Jak motywować ucznia? – 7 sposobów

20 marca
No comments yet

Załóżmy, że jesteś już korepetytorem – niech to będzie język angielski, który w sumie jest chyba jednym z bardziej popularnych przy okazji korepetycji. Idziesz na lekcję, wykonujesz z uczniem ćwiczenia, kształcisz nowe umiejętności, zadajesz pracę domową i w pewnym momencie napotykasz ścianę. Twój uczeń przestaje się starać, nic mu się nie chce, mówiąc kolokwialnie – olewa i Ciebie i Twoje zajęcia. Czy są jakieś sposoby, żeby temu zapobiec? Oczywiście! Grunt to motywacja. Jeśli zadbasz o nią we właściwy sposób, uczeń będzie podchodził do nauki zupełnie inaczej. Zapraszam na 7 sposobów motywowania uczniów w trakcie korepetycji.

7 sposobów motywowania uczniów

 

1. Pokazuj korzyści na przyszłość.

Jeśli uczeń nie za bardzo przykłada się do nauki, warto będzie przedstawić mu korzyści, które wyniesie z naszych lekcji. Załóżmy, że jest to angielski (mój ulubiony przedmiot postów) – tutaj sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Korzyści z używania tego języka znajdziesz mnóstwo – łatwa komunikacja w trakcie wyjazdów zagranicznych, możliwość pójścia do szkoły z tym właśnie językiem nauczania, łatwiejsza rekrutacja do firm, możliwość czytania książek, które zostały wydane tylko w tym języku. Podpytaj jakie Twój uczeń ma marzenia – może któreś z nich będzie możliwe do realizacji właśnie dzięki znajomości języka. Przygotowując materiał do tego posta trafiłam na świetny wpis Ani na FB – przeskroluj do 17 marca: https://www.facebook.com/Aniamaluje?fref=nf. Ania opisała w jaki sposób przekonała do nauki angielskiego swoją uczennicę.

2. Stosuj ciekawe metody nauczania

Ta rada pojawiała się już nie raz w moich postach. Będę jednak o tym przypominać wciąż i wciąż, bo naprawdę nie ma nic gorszego niż nauczyciel, który przynudza a lekcje ciągną się jak guma balonowa. Zachowując się w ten sposób zapewniasz sobie odwrotny efekt – totalny brak motywacji u ucznia. A zatem nie pozostaje Ci nic innego jak tylko znaleźć takie metody, dzięki którym zainteresujesz ucznia i będzie on chętnie uczył się razem z Tobą. Dla przypomnienia link, w którym znajdziesz moje propozycje ciekawych portali z materiałami do nauczania.

3. Nagradzaj ucznia

Nagrody mają pozytywny wpływ nie tylko na dzieci, ale i na ludzi w ogóle. Pewnie nie raz miałeś taką sytuację, że po otrzymaniu jakiejś nagrody, przystępowałeś do pracy z większą ochotą niż do tej pory. Jakie nagrody w przypadku korepetycji? Materialnych nie polecam, bo przecież nie o to chodzi, żeby uczeń uczył się tylko dla jakiegoś prezentu. Tutaj będziesz miał nieco bardziej skomplikowane zadanie – musisz znaleźć taki sposób nagradzania, który będzie najbardziej efektywny dla Twojego ucznia. Najlepiej oczywiście jeśli ostatecznie dojdziesz do wytworzenia motywacji wewnętrznej u niego – a w tym pomocny może się okazać punkt 1. 

4. Bądź konsekwentny

Powiedziałeś A? – powiedz i B. Bycie konsekwentnym to jedna z podstawowych dobrych cech korepetytora. Pisałam też już o tym w poście o dekalogu. Konsekwencja może mieć bardzo pozytywny wpływ na ucznia – widząc, że trzymasz się ustalonych zasad, nie będzie chciał kombinować, nie będzie tylko udawał zainteresowania Twoimi lekcjami. Będzie zmotywowany do działania, bo będzie wiedział, że Pani Kasia/Basia, Pan Tomek zawsze sprawdza pracę domową i odpytuje ze słówek z poprzedniej lekcji. Nie pozwól, aby uczeń się na Tobie zawiódł.

5. Bądź optymistą

Bycie pogodnym, widzenie szklanki wypełnionej do połowy, uśmiech na twarzy może przynieść naprawdę wiele dobrego. Zarówno dla Ciebie, jak i Twojego ucznia. Jeśli jesteś fajnym i wesołym nauczycielem, uczeń będzie chciał się z Tobą uczyć. Pamiętaj, że kwaśna mina nie przyniesie Ci żadnych sukcesów – frustracja i pesymizm to Twoi wrogowie. Jeśli masz z tym problem, być może lepiej będzie jeśli jeszcze raz zweryfikujesz swoje możliwości dotyczące pracy z dziećmi i młodzieżą.

6. Daj poczuć się swobodnie

Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli uczeń ma pewną dozę swobody i może pozwolić sobie na trochę luzu w trakcie lekcji, łatwiej przyswaja sobie wiadomości. W trakcie korepetycji jest to o tyle łatwe, że jest Was tylko dwójka – Ty i Twój uczeń. Nie ma z Wami całej klasy, uczeń nie jest jednym z wielu. Jest jeden, wyjątkowy, dlatego też warto go tak traktować. Dając mu poczucie sprawowania kontroli chociaż nad urywkiem lekcji spowoduje, że jeszcze bardziej Ci zaufa i chętniej będzie się uczył. Może raz na czas niech on Cię przepyta z ostatniej lekcji? :)

7. Śledź postępy ucznia

Jeśli będziesz na bieżąco z tym jak uczeń sobie radzi w szkole, będzie Ci łatwiej dostosować tematykę i poziom zajęć. W przypadku gdyby jakieś zagadnienia sprawiały mu większe trudności, jesteś w stanie od razu zareagować. To, że się zaangażujesz w jego postępy, przyniesie same korzyści. Uczeń dostrzeże fakt, że nie jest Ci obojętny i tym chętniej podejdzie do nauki. A przynajmniej taka jest moja optymistyczna wersja, bo przecież dzieci są teraz tak bardzo inne niż te sprzed kilku czy kilkunastu lat. Warto jednak próbować. :)

Zachęcam Cię, aby ucznia motywować a nie tylko przychodzić na lekcję po to, aby jak najszybciej ona minęła. Wykrzesaj z siebie choć odrobinę energii i przekaż ją swojemu podopiecznemu. Niech moc będzie z Tobą!

(Visited 4 167 times, 1 visits today)