Książki, które czytam #9

14 marca
No comments yet

Ulala, sporo czasu upłynęło od ostatniego książkowego podsumowania. Na szczęście u mnie wena książkowa trwa, więc nie ma obaw, że zabraknie mi ich do opisywania. Potwierdzam, że jedną odkładam, drugą biorę do ręki, a czasami nawet zdarzy mi się czytać dwie na raz. Raczej staram się tego unikać, ale sami możecie się domyślić, że nie jest łatwo, gdy obie są równie wciągające. Zaczynajmy zatem lekturowe podsumowanie. Jak zwykle książki będą ułożone w kolejności w jakiej je czytałam.

Książki, które czytam

Tajemnica Sittaford; Agatha Christie

Do książek Agathy wracam z ogromną radością. Nie wiem, czy Wam wspominałam, ale mam listę, na której odznaczam sobie te pozycje, które już za mną. Dzięki temu unikam powtórek, bo tych książek jest cała masa. Tajemnica Sittaford to klasyczny kryminał, tyle że z seansem spirytystycznym w tle. Akcja dzieje się w małej miejscowości, odciętej nieco od świata przez szalejący śnieg. Zostaje zamordowany kapitan Trevelyn, a zagadkę rozwiązuje inspektor Narracott.

tajemnica sittaford

Lubimy czytać

Tutaj można tanio kupić.

Finansowy Ninja; Michał Szafrański

W tym momencie to chyba najważniejsza książka o finansach, która została napisana w Polsce. Od razu Wam powiem, że nie jest to tylko lektura na jeden raz – do tej książki warto wracać wielokrotnie, w zależności od tego na jakim etapie swojej drogi finansowej się jest. Jeśli macie długi – ta książka jest dla Was, jeśli macie przed sobą kredyt hipoteczny – ta książka jest dla Was, jeśli nie umiecie oszczędzać – ta książka jest dla Was. Ja na przykład po jej przeczytaniu byłam bardzo ciekawa informacji o sobie w BIK – założyłam konto i sprawdziłam raport o sobie. Sa nwet informacje o moim kredycie studenckim!

finansowy ninja

Tutaj możecie kupić (link partnerski).

Bridget Jones: Szalejąc za facetem; Helen Fielding

Lubię czytać serie, ale nie zawsze robię to jedna książka po drugiej. tak było i w tym przypadku. Do tej części Bridget Jones doszłam kilka książek później. Lekka, przyjemna lekturka utrzymana w stylu poprzednich książek. Już mniej pasjonująca i mniej porywająca, ale do tramwaju czy autobusu nadaje się idealnie ;) Bridget jest tu już dojrzałą kobietą – wdową i samotną matką. Tak, tak – Mark Darcy zginął w wypadku, a ona ma sobie radzić bez niego. Znajduje sobie młodszego kochanka, z którym nie wszystko układa się po jej myśli. I jak to Bridget – pokraczna, pechowa, niezorganizowana, ale przy tym wyluzowana i zabawna. 

brdiget jones

Lubimy czytać.

Tutaj można tanio kupić.

Beduinki na Instagramie; Aleksandra Chrobak

O tej książce dowiedziałam się z Instagrama Elizy – wrzuciła okładkę książki i wiedziałam, że na taką koniecznie się skuszę. Zrobiłam zrzut ekranu, który jest ostatnio moim idealnym sposobem na zapamiętywanie rzeczy, które wypatrzyłam w Internecie i …. na długo o tej lekturze zapomniałam. Miałam inne. I tak kilka tygodni temu podczas przeglądania zdjęć na telefonie, trafiłam właśnie na Beduinki. Tym razem decyzja była ekspresowa i jeszcze tego samego dnia czytałam pierwsze strony książki. Aleksandra opisuje swoje doświadczenia z pobytu w krajach arabskich i swoje kontakty z kobietami w islamie. Dla mnie ta książka była świetna i totalnie wkręciłam się w arabskie klimaty, o czym za moment się przekonacie.

beduinki na instagramie

Lubimy czytać.

Tutaj można tanio kupić.

Oddawaj różdżkę, Phong!; Łukasz Wasilewski

Łukasza obserwuję od jakiegoś czasu na Instagramie. I tutaj znowu pojawia się motyw tego medium społecznościowego – jest dla mnie doskonałym źródłem książkowych inspiracji. Historia na początku wydała mi się bardzo ciekawa, później nieco absurdalna, a na sam koniec – dość zabawna. Przeplatają się tutaj różne wątki, ale główny z nich to relacje damsko-męskie, a konkretnie to, jak nie postępować, żeby w związku się udało. Co do tytułowej różdżki – nie jest ona tutaj głównym wątkiem, ten tytuł miał chyba za zadanie przyciągnąć czytelnika. A przynajmniej ja spodziewałam się czegoś innego.

oddawaj różdżke phong

Lubimy czytać.

Tutaj można tanio kupić.

