianej w zeszłym tygodniu metody Helen Doron. Jej początek to rok 1960. Podstawą tej metody są konwersacje, czyli rozmowy. Opiera się ona również na zasadzie naturalnej nauki języka, poprzez automatyczne słuchanie i powtarzanie danych wypowiedzi – tak, jak małe dzieci uczą się swojego języka ojczystego. Zadaniem nauczyciela jest poprawianie natychmiast ewentualnych błędów uczniów. W trakcie zajęć uczniom zadaje się mnóstwo pytań i dąży się do tego, aby odpowiadali na nie niemalże automatycznie, w końcu rozumiejąc swoją wypowiedź.

          Wielu młodym uczniom może się spodobać fakt, że w metodzie tej nie ma praktycznie prac domowych, nie zapisuje się też słówek ani nie robi notatek. Główny nacisk kładziony jest na mówienie, mówienie i jeszcze raz mówienie. Gramatyka przyswajana jest niejako „przy okazji” – bez dokładnego objaśniania poszczególnych zagadnień. Bazuje ona również na ciągłym powtarzaniu przyswojonego materiału.
Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom tej metody. Wśród zalet wymienia się m.in.:
– pozwala osiągnąć płynność mówienia,
– pomaga przezwyciężyć nieśmiałość,
– zróżnicowane słownictwo,
– pobudza uczniów do aktywności,
– pozwala osłuchać się z językiem mówionym,
– przeznaczona dla osób z każdej grupy wiekowej.
Niestety jak każda metoda posiada ona również swoje wady – wybrałam te, które najczęściej były wskazywane przez osoby, które ją stosowały:
– archaiczna wersja języka angielskiego, brak aktualizacji podręczników,
– nie uczy dobrze czytania i pisania,
– nie korzysta z najnowszego dorobku naukowego,
– oparta na procesach odtwórczych, zamiast twórczych,
– duża automatyzacja odpowiedzi uczniów,
– system powtórek oparty na pamięci krótkotrwałej,
– możliwość niezrozumienia zasad gramatycznych,
– niezbyt duża atrakcyjność lekcji.
          Wiadomo, że każda metoda będzie miała zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ważne jest, aby przed pójściem na kurs dowiedzieć się o niej czegoś więcej, popytać wśród znajomych – być może ktoś już korzystał i będzie mógł nam doradzić. Ewentualnie można spróbować, a później zmienić zdanie jeśli coś nam się nie spodoba ;)

           

(Visited 120 times, 1 visits today)