Książki, które czytam #1

31 marca
No comments yet

Postanowiłam wprowadzić na blogu nowy cykl – raz na kwartał podzielę się z moimi czytelnikami książkami, które w tym czasie przeczytałam. Być może dzięki temu i Ty zostaniesz zainspirowany do sięgnięcia po jakąś pozycję. Jak to wygląda u mnie? Zazwyczaj przed rozpoczęciem jakiejś książki zaczynam odczuwać do niej, nieznanego pochodzenia, ciąg ;) Powoduje on, że spośród setek tysięcy pozycji dostępnych w księgarniach czy Internecie, wybieram właśnie tą jedną. Często też mój wybór jest podyktowany obecnymi zainteresowaniami i chęcią zdobywania nowej wiedzy, o czym zresztą za chwilę się przekonasz. Być może cykl będzie pojawiał się częściej, ale póki co wydaje mi się, że 3-miesięczny przedział czasowy jest na tyle spory, żeby udało mi się w tym czasie poczytać coś ciekawego i tym się podzielić.

Patrząc na listę książek, które przeczytałam od początku roku do końca marca, widzę ewidentny podział na dwie kategorie, które nazwę Rozwój osobisty i Literatura na wolny czas. W dzisiejszym poście skupię się na na kategorii pierwszej, na której lista książek jest zdecydowanie dłuższa. Tytuły wypisuję w kolejności, w której czytałam. Zaczynajmy zatem!

Książki, które czytam: rozwój osobisty


1. Wszystko zależy od przyimka

Świetnie napisana książka o języku polskim i jego zawiłościach. Jest to zapis rozmowy między czterema osobami, będącymi ikonami polskiej sfery poprawnej polszczyzny – Jerzym Bralczykiem, Janem Miodkiem, Andrzejem Markowskim i Jerzym Sosnowskim. Panowie prowadzą polemikę na wiele, często kontrowersyjnych, tematów związanych z naszym ojczystym językiem. Wśród poruszonych zagadnień znajdują się między innymi kwestie wulgaryzmów, zapożyczeń, odmian, miejscowości i wielu, wielu innych. Myślę, że to pozycja obowiązkowa dla każdego, choć ciut zainteresowanego tym, jak poprawnie mówić.

Link do książki na portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/220979/wszystko-zalezy-od-przyimka

2. Naucz ich, jak mają Cię traktować! Praktyczny podręcznik asertywności

O tak, asertywność to cecha, którą muszę ćwiczyć, bo dosyć mocno u mnie kuleje. Bartłomiej Stolarczyk w swojej książce przedstawia w rzeczowy sposób jak można asertywność ćwiczyć i w końcu opanować ją w dobrym stopniu. Umiejętność mówienia nie, posiadania odrębnego od innych zdania jest dosyć ważna, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia ze sprawami naprawdę dla nas ważnymi. Bycie asertywnym jest tu rozpatrywane w różnych aspektach – w pracy zawodowej, w domu, wśród znajomych, wśród obcych. Bardzo przyjemna lektura i dająca do myślenia.

Link do książki na portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/157712/naucz-ich-jak-maja-cie-traktowac-praktyczny-podrecznik-asertywnosci

3. Inwestycyjne Przebudzenie

Autor, czyli Paweł Nazaruk dopowiada w tytule tak: Poznaj prawdę o świecie finansów, zobacz kłamstwa, unikaj oszustw i zacznij zarabiać jak rentier. Rzeczywiście z tej książki dowiedziałam się jakie szwindle są w stanie robić ludzie, żerujący na nieświadomych osobach. Z drugiej strony aż nie mogłam uwierzyć, że ludzie mogą być tak łatwowierni jeśli chodzi o inwestycje, obiecujące niemalże gruszki na wierzbie. Świat piramid finansowych jest tak bogaty, że z bardzo dużą ostrożnością należy podchodzić do wszelkiego rodzaju tzw. złotych biznesów. Myślę, że ta książka stanowi fajne ostrzeżenie przed oszustami.

Link do książki na portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/231838/inwestycyjne-przebudzenie-poznaj-prawde-o-swiecie-finansow-zobacz-klamstwa-uniknij-oszustw-i-zac

4. Podręcznik szybkiego czytania

Czytam, czytam i czytam te książki a ciągle chciałabym więcej. Postanowiłam zatem sięgnąć po pozycję obowiązkową (autorstwa Tony’ego Buzana), jeśli chce się to robić szybciej. Okazuje się, że w trakcie szybkiego czytania przyswaja się znacznie więcej rzeczy niż w trakcie powolnego. Szybkie czytanie usprawnia również rozumienie czytanych treści. Istnieje wiele ćwiczeń, które pozwalają na to, aby przyspieszyć tempo czytania książek – wymaga to oczywiście dużo samozaparcia i wytrwałości. Jeszcze nie do końca udaje mi się rzetelnie zabrać za naukę szybkiego czytania, ale codzienna dawka lektury sprawia, że książek pochłaniam coraz więcej, co mnie bardzo cieszy.

