Co zobaczyć w Odessie – część I

19 sierpnia
No comments yet

Po tym jak zobaczyłam w aplikacji liczącej kroki, że po Odessie zrobiłam ich ponad 100 tysięcy, to stwierdziłam, że ten post koniecznie trzeba będzie podzielić na dwie części. To w jaki sposób podzielę opis miejsc do zobaczenia będzie podyktowany przede wszystkich wygodą. Zapisywałam sobie każdego dnia co widzieliśmy i na tej właśnie podstawie opowiem Wam o tych wszystkich miejscach. Wyjątkiem będzie tylko kuchnia – o restauracjach, w których jedliśmy opowiem na samym końcu, czyli w części drugiej. A tymczasem, zapraszam do czytania co zobaczyć w Odessie.

Odessa – miasto carycy Katarzyny II

Nie wnikając za bardzo w dokładną historię miasta, podam Wam trzy nazwiska, które trzeba znać w kontekście Odessy – Jose de Ribas, Caryca Katarzyna II i książę de Richelieu. To oni wiążą się z powstawaniem i rozwojem miasta i to nim poświęconych jest tu obecnie wiele miejsc. Ten pierwszy zdobył istniejącą tu twierdzę turecką, caryca swoim ukazem założyła miasto, a Richelieu kontynuował dzieło obojga i przyczynił się do znacznego rozwoju Odessy na arenie międzynarodowej. Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć ich wszystkich. Pomniki carycy i Richelieu znajdują się tuż przy Schodach Potiomkinowskich, a pomnik de Ribasa na początku ulicy jego imienia. Dodam jeszcze, że gdzie się będzie dało, będę dodawała oryginalne nazwy ukraińskie pisane cyrylicą – po to, abyście mogli się oswoić z bukwami, jeśli będziecie się tam wybierać ;)

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

Nie mam zdjęcia Richelieu :D

Targ książkowy i polskie akcenty

Hotel, w którym się zatrzymaliśmy znajdował się tuż przy Skwerze Starobazrnyj (Старобазарний сквер) i stąd piechotką mieliśmy do głównej części miasta jakieś 15 minut. Odległość idealna na krótsze i dłuższe spacery. Ponieważ pierwszego dnia słońce mocno dogrzewało, a my byliśmy odrobinę zmęczeni podróżą, przeszliśmy sobie zacienioną o tej porze dnia ulicą Oleksandrivską, na której znajduje się market książkowy Knyzhkovyy rynok (Книжковий ринок). Ale uwaga! – niech Was nie zwiedzie nazwa, bo nie tylko książki można tam dostać. Są niemieckie proszki do prania, płyny do mycia naczyń, płyty winylowe, gry na Play Station i pewnie nie tylko ;) Na końcu tej ulicy stoi pomnik, który pierwszego dnia totalnie przegapiliśmy – pomnik Adama Mickiewicza (Пам’ятник Адаму Міцкевичу), wieszcza naszego. Tutaj od razu muszę powiedzieć, że Odessa to miasto pomników. Mam wrażenie, że każdy, nawet najmniejszy bohater (lub nie) posiada albo cały swój pomnik, albo tylko popiersie. Jest ich masa i są praktycznie na każdym kroku. Wracając jednak do Mickiewicza – nie jest to jedyne miejsce, które go upamiętnia, ale o tym za chwilę. Kierując się dalej prosto dojdziemy do Placu Greckiego, przy którym znajduje się ogromne centrum handlowe, a także … pomnik! Tym razem jest to Gregory Marazli – jeden z burmistrzów odeskich.

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

Stąd mamy już dosłownie kroczek do najbardziej znanej ulicy w Odessie – Deribasowskiej (Дерибасівська). Jak nie trudno się domyślić, jej nazwa pochodzi od nazwiska tej słynnej postaci, o której była mowa na początku. Zanim jednak pójdziemy dalej muszę Wam pokazać budynek, który skradł moje serce – pod numerem 29 znajduje się hotel Wielki Moskiewski, projektu polskiego architekta Lwa Włodka. Od lat jest w remoncie i rekonstrukcji, ale i tak robi niesamowite wrażenie. Takiego dachu nie widziałam nigdzie indziej na świecie. Ten sam architekt pojawi się jeszcze nieco później. Idźmy dalej!

