5 cech, „dzięki którym” nie będziesz dobrym korepetytorem

15 kwietnia
5 komentarzy

Mam wrażenie, że z każdym dniem przybywa na rynku korepetytorów. Czasami przeglądam różne ogłoszenia i stwierdzam, że konkurencja jest spora. Ciekawa jestem tylko jaki odsetek tych osób robi to z prawdziwej pasji i zainteresowania, a jaki tylko z chęci pozornie łatwego zarobku. Chcąc odpowiedzieć na to pytanie musiałabym pewnie przeprowadzić badania o szerokim zasięgu – (!) i to jest myśl, wszystko przede mną :) Dzisiejszy post jest trochę na przekór – czyli bez wskazówek i dobrych rad, ale za to pozwala uświadomić sobie, czy w ogóle ten kierunek działania jest dla Ciebie.

5 cech, „dzięki którym” nie będziesz dobrym korepetytorem

Na blogu był już dekalog dobrego korepetytora i tak na dobrą sprawę wszystkie zawarte w nim rady mógłbyś/aś odwrócić i powstanie zbiór cech, które jeśli posiadasz, dwa razy zastanów się nad byciem nauczycielem. Niemniej jednak zebrałam jeszcze 5 cech podsumowujących, które mogą spowodować to, że Twoja praca będzie udręką zarówno dla Ciebie, jak i uczniów. Jeśli zatem przy każdym lub większości poniższych cech możesz postawić plus, nie bierz się za tę robotę ;)

1. Brak Ci cierpliwości

Weź pod uwagę fakt, że idziesz uczyć, a więc Twój uczeń wie mniej niż Ty. Wydaje się oczywiste, ale niestety nie zawsze tak jest. Czym objawia się brak cierpliwości? Jesteś poddenerwowany, jeśli uczeń nie „łapie” wszystkiego od razu, podnosisz głos ze zdenerwowania, ogólnie rzecz ujmując – jesteś nerwusem, który musi mieć wszystko już, teraz, natychmiast, bo inaczej „świat się zawali”.

2. Brak Ci organizacji

Żeby udzielać korepetycji warto choć trochę się zorganizować – mowa tutaj o materiałach, a jakimkolwiek planie nauczania, o przygotowaniu się do lekcji. Nie mówię, mnie czasami zdarzało się iść na lekcję „na żywioł” i wychodziło fajnie, ale na dłuższą metę to się nie sprawdzi. Jeśli sam/a nie potrafisz zorganizować swojej pracy, może być Ci trudno organizować jeszcze czyjąś naukę, za którą bądź co bądź bierzesz odpowiedzialność.

3. Nie umiesz wyrażać swoich myśli

Jeśli plączesz się w trakcie mówienia, mówisz nieskładnie i niezbyt zrozumiale, może to być dość dużą przeszkodą w uczeniu. Szczególnie jeśli masz do czynienia z małymi dziećmi – im najczęściej trzeba wytłumaczyć wszystko w sposób jasny, przystępny i jak najprostszy. Ta cecha jest oczywiście do wyćwiczenia i absolutnie nie skreśla całkowicie Twojej korepetytorskiej kariery. Warto w tym celu być zawsze do lekcji przygotowanym – przeczytać materiał, sprawdzić poprawne odpowiedzi i nie dać się zaskoczyć.

4. Cierpisz na chroniczne zapominalstwo

Zapominasz o lekcji, o ostatnio omawianym materiale, o przygotowanych ćwiczeniach i tak dalej? No cóż – może pomoże lecytyna, a może po prostu zajmij się czymś innym? Prowadzenie korepetycji wymaga sporo samodyscypliny, bo nie zawsze się chce coś przygotować czy nie ma się milionów pomysłów na minutę. Warto by było jednak, abyś pamiętał jakie materiały omawiasz z uczniem i jakie robi on w tym zakresie postępy (jeśli takie są rzecz jasna).

5. Nie lubisz dzieci

Ten argument jest z cyklu „hardcore” – no cóż, żeby prowadzić korepetycje, trzeba mieć sporo sympatii do zarówno tych mniejszych, jak i nieco większych dzieci. Jeśli na sam widok dziecka w tramwaju czy autobusie, dostajesz gęsiej skórki – odradzam ten zawód :)

Myślę, że teraz jesteś już wyposażony/a w kompendium wiedzy na temat cech dobrego korepetytora– do dzieła zatem i niech moc nauki będzie z Tobą. Jak myślisz? – są jeszcze jakieś inne cechy, które mogą negatywnie wpłynąć na bycie korepetytorem?

(Visited 1 647 times, 1 visits today)