Link do książki na portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/71445/podrecznik-szybkiego-czytania

5. Bloger i Social Media

Pozycja obowiązkowa dla każdego blogera ;) Tomek Tomczyk, autor popularnego niegdyś Kominka, a teraz JasonHunt opisuje w swojej książce wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z blogowaniem. Co prawda spora ich ilość jest przeznaczona dla blogerów zarabiających na różnych współpracach z firmami, ale i ja znalazłam tam wiele przydatnych merytorycznie informacji. Książkę czyta się bardzo szybko, dzięki temu, że została przystępnie i ciekawie napisana.

Link do książki na portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/245664/bloger-i-social-media

6. Praktyczny Poradnik Networkingu

Książka pisana przez prawdziwych guru networkingu – Grzegorza Turniaka i Witolda Antosiewicza. Porusza ona niezwykle ważne kwestie związane z biznesem, czyli nawiązywanie i utrzymywanie relacji z innymi przedsiębiorcami. Znajdziesz tutaj praktyczne informacje dotyczące przebiegu całego procesu networkingu. Bardzo przydatna pozycja zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z networkingiem, jak i dla tych, którzy są już wymiataczami i chcą się dalej rozwijać. Przypominam, że na moim blogu również pojawił się post o networkingu.

Link do książki na portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/186895/praktyczny-poradnik-networkingu-zbuduj-siec-trwalych-kontaktow-biznesowych

7. Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj

To druga książka Tomka Tomczyka dla blogerów. Tutaj skupia się głównie na tym jak blog powinien być kreowany, kim w ogóle jest bloger, jaką ma osobowość, jakie nastawienie do swojej pracy, jak powinien kreować swój wizerunek, jak powinien pokazywać się w social mediach. Są również fragmenty podobne do poprzedniej książki, ale jest też sporo nowych informacji. Fajne jest w niej również to, że można zobaczyć jak wygląda współpraca blogerów z firmami, ale właśnie od drugiej strony, czyli reklamodawcy.

Link do książki na portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197513/blog-pisz-kreuj-zarabiaj

8. E-mailowy savoir-vivre

Ta książka niestety nieco mnie zawiodła, ale sama się do tego przyczyniłam. Kupiłam pozycję, która jest po prostu przestarzała i nie ma już wiele wspólnego z obecną rzeczywistością. O ile kilka lat temu zapisane tutaj wskazówki rzeczywiście mogły mieć wartość dla czytelnika, o tyle w tym momencie są już nieaktualne. Znalazłam zaledwie kilka ciekawych informacji, które przydadzą mi się w trakcie pisania maili.

Link do książki na portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/17823/e-mailowy-savoir-vivre

9. Metody zdobywania klientów, czyli jak osiągnąć sukces w sprzedaży

Ostatnio zainteresowałam się tematem sprzedaży i wszelkimi związanymi z tym aspektami. Pierwszą pozycją, po którą sięgnęłam w tym zakresie jest właśnie książka Jana Fijora. Znalazłam w niej wiele ciekawych informacji, które z pewnością przydadzą mi się jeśli będę chciała nawiązywać więcej relacji z obecnymi i potencjalnymi klientami. Wynotowałam sporo, żeby móc później wracać do tego co najważniejsze. Autor książki często powołuje się na swoje doświadczenia zdobyte w Stanach Zjednoczonych, ale przekłada to również na polskie realia.

Link do książki na portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/1836/metody-zdobywania-klientow-czyli-jak-osiagnac-sukces-w-sprzedazy

10. Czerwona Książeczka Sprzedawcy. 12,5 zasady genialnej sprzedaży

Ta książka to prawdziwe show autora – oprócz atrakcyjnego wydania, które aż przyciąga wzrok jest tu dużo motywujących do działania treści. Przeznaczona jest ona głównie dla osób, które na co dzień zajmują się sprzedażą. Jeffrey Gitomer to człowiek orkiestra – trener biznesu, mówca i w końcu autor książek, które przeznaczone są dla osób, chcących sprzedawać wciąż więcej i więcej. Ja również znalazłam w tej pozycji kilka ciekawych informacji, które mogę wynotować. Gitomer mówi, że książkę tę dobry handlowiec powinien mieć zawsze przy sobie, by w dowolnej chwili mógł sobie przypomnieć istotne sprawy.

Link do książki na portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/269/czerwona-ksiazeczka-sprzedawcy-12-5-zasady-genialnej-sprzedazy

Tak wygląda lista książek z pierwszej grupy, czyli dotyczących rozwoju osobistego. W kolejnym poście dowiesz się jakie jeszcze pozycje książkowe czytam. Jeśli masz pytania dotyczące tej właśnie listy, jestem tutaj i chętnie odpowiem :) Miłego czytania!

(Visited 170 times, 1 visits today)