Efektywne uczenie się – zasady

29 września
2 komentarze

efektywne uczenie sięJeden z przedmiotów na moich studiach pedagogicznych poruszał zagadnienia związane z procesem uczenia się. Kilka ważnych wskazówek zapadło mi w pamięć aż do dzisiaj – postanowiłam się nimi podzielić na blogu. Pewnie wielu z Was ma już okres nauki za sobą, ale tak naprawdę – czy kiedykolwiek przestajemy się uczyć? Myślę, że nie! Wręcz przeciwnie – codziennie wielu z nas ma możliwość zdobywania nowej wiedzy i rozszerzania swoich umiejętności. Moim zdaniem taka sytuacja jest świetna – nie pozwólmy naszym szarym komórkom pójść na emeryturę przed 30-tką ;)

Pewnie każdy z Was ma wypracowany swój własny styl i sposób uczenia się. Warto jednak pamiętać, że przedstawione poniżej zasady mogą ten proces usprawnić i uczynić go bardziej efektywnym. Oto przecież chodzi – żeby w krótszym czasie nauczyć się więcej niż do tej pory nam się udawało.

EFEKTYWNE UCZENIE SIĘ – ZASADY

 

1. OKREŚL SWÓJ STYL UCZENIA SIĘ

Każdy człowiek ma swój indywidualny styl uczenia się. Ważne jest, aby go w sobie odkryć i zdefiniować – dzięki temu będzie można stosować takie techniki, które temu stylowi najbardziej odpowiadają i które przynoszą wymierne efekty. Mówiąc o stylu uczenia się mam na myśli poniższe typy uczniów:

a) wzrokowcy: zapamiętują i uczą się dzięki pamięci fotograficznej, a zatem gdy coś zobaczą, np. na kartce papieru, w książce, na slajdzie itp. Zdecydowanie jest to mój styl. Na wielu przedmiotach obowiązywała tzw. „pamięciówka” i dzięki temu, że jestem wzrokowcem mogłam bez problemu odtworzyć, w którym dokładnie miejscu w moich notatkach znajduje się dane zagadnienie. Umiejętność ta pozwala mi również doskonale zapamiętywać twarze ludzi.

b) słuchowcy: uczą się poprzez słuchanie wykładów, ebooków czy seminariów i webinarów. Bardzo często te osoby mają dobrą pamięć muzyczną. Mnie nauka poprzez słuchanie przychodzi z wielkim trudem. Nawet czytanie audiobooków się nie sprawdza – szybko tracę wątek i muszę wracać do momentu, w którym byłam bardziej skupiona.

c) kinestetycy: uczą się przez działanie i praktykę, poprzez ruch. Ten sposób uczenia się jest charakterystyczny np. dla aktorów- uczą się roli, wczuwając się w nią już w trakcie nauki dialogów, poprzez gestykulację i poruszanie się właściwe dla odgrywanej postaci.

2. ZADBAJ W ŚRODOWISKO NAUKI

Mam tu na myśli nic innego, jak tylko miejsce, w którym się uczycie. Najlepiej by było, gdyby było ono pozbawione ingerencji bodźców z zewnątrz – przede wszystkim hałasu. Z pewnością wielu z was lubi się uczyć przy muzyce – ok, nie mam nic przeciwko. Najlepiej do uczenia się nadaje się muzyka klasyczna, pozbawiona słów – nasza uwaga nie jest wtedy kierowana na to, o czym śpiewa wokalista/-tka. Dobrze jest też zadbać o porządek w miejscu nauki – zaśmiecony pokój czy biurko mogą negatywnie wpływać na cały proces. W dzisiejszej dobie Internetu warto też pozbyć się rozpraszaczy typu włączony telefon, Facebook itp.