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

Ogrody, pomniki, pałace, parki, schody

Tuż przed końcem ulicy Deribasowskiej znajduje się Ogród Miejski (Одеський міський сад) – niezwykle urocze miejsce, które praktycznie cały dzień pełne jest ludzi. Na obrzeżach ogrodu są restauracje, a w środku skwerki, ławeczki i pomnik – tym razem Dwunastego Krzesła (Пам’ятник Ільфу й Петрову). Nawet sobie nie zdajecie sprawy jakie kolejki się tutaj tworzyły do zdjęć. A co to za krzesło? To bohater powieści satyrycznej dwóch radzieckich pisarzy – Ilji Ilfa i Jewgienija Pietrowa. Akcja książki dzieje się w latach 20-tych ubiegłego wieku i opowiada o Hipolicie i Ostapie. Ten pierwszy dowiaduje się, że jego teściowa ukryła w jednym z 12 krzeseł brylantową biżuterię. Niestety komplet podczas rewolucji, która wybucha lada moment, krąży po różnych miejscach, a panowie poszukują tego jednego jedynego i mają rzecz jasna mnóstwo przygód.

co zobaczyć w odessie

Z parku można się dostać w różne miejsca – w tej części zabieram Was najpierw pod pomnik Katarzyny II, który stoi na placu również jej imienia. Z placu z kolei odbija droga prowadząca prosto pod pomnik de Richelieu i chyba najsłynniejsze na świecie schody – Schody Potiomkinowskie (Потьомкінські сходи). Myślę, że nawet nie będąc w Odessie znacie je choć ze słyszenia. Zaprojektował jej włoski architekt Franciszek Boffo, a rozsławił Siergiej Eisenstein kręcąc tutaj słynną scenę masakry ludności, dokonaną przez wojsko carskie w filmie „Pancernik Potiomkin”. Tuż obok schodów znajduje się Funicular, czyli kolejka linowa. Schodów mamy 192, więc naprawdę jest się po czym wspinać. To stąd rozciąga się widok na odeski Port Morski – największy a Ukrainie i ogólnie nad morzem Czarnym, jeśli chodzi o obsługę pasażerską. Jeśli zdecydujecie się podejść do najbardziej wysuniętego punktu, będącego niejako przedłużeniem schodów, to zobaczycie jeszcze pomnik Złotego Dziecka i Żony Marynarza.

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

Kontynuując spacer warto wybrać się do Parku Stambułskiego (Стамбульський парк), żeby choć na chwilę przycupnąć na ławeczce w cieniu drzew. Od razu Wam powiem, że w tej starej części Odessy jest mnóstwo drzew, które dają naprawdę przyjemny cień w słoneczne dni. Spacerując parkiem dojdziemy do budynku Rady Miejskiej  (Stara Giełda) i pomnika Puszkina. Jeśli chodzi o Puszkina, to nie jest to jedyny ślad po tym wybitnym rosyjskim pisarzu. Znajdziemy ich w Odessie całkiem sporo, w tym ulicę jego imienia. 

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

Opera i Filharmonia

Co prawda pierwszego dnia ominęliśmy oba budynki, tak nie mogę o nich nie wspomnieć już teraz. Dosłownie tuż tuż za Radą Miejską mijamy Muzeum Archeologiczne, a następnie naszym oczom ukazuje się gmach Teatru Opery i Baletu. Budynek totalnie wpisuje się w moje wyobrażenia o operach świata. Uwielbiam takie najbardziej klasyczne i zawsze zachwycam się zdobieniami, akustyką i klimatem tych miejsc. Tutaj również się nie zawiodłam. Budową drugiego budynku (pierwszy spłonął) kierował polski architekt Feliks Gąsiorowski. Oczywiście nie mogliśmy sobie odmówić wybrania się na spektakl – wybrałam Eugeniusza Oniegina. Co prawda śpiewany był po rosyjsku, a napisy były po ukraińsku, ale co tam – nie to jest najważniejsze! Tuż obok opery znajduje się jeszcze uroczy park z restauracjami – Palais Royal Garden (парк Пале-Рояль).

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

Jeśli chodzi natomiast o Filharmonię (Одеська обласна філармонія), to znajduje się ona nieco dalej – na skrzyżowaniu ulic Bunina i Puszkina. Pasuje mi tu jednak tematycznie, więc pozwólcie, że zrobię tutaj małe odstępstwo. Pierwsze plany były takie, aby w tym budynku znajdowała się giełda – dlatego też wygląda nieco inaczej niż moglibyśmy myśleć na temat filharmonii. Nie udało nam się wejść do środka, bo akurat miał się zaczynać koncert, ale myślę, że jeszcze tam wrócimy.

Nie mam zdjęcia filharmonii :D

Ulica Deribasowska

Wróćmy z powrotem na Deribasowską, bo jeszcze nie skończyłam tematu ;) Chcąc zacząć jej eksplorowanie od pomnika de Ribasa, poszliśmy ulicą Polską, którą po katastrofie smoleńskiej podzielono na dwie części i tej drugiej nadano nazwę Lecha Kaczyńskiego. Przy końcu ulicy można zobaczyć pamiątkową tablicę. Idźmy dalej! Na tej ulicy, ale nie tylko, warto patrzeć do góry. Jest tu tyle przepięknych kamienic, że czasami nie widziałam gdzie podziać wzrok, żeby niczego nie przegapić. A pod numerem 16 mieszkał na zesłaniu wspomniany już wcześniej Adam Mickiewicz. Dzisiaj mamy tutaj jego popiersie i tablicę pamiątkową. Z kolei na samym prawie końcu ulicy dojdziemy do kolejnego słynnego hotelu – Pasaż (Отель Пасаж), zaprojektowany przez Włodka.

