Na lata 80-te przypadają filmy bardzo zróżnicowane – zarówno pod względem tematyki, jak i techniki wykonania. Zaczęto mieszać różne style – w jednym filmie można było spotkać ich nawet kilka. Jeśli chodzi o rodzaje filmów były one bardzo różnorodne – produkowano kostiumowe, obyczajowe, fantastyczne i inne. Głównym nurtem dominującym w tym czasie był postmodernizm. Charakteryzował się on między innymi tym, że nawiązywano w filmach do kultury masowej, a świat przedstawiano często w sposób brutalny. W tym czasie tworzyli tak znamienici reżyserzy, jak Pedro Almodóvar, Emir Kusturica, David Lynch i wielu innych. Kino powoli zbliżało się do czasów nam współczesnych, pełnych misz maszu i wieloznaczności.
Nie zwlekając zatem jak zwykle zapraszam Was na subiektywną listę najlepszych filmów z lat 80-tych.
- Gwiezdne wojny (1980): seria filmów fantastycznych wyreżyserowanych przez Georga Lucasa. Saga składa się z 6 części – pierwsza powstała już w roku 1977, natomiast w roku 1980 powstało „Imperium kontratakuje”, o którym tu mowa. W rzeczywistości jest to piąta części całego cyklu – filmy nie były nagrywane w kolejności chronologicznej.
Plakat: http://www.filmweb.pl/Imperium.Kontratakuje#poster-1
- E.T. (1982): amerykański film science-fiction wyreżyserowany przez Stevena Spielberga.
Historia: samotny chłopiec Elliot nawiązuje niesamowitą przyjaźń z przybyszem z kosmosu, który gubi się na Ziemi. W pewnym momencie obaj muszą się zmagać z agentami specjalnymi i naukowcami, którzy chcą wykorzystać E.T. do swoich celów. - Człowiek z blizną (1983): remake filmu, o którym już wspominałam przy okazji filmów z lat 30-tych. W reżyserii Briana de Palmy, z brawurową grą Ala Pacino.
Historia: Tony Montana emigruje z ojczystej Kuby do Miami, gdzie wraz ze swoim przyjacielem zaczyna pracować dla mafii narkotykowej.Plakat:http://www.filmweb.pl/film/Cz%C5%82owiek+z+blizn%C4%85-1983-4833#poster-1
- Seksmisja (1983): polska komedia science fiction w reżyserii Juliusza Machulskiego. To chyba moja ulubiona polska komedia :) a widziałam ją już wiele, wiele razy.
Historia: Maks i Albert, dwaj ochotnicy, poddają się hibernacji, która ma trwać 3 lata. Coś idzie jednak nie tak i budzą się w 2044 roku, kiedy to na świecie nie ma ani jednego mężczyzny- a przynajmniej tak im się wydaje. Muszą zatem stawić czoła całej armii kobiet. - Misja (1986): brytyjski film w reżyserii Rollanda Joffe. W 1995 roku film ten znalazł się na watykańskiej liście filmów propagujących szczególne wartości religijne.
Historia: ojciec Gabriel, jezuita, sprawuje misję w wśród Indian Guarani. W pewnym momencie terytorium zostaje sprzedane Portugalii, a jezuici muszą bronić swego terytorium przed nowym, brutalnym panem. - Pokój z widokiem (1986): film obyczajowy Jamesa Ivory’ego. Zaliczany jest do nurtu heritage films, czyli nostalgicznych produkcji odwołujących się do klasycznych utworów literackich.
Historia: młoda Lucy wybiera się w podróż do Włoch. Poznaje tam Georga, w którym zakochuje się. Splot wydarzeń powoduje, że są oni świadkami morderstwa. Następnie Lucy wraca do domu, gdzie zostaje zmuszona do poślubienia innego mężczyzny.Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Pok%C3%B3j+z+widokiem-1985-1278/descs#poster-1
- Top Gun (1986): amerykański dramat w reżyserii Tony Scotta.
Historia: w szkole lotniczej elitarnej jednostki dwóch mężczyzn rywalizuje o tytuł najlepszego pilota. Nie obędzie się również bez wątku miłosnego.Plakat: http://www.filmweb.pl/film/Top+Gun-1986-1010#poster-1
- Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989): amerykański film dramatyczny w reżyserii Petera Weira, oparty na powieści Nancy H. Kleinbaum.
Historia: John, nauczyciel język angielskiego wpaja swoim uczniom miłość do poezji i zasadę „Carpe Diem”, a nie jest to łatwe – szkoła bowiem wyznaje konserwatywne zasady.Plakat: http://www.filmweb.pl/Stowarzyszenie.Umarlych.Poetow#poster-1
Lata 80-te na pewno były bardzo interesujące jeśli chodzi o kinematografię. Można w nich znaleźć prawdziwą mieszankę różnych gatunków. Myślę, że każdy z Was bez problemu znajdzie coś dla siebie :)