Domowy chleb

13 lutego
1 Comment

 

Nie wiem jak Ty, ale ja nie znoszę tych napuszonych, napompowanych, naszpikowanych chemią i zapakowanych w foliowe worki chlebów z marketu. Jeśli zatem nie zmuszała mnie do tego sytuacja (np. tylko otwarta Żabka w święto państwowe) unikałam jak ognia ich kupowania. Co prawda skład wskazuje na to, że teoretycznie jest to chleb, bo z mąki i drożdży a czasem nawet na zakwasie, ale litania dodatkowych składników powoduje prawdziwy zawrót głowy już na sam widok. Myśl o wypiekaniu swojego własnego pieczywa pojawiła się już wiele miesięcy temu, ale jakoś nie od razu została ona zrealizowana. Teraz eksperymentujemy i co rusz z piekarnika wyjeżdża nowa wersja zdrowego wypieku.

Jeśli wypiekanie chleba kojarzy Ci się z długotrwałym procesem, który zaczyna się od przygotowania zakwasu, mam dobrą informację – ten przepis go nie wymaga a przygotowanie ciasta do momentu włożenia go do piekarnika zajmie Ci  maksymalnie 20 minut. To, co mnie się najbardziej w tym przepisie podoba to fakt, że ogranicza mnie tylko wyobraźnia z czym taki chlebek chciałabym mieć. Zresztą sam/-a się zaraz przekonasz o co mi chodzi :)

Domowy chleb – przepis prosty jak bułka z masłem! ;)

Składniki (proporcje na 2 keksówki o długości 30-35 cm):

1 kg mąki – tutaj panuje dowolność. Możesz na przykład użyć tylko mąki pszennej, ale wtedy chleb nie będzie taki zdrowy ;) U mnie są to najczęściej następujące proporcje:

1/3 mąki orkiszowej

1/3 mąki pszennej razowej

1/3 mąki żytniej razowej

Można dodać również inne mąki – eksperymentuj!

4 szklanki ciepłej wody

100 g świeżych drożdży

1,5 łyżki cukru

1 łyżeczka soli

3 szklanki nasion (łącznie), np. słonecznik, dynia, siemię lniane, sezam, amarantus, czarnuszka, len mielony, mogą być też otręby

dodatki: jeśli masz ochotę, dodaj do ciasta ekstra składniki, np. suszone pomidory, oliwki czy nasz hit – suszone daktyle. Nie potrafię opisać jak pyszna jest kromka chleba z daktylami i serem pleśniowym! :)

WYKONANIE

1. Przygotuj zaczyn: do dużej miski (naprawdę sporej) rozkrusz drożdże, zasyp je cukrem, dodaj 1 szklankę ciepłej wody i 1 szklankę mąki. Daj drożdżom chwilę, aby zaczęły pracować.

2. W czasie gdy drożdże zaczynają pracować przygotuj sobie wszystkie nasionka.

3. Po kilku minutach, gdy zaczyn jest już gotowy, możesz zacząć dodawać pozostałą część wody i mąki – najlepiej robić to stopniowo, na zmianę. Ciasto będzie klejące, ale zupełnie się tym nie przejmuj – takie właśnie ma być.

4. Na koniec możesz dodać swoje ulubione dodatki i ciasto jest gotowe do wyłożenia na foremkę. Daj mu chwilę żeby wyrosło.

5. Piecz w temperaturze 180C przez 40-50 minut, do momentu gdy chleb będzie „stukał”.

6. Gotowy chleb studź poza foremką, np. na kratce.

Przepis na ten domowy chleb jest naprawdę bardzo prosty i nawet jeśli myślisz, że masz dwie lewe ręce do tego typu wypieków, wyjdzie wyśmienity!

SMACZNEGO!

(Visited 631 times, 1 visits today)