KULTURA I JĘZYKI: Filmy z lat 30-tych

10 stycznia
No comments yet


źródło obrazka: www.screencrave.com
Tak jak poprzedni, tak i ten piątek oraz kilka następnych będzie poświęconych filmom- tym razem biorę pod lupę lata 30-te ubiegłego wieku. W tym okresie filmy dźwiękowe coraz szybciej i śmielej zaczęły wypierać kino nieme. Niemniej jednak wielu artystów tamtej epoki nie straciło swojej popularności – wręcz przeciwnie, na tę dekadę przypadał rozwój ich karier. Do największych nazwisk zaliczamy Gretę Garbo, Clarka Gable’a, Humphreya Bogarta, Shirley Temple, Judy Garland, Kirka Douglasa i wielu innych. Warto też wspomnieć, że od 1930 roku obowiązywał tzw. production code, czyli zbiór zakazów i ostrzeżeń, który wskazywał najgroźniejsze zjawiska w kinie. Oczywiście producenci i filmowcy umieli się obchodzić z zakazami, np. długie i namiętne pocałunki były przerywane kilkoma słowami namiętnych szeptów, a i tak trwały po kilka minut. W połowie lat 30-tych pojawiły się również pełnometrażowe filmy animowane.  Pierwszy z nich został zrealizowany w 1937 r. przez Walta Disneya. Nie ma żadnych wątpliwości, że lata 30-te to początek tzw. Złotego Wieku Hollywood, który trwał do lat 50-tych.

Zobaczmy zatem jakie filmy z tego okresu możemy oglądać. Poniżej lista ośmiu wybranych w kolejności chronologicznej:
1.      Moralność Pani Dulskiej (1930): pierwszy polski film dźwiękowy, wyreżyserowany przez Bolesława Newolina.
Historia: rodzina Dulskich, mieszkająca w Warszawie na początku XX wieku, przyjmuje nową służącą – Hankę. Dziewczyna zakochuje się w ich synu Zbyszku, a owocem ich romansu jest dziecko. Zbyszek chce ożenić się z dziewczyną, napotyka jednak na opór rodziców.
Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Moralno%C5%9B%C4%87+Pani+Dulskiej-1930-104427#poster-1-fullscreen

2.      Światła wielkiego miasta (1931): niemy film (jeszcze) z Charlie Chaplinem
Historia: włóczęga Charlie zakochuje się w niewidomej kwiaciarce i za wszelką cenę chce zebrać pieniądze na operację oczu. Historia kończy się wyjściem Trampa z więzienia (po różnych perturbacjach) i spotkaniem z dziewczyną, która odzyskuje wzrok.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/%C5%9Awiat%C5%82a+wielkiego+miasta-1931-31693#poster-1

3.      Dracula (1931): amerykański horror Toda Browninga, będący adaptacją powieści „Drakula” Brama Stokera.
Historia: Renfield chce sfinalizować sprzedaż opactwa Carfax w Londynie i w tym celu udaje się w Karpaty do swojego klienta – hrabiego Drakuli, który okazuje się wampirem. Odurzony przez hrabiego Renfield staje się jego sługą i pomaga Draculi dotrzeć do Anglii. W Londynie hrabia wypija krew młodej Lucy Weston, zamieniając ją w wampirzycę, a następnie zaczyna interesować się jej przyjaciółką Miny Seward. Ojciec Miny wzywa specjalistę, doktora Van Helsinga. Wspólnie z narzeczonym Miny, Johnem Harkerem, postanawiają unicestwić Draculę.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Dracula-1931-35139#poster-1

4.      Człowiek z blizną (1932): film gangsterski w reżyserii Howarda Hawksa. Uważany jest za jeden z najważniejszych w historii tego gatunku.
Historia: młody przestępca zabiega o to, by zająć pozycję szefa gangu. Gdy osiąga swój cel, rozprawia się z przeciwnikami w wyjątkowo brutalny sposób.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Cz%C5%82owiek+z+blizn%C4%85-1932-32442#poster-1

 
5.      Paweł i Gaweł (1938): polski film komediowy wyreżyserowany przez Mieczysława Krawicza. Tytuł nawiązuje do bajki Aleksandra Fredry ale fabuła różni się.
Historia: w życiu dwóch sąsiadów o podobnych nazwiskach i równie nerwowych charakterach pojawia się niesforna „trzynastoletnia” skrzypaczka, która dzięki małemu podstępowi jest cudownym dzieckiem-muzykiem.

Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Pawe%C5%82+i+Gawe%C5%82-1938-33180#poster-1

6.      Wichrowe wzgórza (1939): amerykański film będący adaptacją jedynej powieści Emily Bronte, wyreżyserowany przez Williama Wylera.
           Historia: młody Cygan Heathcliff zostaje adoptowany przez mieszczańską rodzinę  
           i zakochuje się w córce przybranych rodziców –  Cathy. Po śmierci ojczyma udaje
           się do Ameryki Południowej, gdzie staje się bogaty. Gdy powraca, jego młodzieńcza
           miłość, jest już poślubiona innemu. Cathy jednak ciągle kocha swego przybranego
           brata. Usiłuje zdusić w sobie coraz to narastające uczucie i w końcu umiera
           z miłości.
            Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Wichrowe+wzg%C3%B3rza-1939-35663 /descs#poster-1
7.      Czarnoksiężnik z krainy Oz (1939): familijny musical w reżyserii Kinga Vidora, Mervyna LeRoy’a i Victora Fleminga. Adaptacja powieści Franka Bauma.
Historia: sierota Dorotka wraz ze swoim pieskiem zostaje porwana przez tornado. Trafia za kolorową tęczę gdzie znajduje się tajemnicza kraina Oz.
Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Czarnoksi%C4%99%C5%BCnik+z+Oz-1939-31325#poster-1
8.      Przeminęło z wiatrem (1939): film melodramatyczny w reżyserii Victora Fleminga, oparty na powieści Margaret Mitchell.
Historia: akcja rozgrywa się w czasie wojny secesyjnej. Bogata i piękna córka plantatora- Scarlett O’Hara zakochuje się w Rhettie Butlerze, z którym łączy ją bardzo burzliwy związek.
Plakat: http://stopklatka.pl/-/17925206,przeminelo-z-wiatrem
 
(Visited 1 348 times, 1 visits today)