3. WYZNACZAJ SOBIE CELE

O celach i ich wyznaczaniu pisałam tutaj. W trakcie uczenia może nie musicie przechodzić przez te wszystkie etapy- tutaj chodzi o coś innego. Jeśli przygotowujecie się do dużego egzaminu i materiału jest sporo, warto zaplanować swoja naukę. Na własnym przykładzie mogę Wam powiedzieć, że ta metoda jest REWELACYJNA. Zawsze zaczynałam się uczyć wcześniej – w zależności od tego jak dużo czasu było potrzebne na przygotowanie się. Swoją naukę opierałam na planie – wyznaczałam sobie porcję materiału na każdy dzień, dodając jeszcze ten, w którym robiłam powtórkę z całości. Dzięki temu moja nauka była naprawdę efektywna – każdego dnia powtarzałam materiał z poprzedniej partii i uczyłam się czegoś nowego. Planowanie jest super!

4. ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ MOTYWACJĘ

Nie ma chyba nic gorszego niż spadająca motywacja. Warto zadbać o to, żeby w trakcie nauki być odpowiednio zmotywowanym. Każdy powinien znaleźć swój własny motywator – dzięki takiemu, nauka będzie łatwiejsza i szybsza. Pamiętajcie, że im bardziej chcecie się czegoś nauczyć, tym więcej wejdzie do głowy. Ci którzy lubią uczyć się z innymi ludźmi, powinni zadbać o odpowiednie towarzystwo. Ucząc się razem, będziecie się nawzajem motywowali do dalszej pracy. Ja nigdy z takiej metody nie korzystałam – wolałam uczyć się samotnie. Niemniej jednak znam osoby, które uczą się tylko w towarzystwie innych.

5. SPRÓBUJ MAPY MYŚLI

Nie każdemu z Was taka metoda nauki w postaci mapy myśli może się spodobać, ale podobno jest ona bardzo skuteczna. Polega na tym, że na środku kartki wypisujecie główny problem/zagadnienie i od niego odchodzą Wasze skojarzenia z nim związane. Jest to bardzo dobry sposób na powtórzenie materiału – ta jedna metoda pozwoli Wam na podsumowanie całości tego, czego się nauczyliście. Wiele osób korzysta tutaj z kolorowych pisaków i obrazków – ich notatki wyglądają naprawdę imponująco :)

6. PAMIĘTAJ O PRZERWACH W TRAKCIE NAUKI

Tak jak w trakcie ćwiczeń fizycznych, tak samo w trakcie nauki należy pamiętać o przerwach. Nasz mózg potrzebuje od czasu do czasu odpoczynku od intensywnej pracy. Dzięki temu będzie pracował jeszcze lepiej. W trakcie przerw możecie się skusić na małą przekąskę – ale uwaga! zdrową, niezbyt kaloryczną czy śmieciową. Już niedługo pokażę Wam na blogu przepis na wyśmienite batony owsiane, które będą doskonała alternatywą dla snikersa czy innych takich wynalazków. Z zajęć na studiach zapamiętałam fajną rzecz, która może się Wam przydać- mianowicie krzywą wydajności mózgu. Oczywiście dla każdego może ona być inna, ale myślę że warto skorzystać z tych ogólnych wskazówek. Na obrazku poniżej możecie zobaczyć, o której godzinie nasz mózg jest najbardziej aktywny, a kiedy najmniej.

krzywa wydajności mózgu

7. PRZEKAŻ SWOJĄ WIEDZĘ INNYM

Ostatnią wskazówką, którą chcę Wam przekazać to sposób na utrwalanie wiedzy. Uczenie kogoś tego, czego sami się nauczyliście – innymi słowy, przekazywanie swojej wiedzy. Taki pomysł najlepiej wykorzystać, gdy przygotowujecie się do egzaminów na uczelni – warto wtedy spotkać się ze znajomymi o omówić to, czego się nauczyliście. Być może oni nauczą się czegoś nowego od Was albo Wy od nich.

Mam nadzieję, że wskazówki okażą się pomocne i Wasza nauka będzie teraz bardziej efektywna. Tym, którzy czas studiów maja już za sobą, polecam aby od czasu do czasu czegoś się pouczyć – mózg trzeba ciągle ćwiczyć!

(Visited 1 147 times, 1 visits today)