KUCHNIA: Chałka

20 lutego
2 komentarze

Chałka

Dzisiejszy post będzie przepyszny :) Chałkę robiłam dopiero drugi raz, ale szczerze powiedziawszy tym razem wyszła wyśmienita! Na pewno wielu z Was pamięta jej wyśmienity smak z dzieciństwa. Mnie kojarzy się z sobotnimi przedpołudniami i szklanką mleka. Jej nazwa wywodzi się z języka hebrajskiego. W Polsce możemy spotkać się z jej wieloma nazwami, np. kukiełka na Podhalu, strucla na Górnym Śląsku. Jedno jest pewne – w każdym z regionów wykonywana jest z tych samych składników i ma wszędzie podobny wygląd. Powinien on oczywiście przypominać warkocz – jak widzicie na zdjęciu powyżej moja chałka owego nie przypomina ;) No może jakieś wprawne oko dopatrzy się splotów. W każdym razie zupełnie się tym nie przejmuję – w końcu urosła wybornie, a zatem czego chcieć więcej – tym bardziej, że z ciastami drożdżowymi różnie to bywa. Nie trzymam Was już zatem w napięciu i z przyjemnością prezentuję przepis na chałkę – znaleziony w Internecie i odpowiednio zmodyfikowany :)

Składniki na ciasto:

20 g drożdży (świeżych)

260 ml ciepłej wody

60 g cukru

2/3 łyżki soli

560g + 100 g mąki

2 jajka

67 g masła

dodatkowo: 1 jajko + łyżeczka wody

Składniki na kruszonkę:

50 g mąki

25 g cukru

30 g masła

WYKONANIE

  1. Masło roztapiamy w rondelku i studzimy.
  2. Drożdże umieszczamy w misce i zalewamy wodą, mieszamy.
  3. Dodajemy pierwszą część mąki (560g), cukier i sól, mieszamy.
  4. Dodajemy jajka i masło.
  5. Wyrabiamy ciasto i powoli dodajemy drugą część mąki (100g). Jeśli ciasto będzie zbyt kleiste, mąki należy dodać więcej. Konsystencja wyrobionego ciasta powinna być elastyczna.
  6. Wyjmujemy ciasto z miski i wyrabiamy na blacie przez około 10 minut.
  7. Odkładamy do miski na około 2 godziny – uwaga: w tym czasie ciasto należy odgazować, wbijając w nie pięść.
  8. Po wyrośnięciu dzielimy ciasto na 6 części i formujemy z nich wałki – układamy je na stole i zaplatamy warkocz.
  9. Umieszczamy warkocz w formie do pieczenia, wcześniej posmarowanej oliwą. Przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na około 40 minut.
  10. Przygotowujemy kruszonkę: umieszczamy wszystkie składniki w miseczce i formujemy kruszonkę, rozcierając je między palcami.
    * kruszonki nigdy dość więc śmiało możecie zwiększyć proporcje
  11. Chałkę smarujemy jajkiem wymieszanym z wodą i hojnie posypujemy kruszonką.
  12. Nagrzewamy piekarnik do 180C i pieczemy chałkę około 40-50 minut.

Coś czuję, że trudno będzie Wam poczekać aż gotowe ciasto ostygnie :) Chałka świetnie nadaje się na śniadanie ze szklanką mleka lub kawą zbożową. Można ją również podać jako deser do popołudniowej kawy. SMACZNEGO!

 

(Visited 121 times, 1 visits today)