W tym tygodniu obchodziliśmy 40. rocznicę wynalezienia kostki Rubika i to jej właśnie będzie poświęcony dzisiejszy post. Gracie, układacie? Ja szczerze powiem, że zdarzyło mi się ją mieć w ręce zaledwie kilka razy i niestety nie udało się ułożyć. Nie zmienia to jednak faktu, że z przyjemnością przyjrzę się jej bliżej. W końcu idealnie wpasowuje się w obszar moich zainteresowań związanych z wszelkiego rodzaju grami i zabawami logicznymi, układankami czy puzzlami :) Wszystko to takie jest takie wciągające, że ho ho! No może teraz, gdy na dworze taki skwar, trochę mniej – aczkolwiek kostka Rubika na popołudniowy odpoczynek w parku na kocyku nadaje się wyśmienicie.
Do rzeczy zatem! Kostka Rubika jak się domyślacie została wynaleziona przez pana o takim samym nazwisku – Węgra o imieniu Ernő. Jej oryginalna nazwa to „bűvös kocka”, czyli magiczna kostka. My jednak używamy nazwy pochodzącej od nazwiska jej wynalazcy. Przy okazji przypominam Wam o poście dotyczącym Budapesztu – tam właśnie powstała ta zabawka. Dwa lata po tym jak Rubik wynalazł kostkę, taka sama powstała w odległym zakątku świata – mianowicie w Japonii i została zaprojektowana przez inżyniera Terutoshi Ishige. Znacie zasady? Poniżej krótkie przypomnienie :)
Zasady i mechanizmy gry kostką Rubika:
- podstawowa zasada: ułożenie kwadratów na każdej ze ścian kostki w taki sposób, aby były one jednego koloru,
- liczba kombinacji wynosi 43 tryliony – phi!
- istnieje wiele metod układania kostki, tworzonych przez różne osoby na świecie,
- do ułożenia powinno wystarczyć ok. 20 ruchów.
Tradycyjne kostki Rubika są sześcienne, ale w obiegu dostępne są również inne – dwunastościenne, ośmiościenne czy o nieregularnych kształtach. Pewnie słyszeliście, że jest to gra, dla której pobijane są rekordy w prędkości układania. Najlepszym zajmuje to zaledwie ok. 5 sekund – hmmm, całkiem nieźle. Ale spójrzmy prawdzie w oczy- co to za przyjemność z zabawy, która trwa tak krótko ;)
Ci z Was, którzy nie układali nigdy kostki, mogą zaczerpnąć kilka rad z różnych serwisów internetowych, które oferują swoją pomoc – jeden z nich znajdziecie tutaj: http://kostkarubika.info/.
Enjoy!