Dwa krakowskie muzea, których możesz nie znać

28 marca
No comments yet

Parę lat temu stwierdziłam, że skoro mieszkam w takim fajnym mieście jak Kraków, koniecznie muszę je dobrze poznać. A ponieważ zawsze lubiłam wszelkiego rodzaju miejsca kulturalne, postanowiłam raz na jakiś czas odwiedzać kultowe pozycje na mapie oraz te, które być może są mniej znane. Tym oto sposobem w tym momencie zostało mi już tylko zaledwie kilka miejsc, w których nie byłam. Do muzeów mam mieszane uczucia – z jednej strony oglądanie obrazów mnie nudzi, ale z drugiej jeśli jest w nich coś znacznie ciekawszego, mogę chodzić nawet i kilka razy. Dzisiaj zapraszam do dwóch miejsc, które należą do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Domu Zwierzynieckiego i Pałacu Hipolitów. Wydaje mi się, że miejsca te nie pojawiają się w głowie turysty w pierwszym momencie, gdy tylko myśli o Krakowie. A może się mylę i już dawno powinnam je odwiedzić?

DOM ZWIERZYNIECKI


Dom Zwierzyniecki to niepozorna kamienica, która znajduje się na ulicy Królowej Jadwigi 41. Dostać się tu nie jest trudno – od strony Salwatora, wysiadając na ostatnim przystanku lub od strony Błoń – przystanek Przegon, a następnie spacerkiem ok. 7 minut. Idąc tą ulicą ma się wrażenie, że dla niektórych domów czas zatrzymał się co najmniej kilkadziesiąt temu a dla innych z kolei wręcz przeciwnie – są nowoczesne i industrialne. W sezonie letnim (od kwietnia do października) muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 9:30-17:00. W sezonie zimowym (listopad – marzec) natomiast jest to bardziej zróżnicowane: środa 9.00-16.00, czwartek 10.00-17.00, piątek – niedziela 9.00-16.00. W środy wstęp do muzeum jest darmowy. Wchodząc do Domu Zwierzynieckiego ma się wrażenie, jakby wchodziło się do prawdziwego, zamieszkanego przez rodzinę domu. Na dodatek pracują tam przemili ludzie :)

Na parterze znajduje się wystawa czasowa (trwa do 6. kwietnia) poświęcona Krowodrzy – jednej z dzielnic Krakowa. Jej początki datuje się na XIII wiek, kiedy to stanowiła osobną wieś. W 1910 roku została przyłączona do Wielkiego Krakowa i od tamtej pory stanowi jego integralną część na północnym zachodzie. W pierwszej sali można oglądać księgi, krowoderskie stroje, liczne zdjęcia a nawet szopkę bożonarodzeniową, będącą repliką szopki wykonanej przez specjalizującą się w tej dziedzinie i z tego znanej krakowskiej rodziny Ezenekierów. Tutaj też wyświetlany jest film, pokazujący krowoderski kabaret – tańczący i śpiewający. Druga sala to dzieje Krowodrzy w latach 1910-2014, czyli od momentu włączenia jej do Krakowa. Są tutaj głównie fotografie i mapy, ilustrujące jak wyglądał podział administracyjny Krakowa na przestrzeni lat. Ta część mnie akurat najbardziej zainteresowała – niesamowite jak Kraków się rozrósł przez te lata!

Do dyspozycji zwiedzających jest również pierwsze piętro, na którym usytuowana jest mini wystawa stała Przedmieścia zwierzynieckie 100 lat temu oraz większa sala pokazująca ogrodnictwo, jako dziedzinę, którą trudnili się mieszkańcy Krowodrzy. Mini wystawa odtwarza niejako wygląd typowego krakowskiego mieszkania z początku XX wieku – przez chwilę naprawdę można się poczuć jak ponad 100 lat temu :) Wchodząc do tego maleńkiego pokoiku miałam wrażenie, jakby mieszkańcy dopiero co stamtąd wyszli albo lada chwila wrócą. W części, której motywem przewodnim jest ogrodnictwo można między innymi posłuchać wspomnień mieszkańców dzielnicy oraz poczytać o fabryce czekolady, obecnie Wawel. Zapraszam na garść zdjęć z Domu Zwierzynieckiego.

dom zwierzyniecki dom zwierzyniecki dom zwierzynieckidom zwierzyniecki dom zwierzynieckiJeśli wśród moich czytelników są osoby lubiące konkursy plastyczne, możecie wziąć w takim udział – jest on organizowany właśnie przez Dom Zwierzyniecki. Szczegóły tutaj: KLIK. Uwaga! W konkursie mogą brać udział zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe :)

KAMIENICA HIPOLITÓW


Kamienica Hipolitów znajduje się na Placu Mariackim 3 a więc tuż obok Kościoła Mariackiego. W sezonie zimowym otwarta jest w następujących godzinach: środa 9.00-16.00, czwartek 12.00-19.00, piątek – niedziela 9.00-16.00; w letnim natomiast: środa 10.00-17.30, czwartek – niedziela 10.00-17.30. Tutaj również w środy wstęp jest wolny. Podobnie jak w Domu Zwierzynieckim, turyści mogą tutaj zwiedzać dwa piętra. Wystawa stała poświęcona jest domom mieszczańskim – pokazuje w jaki sposób mieszkali krakowianie od XVII do XIX wieku. Każde pomieszczenie jest urządzone jako osobny pokój, dokładnie opisany na planszach, które są ogólnie dostępne. Wchodząc zatem do kolejnych pomieszczeń można nie tylko oglądać eksponaty i odczuwać ducha dawnych czasów, ale również poczytać o tym. Mnie chyba najbardziej podobał się gabinecik – mały, ciasny ale bardzo przytulny. Taki właśnie mogłabym mieć – idealny do pisania bloga ;) Oprócz gabineciku, jest możliwość podglądnięcia jak wyglądała jadalnia, sypialnia państwa, pokój babci, pokój panienki, salon, przedpokój i okazały pokój kolekcjonera, w którym znajdują się zbiory zegarów, liczące kilkadziesiąt, jeśli nie nawet kilkaset okazów. Poniżej kilka zdjęć z Kamienicy.

DSCN4593 DSCN4588 DSCN4586 DSCN4584Tak jak wspomniałam na początku posta, wolę oglądać inne eksponaty w muzeach niż tylko obrazy. Jeśli jest to Mona Lisa, to jasna sprawa, że nie pogardzę ;) Te dwa wspomniane muzea zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie i z przyjemnością polecam wszystkim tym, którzy od czasu do czasu lubią wybrać się gdzie indziej niż Muzeum Narodowe czy Sukiennice.

Linki do oficjalnych stron muzeów:

Dom Zwierzyniecki

Kamienica Hipolitów

(Visited 212 times, 1 visits today)