Kapitan. Na służbie; Richard Phillips, Stephan Talty

O tej książce zdecydowanie mogę powiedzieć, że totalnie mnie wciągnęła – nie mogłam się od niej oderwać i co chwilkę tylko mówiłam sobie „jeszcze parę stron, jeszcze parę stron”. Pochłonęłam ją raz-dwa! Opowiada o losach amerykańskiego dowódcy statku transportowego, który wraz z cała załogą zostaje porwany przez piratów na wybrzeżach Somalii. Jest to historia oparta na faktach, bo te wydarzenia miały rzeczywiście miejsce kilka lat temu i było o nich całkiem głośno. Pokazuje niezwykłą walkę najpierw o załogę, a później o samego siebie.

Lubimy czytać.

Tutaj można tanio kupić.

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy; Joanna Wrycza-Bekier

Ta książka to moim zdaniem podstawowa lektura blogera. Jest w niej mnóstwo świetnych wskazówek, które pozwolą tworzyć jeszcze lepsze teksty. Fajnie jest to, że autorka podaje mnóstwo przykładów na konkretnych tekstach wielkich pisarzy. Tak naprawdę dopiero w taki sposób można sobie dokładnie uświadomić, jaka sztuka została zastosowana przez pisarza, albo jakie triki stosował. Myślę, że do tej książki będę jeszcze wracać, bo może świetnie rozwinąć pisarski warsztat.

Lubimy czytać.

Tutaj można tanio kupić.

Barry Trotter; Michael Gerber

Nigdy nie czytałam parodii książek, więc jak znalazłam ją na Instagramie (znowu!), postanowiłam spróbować. I tu powiem jedno – totalna porażka. Nie czytajcie tej książki, naprawdę jej nie polecam – mówię to z czystym sercem. Jest fatalna – dotrwałam do końca tej żenady, ale nie było łatwo. Nie wiem, może myślałam, że będzie ciut lepiej na koniec? Więcej nie będę o niej pisać, bo nie mam co ;)

barry trotter

Lubimy czytać.

Woziłam arabskie księżniczki; Amelia Jayne Larson

Kolejna książka o realiach życia w ZEA. Ta również mi się podobała, bo totalnie zakochałam się w tamtym klimacie. Bohaterka książki pracuje jako kierowca taksówki, ale nie takiej zwyczajnej – dostaje zadanie specjalne, jakim jest wożenie rodziny królewskiej, która przybywa do Ameryki na zakupy, operacje plastyczne i spacery po mieście. Zostawiają w Stanach grube pliki dolarów, ale czy są z tego powodu szczęśliwe? No właśnie nie do końca. Książka pokazuje jak wyglądają kulisy takiego bogatego życia – smutek, łzy, ukryte pragnienia, niespełnione marzenia. 

woziłam arabskie księżniczki

Lubimy czytać.

Tutaj można tanio kupić.

Jeden z nas. Opowieść o Norwegii; Asne Seierstad

Kolejna instagramowa inspiracja – tym razem świetna! Jest to opowieść o prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce kilka lat temu w Norwegii. Anders Breivik przeprowadził wówczas zamach w centrum Oslo, a następnie zabił kilkadziesiąt młodych osób na wyspie Utoya. Książka ta obejmuje całe życie Breivika od momentu narodzin aż po proces i muszę powiedzieć, że jest wstrząsająca, a przynajmniej ja miałam takie odczucia. Krok po kroku dochodzimy do ogromnej tragedii i dowiadujemy się jak te myśli kiełkowały w głowie sprawcy.

książki

Lubimy czytać.

Arabska żona; Tanya Valko

Tak, tak – tę książkę również wypatrzyłam na Instagramie ;) Opowiada o losach młodej Polki, która zakochuje się w Arabie. Na początku jest słodko, później pojawiają się problemy. Najpierw on nie jest akceptowany w jej środowisku, później ona zachodzi w ciążę. Jest ślub, wesele, wspólne mieszkanie, później szemrane interesy męża, alkohol, bicie. Ona się buntuje, on łagodnieje i żyją dalej w spokoju. Pewnego dnia pojawia się propozycja wyjazdu do Libii – wyjeżdżają, a tam zaczyna się dla Doroty prawdziwy koszmar. Nie zna języka, mąż ją ignoruje, wdaje się w podejrzane towarzystwo, robi rzeczy, które żonę napawają odrazą, a na koniec – w wielkim skrócie, sprzedaje ją za swoją wolność. Dorota żyje w koszmarnych warunkach gdzieś na pustyni, jest gwałcona, wykorzystywana do ciężkich prac, rodzi martwe dziecko, aż w końcu … ucieka z tego koszmaru. Pomagają jej przypadkowo napotkani Polacy, z pomocą których walczy później o odzyskanie dzieci. Myślę, że na razie to tyle jeśli chodzi o arabskie klimaty w mojej biblioteczce ;)

książki

Lubimy czytać.

Tutaj można tanio kupić.

Uff, sporo się tego nazbierało! Dajcie znać, które książki przykuły Waszą uwagę – a jeśli macie dla mnie jakieś fajne propozycje, to też chętnie skorzystam!

(Visited 333 times, 1 visits today)