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

Bulwar Nadmorski

Ruszając od schodów Potiomkinowskich w drugą stronę niż wcześniej, mamy możliwość przejść się po Bulwarze. W tę stronę prowadzi nas w kolejne ciekawe miejsca. Idźmy zatem po kolei. Park Grecki (Грецький парк) został ufundowany przez mieszkańców Grecji (na tym terenie mamy pozostałości greckich ruin) – wygląda on na nieco niedokończony, ale są ławki, są drzewa, więc spokojnie można odpocząć. Idąc dalej mijamy Pałac Woroncowów (Воронцовський палац) i Kolumnadę (Колонада). Niestety oba budynki były w remoncie (stan na sierpień 2019) i nie mogliśmy podejść zbyt blisko. Pałac został zbudowany dla jednego z odeskich gubernatorów przez tego samego architekta, który przyczynił się do powstania Schodów Potiomkinowskich – Boffo (najpierw pałac, później schody).

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

Chcąc iść dalej, musimy wejść na most, ale nie byle jaki! – Most Teściowej (Тещин Міст). Miejska legenda głosi, że jeden z urzędników postanowił wybudować most po to, aby skrócić sobie drogę do teściowej, która robiła mu pyszne naleśniki. Traktujmy jednak tę historię z przymrużeniem oka. Jeszcze parę lat temu most padł ofiarą „kłódkowców” – wieszano na nim kłódki symbolizujące dozgonną miłość zakochanych par. Okazało się jednak, że most może tego nie wytrzymać, więc kłódki zdjęto. Aby jednak symbole miłości nie poszły w zapomnienie, postawiono na końcu mostu Zakochane Serce, na którym pary ze spokojnym sumieniem mogą wieszać swoje kłódki.

co zobaczyć w odessie

co zobaczyć w odessie

Kierując się dalej prosto dojdziemy do Pałacu Beliny-Brzozowskiego, który na oficjalnych mapach i tablicach znany jest pod nazwą Pałacu Szacha. Zenon, bo tak miał na imię owy pierwszy właściciel handlował zbożem, a pałac miał mu służyć za odeską siedzibę. Tutaj również swój udział miał w projektowaniu miał Feliks Gąsiorowski. Budynek wygląda jak taki mały zamek, a w jego murach gościł podobno sam Juliusz Słowacki. Po Brzozowskim właścicielem pałacu był Józef Szenbek, który z kolei wynajął go perskiemu szachowi Mohammadowi Ali Szah Kadżarowi – stąd obecna nazwa budynku. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Morskiego Transportowego Banku.

co zobaczyć w odessie

W tej części Odessy mamy jeszcze jeden pomnik – Pomnik Pomarańczy (Пам’ятник Помаранчі). Historia mówi, że syn carycy Katarzyny – Paweł I był zły na matkę, że po śmierci ojca to ona przejęła władzę zamiast niego. W związku z tym za swojego panowania prowadził ostrą politykę i mocni sprzeciwiał się temu, co robiła jego matka. Legenda natomiast mówi, że w obliczu tych wszystkich zmian, które miały miejsce w Odessie, kupcy wysłali carowi wozy pomarańczy, które były jego ulubionym egzotycznym owocem. Jednym słowem dali mu łapówkę, bo już wkrótce car zaczął inwestować w rozwój miasta.

co zobaczyć w odessie

Ulica Preobrazhenska

Dzięki temu, że centrum Odessy jest bardzo uporządkowane, jeśli chodzi o układ ulic, to bardzo łatwo jest się po niej poruszać. Główne ulice są długie i to właśnie przede wszystkim wzdłuż nich znajduje się mnóstwo miejsc, o których dzisiaj piszę. Równolegle do ulicy, na której mamy Plac Grecki oraz pomnik Mickiewicza, ciągnie się ulica Preobrazhenska. Jej nazwa wywodzi się od Soboru Przemienienia Pańskiego, który tutaj właśnie się znajduje. Jest to największa w Odessie cerkiew. Ma ona taką rangę jak nasze katolickie katedry. Do środka nie wchodziliśmy, bo jednak krótkie spodenki i bluzki na ramiączkach nie pasują do takiego miejsca.

co zobaczyć w odessie

Idąc dalej ulicą miniemy Pomnik Wery Chołodnej oraz Rzeźbę Pietii i Gawrika. Wera była baletnicą i aktorką, chłopcy zaś to bohaterowie książki „Samotny, biały żagiel” Walentina Katajewa, rosyjskiego pisarza. Tuż przed skrętem na Skwer Starobazarnyj zobaczymy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej z XIX wieku.

co zobaczyć w odessie

W tej części to już wszystko, reszta wkrótce!

(Visited 570 times, 1 visits today)