KULTURA I JĘZYKI: Filmy z lat 70-tych

14 lutego
No comments yet

Powoli zbliżamy się do czasów współczesnych i zakończenia cyklu „filmów z lat..” Zanim to jednak nastąpi czas na filmy z lat 70-tych. Była to dekada, w której produkowano wysokobudżetowe filmy i dzięki temu ściągano do kin rzesze widzów. Byli to nie tylko młodzi ludzie, ale również ci starsi. Żywo działała reklama, która zachęcała do oglądania filmów i jednocześnie zapewniała ogromny sukces kasowy całej ekipie. W latach 70-tych swoje tryumfy święcili tacy reżyserzy, jak Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Roman Polański czy Francis Ford Coppola. W Polsce nadal rozwijało się kino kostiumowe i historyczne.

Bez owijania w bawełnę czas przejść do subiektywnej listy najlepszych filmów z lat 70-tych :) jak zwykle w kolejności chronologicznej.
1.   Rejs (1970): polski film parodiujący system komunistyczny w naszym kraju, w reżyserii Marka Piwowarskiego.
Historia: na statku wiślanym pojawia się gapowicz wzięty przez kapitana za instruktora kulturalno-oświatowego. Mężczyzna organizuje zebrania, wybory rady rejsu i zabawia uczestników wycieczki.

Plakat: http://www.filmweb.pl/Rejs#poster-1

 
2.   Ojciec chrzestny (1972): kultowy film wszechczasów, w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Oparty na powieści gangsterskiej Mario Puzo.
Historia: starzejący się Don Corleone pragnie przekazać swoją władzę synowi. Akcja rozgrywa się wśród mafijnej rodziny w latach 1945-1955 w Nowym Jorku.

Plakat: http://www.filmweb.pl/Ojciec.Chrzestny#poster-1

 
3.   Skrzypek na dachu (1971): amerykański musical, oparty na książce Szolema Alejchema.
Historia: Tewje, który jest mleczarzem ma zamiar wydać za mąż pięć swoich córek. Każda córka ma już swojego wybranka – niekoniecznie spełniającego oczekiwania Tewjego. Jest on zatem zmuszony do wielu poświęceń dla swoich dzieci.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Skrzypek+na+dachu-1971-1301#poster-1

 
4.   Mechaniczna Pomarańcza (1971):  to kolejny jeden z moich ulubionych filmów. Brytyjski dramat science-fiction w reżyserii Stanleya Kubricka.
Historia: Alex DeLarge wraz ze swoim gangiem sieje spustoszenie na ulicach. Kiedy trafia do więzienia, otrzymuje propozycję odmiany swojego życia.

Plakat: http://www.filmweb.pl/Mechaniczna.Pomarancza#poster-1

 
5.   Lot nad kukułczym gniazdem (1975): amerykański film fabularny, oparty na książce Kena Keseya o tym samym tytule, w reżyserii Milosa Formana.
Historia: Randle to złodziej, szuler i chuligana który, aby uniknąć więzienia, udaje niepoczytalność. Trafia do szpitala dla umysłowo chorych, gdzie twardą ręką rządzi siostra Ratched.

Plakat: http://www.filmweb.pl/Lot.Nad.Kukulczym.Gniazdem#poster-1

 
6.   Carrie(1978): adaptacja powieści Stephena Kinga, wyreżyserowana przez Briana De Palmę.
Historia:  prześladowana przez rówieśników Carrie odkrywa w sobie paranormalne zdolności.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Carrie-1976-1316#poster-1

 
7.   Grease(1978): ekranizacja musicalu scenicznego o tym samym tytule, w reżyserii Randala Kleisera.
Historia: Danny Zuko, lider grupy T-Birds spędza romantyczne wakacje w towarzystwie Sandy, która mieszka w Australii. Przysięgają sobie miłość i rozstają się – ona ma wyjechać, ale niespodziewanie zostaje w USA. Spotykają się ponownie w liceum Rydell High. Jednak Sandy, dobrze ułożona panienka, nie pasuje do wizerunku Danny’ego w szkole. Próbuje więc zostać jedną z Pink Ladies i odzyskać jego względy.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Grease-1978-5933#poster-1

 
8.   Ucieczka z Alcatraz (1979): amerykański film w reżyserii Dona Siegela, oparty na książce J. Campbella Bruce’a. Oparty na faktach.
Historia: grupa więźniów osadzonych w rygorystycznym więzieniu Alcatraz postanawia z niego uciec. Dowodzi im Frank Morris, który wiele razy uciekał z innych więzień.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Ucieczka+z+Alcatraz-1979-11306#poster-1

 
Kolejny weekend przed nami, więc jeśli nie macie żadnych planów śmiało sięgnijcie po filmy z lat 70-tych, a na pewno nie pożałujecie. Tymczasem biegnę zaplatać chałkę, na którą przepis już wkrótce :)
źródło obrazka: www.glogster.com
(Visited 1 295 times, 1 visits today)