„Cudze chwalicie, …” czyli Bieszczady

5 maja
2 komentarze

Za mną dłuuuuugi wypoczynek w pięknych miejscach, którymi chcę się dziś z Wami podzielić. Bieszczady, bo o nich mowa są obecne w moim życiu od wielu lat. Pochodzi stamtąd rodzina mojego dziadka i jako dziecko spędzałam tam praktycznie każde wakacje. Nie mogło być inaczej – pakowanie, a potem w pociąg i fruu w podróż. Pociąg z czasem został zamieniony na samochód, ale w żaden sposób nie zmniejszyło to atrakcyjności tego miejsca ;) – wręcz przeciwnie, bo przecież śmiganie na serpentynach jest tak samo ekscytujące jak jazda na rollercoasterze. Jeśli nie macie pomysłu na spędzenie weekendu, szczerze polecam tę część Polski – tu jest naprawdę pięknie :)

Na terenie Polski znajdują się Bieszczady Zachodnie – cześć Beskidów Wschodnich. W literaturze możemy znaleźć mnóstwo wyjaśnień dotyczących nazwy gór – żadne z nich jednak nie jest jednoznaczne. To czego możemy być pewni to fakt, że w Bieszczadach można spotkać prawdziwy raj zwierzęcy – jeśli Wam się uda rzecz jasna! Mieszkają tutaj niedźwiedzie, rysie, wilki, jelenie, żubry, żbiki, a także największy w Europe wąż – wąż Eskulapa. Jeśli chodzi zaś o florę, to zachowały się tutaj pierwotne lasy bukowe.

Bieszczady były areną walk w trakcie II wojny światowej. Rozgrywały się tutaj walki między wojskami polskimi, niemieckimi, słowackimi, ukraińskimi i rosyjskimi. Do dziś możemy w wielu miejscach spotkać pomniki, upamiętniające różne krwawe wydarzenia na tych terenach.

DSCN3958

Mój Bieszczadzki urlop skupił się na Tarnicy, czyli najwyższym szczycie polskiej części Bieszczad (1346 . n.p.m.). Jak widać na zdjęciu powyżej okolice są nieziemsko piękne. Nie wiem dlaczego, ale kojarzą mi się z filmem Hobbit – tutaj też jest tak pięknie i bajkowo. Pierwsza część szlaku przebiega w lesie, z którego nie widać szczytu, ale jak tylko wyjdziecie zza drzew, Waszym oczom ukaże się ten zapierający dech w piersiach. Wejście na szczyt zajmuje około 2 godzin niezbyt szybkim tempem, zejście – około godzinki, bo cały czas w dół ;) My wchodziliśmy na szlak w miejscowości WołosateKoszt wejścia wynosi 7 PLN (bilet normalny dla jednej osoby. Na szczycie Tarnicy żelazny krzyż ustawiony tutaj w 1987 r., upamiętniający pobyt w tym miejscu Jana Pawła II 5 sierpnia 1953.

Tarnica znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który jest trzecim co do wielkości w Polsce, a utworzony został w roku 1973. Obszary chronione znajdują się aż na 63% jego powierzchni, co jest naprawdę wysokim wynikiem i stawia BPN na pierwszym miejscu pod tym względem. Bieszczadzki Park Narodowy został również objęty ochroną w ramach europejskiej sieci NATURA 2000.

Nie zastanawiajcie się zbyt długo i koniecznie wybierzcie się w Bieszczady :) do prawdziwego raju na ziemi. Poniżej kilka zdjęć, która mam nadzieję Was do tego zachęcą. Jeśli chodzi o kolor ceglany na zdjęciach, to efekt, który dają zmarznięte po zimowych mrozach borówki.

DSCN3963

DSCN3961

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DSCN3968

(Visited 99 times, 1 visits today)