10 rzeczy, które chciałabym wiedzieć mając 20 lat

16 listopada
2 komentarze

rzeczy, któe chciałabym wiedzieć mając 20 latCo prawda do kolejnej dekady życia pozostało mi jeszcze troszkę czasu, ale tak sobie pomyślałam, że mogę napisać o kilku sprawach, które kiedyś wydawały mi się niezbyt pewne i mało oczywiste, a okazało się, że niekoniecznie takie były. W ten sposób powstała lista 10 rzeczy, które chciałabym wiedzieć mając 20 lat. Sprawdźcie, czy znajdziecie wśród wymienionych coś, co pasuje również do Waszej osoby. A może chcielibyście wiedzieć wtedy coś jeszcze?

1. To, co zaplanujemy niekoniecznie zostanie zrealizowane
Ostatnio pisałam, że realizowanie swoich planów i zamierzeń jest bardzo istotne w życiu człowieka. Wiadomo jednak, że nie zawsze wszystko pójdzie po naszej myśli. Idąc na studia myślałam sobie „O jak fajnie znać język migowy, o jak super – będę pracować jako pedagog specjalny” i co? Żadne z tych zamierzeń nie wypaliło. Nie mam z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia czy żalu, ale może trochę inaczej by się wszystko potoczyło ;)

2. Próbowanie nowych rzeczy jest super
Gdybym miała możliwość spróbowania czegoś, czego nie doświadczyłam w przeszłości, byłby to na pewno wyjazd w ramach programu Erasmus. Jako studentka nie zdecydowałam się na niego, bo najzwyczajniej w świecie bałam się – tego czy poradzę sobie z językiem, czy podołam z nadrabianiem zajęć po powrocie z wyjazdu i tak dalej, wymówki można mnożyć. Uwielbiam podróżować i sama nie wiem, co mnie aż tak powstrzymywało przed podjęciem decyzji o Erasmusie – pewnie ciasna strefa komfortu.

3. Podejmowanie ryzyka nie jest takie groźne jak się wydaje

Ryzyko może być związane z różnymi dziedzinami życia – sferą osobistą, zawodową czy finansową. I naprawdę warto je czasami podejmować – oczywiście w rozsądnych granicach, żeby nie przyniosło zbyt wielu szkód. Gdybym zaryzykowała i podjęła decyzję o wyjeździe na Erasmusa, pewnie mój język obcy podszlifowałby się i łatwiej byłoby mi się w nim komunikować z obcokrajowcami. Podobnie mam z pracą – wiem teraz, że nie zwlekałabym z jej podjęciem i zaczęła pracować nieco wcześniej. Kiedyś wydawało mi się, że nie pogodziłabym studiów i pracy, ale od czego jest umiejętność doskonałej organizacji!

4. Popełnianie błędów nie jest niczym złym, a pytanie o radę jest konieczne

Bycie nieomylnym rzadko kiedy się zdarza – ludzie często popełniają błędy i nie ma w tym niczego złego. Wręcz przeciwnie, może przynosić korzyści. Ważne jest, aby wyciągać z popełnionych błędów wnioski – wtedy ma to sens i pozwala w przyszłości zmienić swoją drogę postępowania w podobnej sytuacji. Nie zrażajmy się zatem porażkami, tylko brnijmy do przodu ze zdwojoną siłą. Podobnie rzecz się ma z pytaniem o radę – nie bójmy się tego robić. Jest mnóstwo osób, które mają większą wiedzę i doświadczenie niż my sami – warto z tego korzystać. Kto wie, może usłyszymy poradę, która zmieni nasze dotychczasowe podejście na lepsze?

5. Powracanie do przeszłości nie jest dobrym pomysłem

Rozpamiętywanie tego, co było kiedyś nie przynosi zazwyczaj nic dobrego – szczególnie jeśli tkwią nam w głowie niebyt pozytywne wspomnienia. Lepiej jest zostawić to za sobą i patrzeć przed siebie – bardziej skupić się na tym, co dzieje się teraz. Tak jak wspomniałam w poprzednim punkcie, należy wyciągać wnioski z przeszłych wydarzeń, bo dzięki temu jesteśmy mądrzejsi na przyszłość, ale nie warto tkwić po uszy w tym co było. Idźmy do przodu mając przed oczami swoje cele i marzenia.

6. Myślenie o sobie

„Myślisz tylko o sobie” – pewnie nie raz zdarzyło Wam się słyszeć takie słowa. Czy aby na pewno jest w tym coś złego? Przecież żeby móc dobrze funkcjonować w środowisku społecznym, w swojej pracy i w domu, należy zacząć od pracy nad sobą. Jeśli coś nam nie pasuje, warto to zmienić. Wtedy nie ma wyjścia – trzeba najpierw pomyśleć o sobie, a dopiero o innych ludziach. Oczywiście nie chodzi tu o to, żeby całkowicie zapomnieć o innych ludziach – należy znaleźć równowagę pomiędzy tym co dobre dla nas samych i tym, co dobre dla innych.

7. Pozytywne myślenie jest konieczne

Już nie raz przekonałam się, że takie podejście jest dużo lepsze niż zamartwianie się. Wiadomym jest, że ludziom zdarzają się różne rzeczy – jedne mniej, drugie bardziej pozytywne. W każdym z nich spróbujmy znaleźć choć odrobinę czegoś, co będzie nas motywowało do dalszego działania. Ludzie szczęśliwi i pozytywnie myślący dłużej żyją a jakość ich życia jest zdecydowanie lepsza. Warto się zatem uśmiechać i mieć pozytywne nastawienie do otaczającego nas świata.

8. Podejmowanie przemyślanych działań finansowych przynosi korzyści

Nasze decyzje finansowe bywają bardzo różne. Jedni podejmują lepsze, inni gorsze. Ważne jest, żeby z tych gorszych wyciągać naukę i nie powtarzać błędów, które mogą doprowadzić do większych strat. Jak pewnie wiecie system, który mamy w Polsce niekoniecznie jest w stanie zapewnić nam przyszłość finansową o jakiej byśmy marzyli. Może zatem warto wziąć sprawę w swoje ręce i zadbać o przyszłość. Jest wiele możliwości, spośród których można wybierać i z pewnością każdy znajdzie lub znalazł już coś dla siebie. Warto też zająć się tym jak najwcześniej, niekoniecznie dopiero wtedy gdy już będziemy zbliżali się do wieku emerytalnego.

9.Należy być pewnym siebie

Pewność siebie to coś, nad czym ciągle pracuję – w wielu sytuacjach mi jej brakuje i staram się, żeby to zmienić. Dzięki pewności siebie łatwiej jest podchodzić do wielu spraw – jesteśmy wtedy bardziej odważni i nie mamy oporów przed próbowaniem różnych rozwiązań. Postępujemy zgodnie ze swoimi przekonaniami i nie mamy wątpliwości, że nasze działania będą przeciwstawne temu, co sobie założyliśmy. Pewność siebie jest fajna i warto ją w sobie wypracować. Myślę, że działania ludzi pewnych siebie są bardziej skuteczne niż tych, którzy słabą w siebie wierzą.

10. Kształtowanie dobrych nawyków powinno rozpoczynać się jak najwcześniej

To, z czego jestem najbardziej zadowolona to fakt, że odkąd tylko pamiętam zawsze lubiłam mieć wszystko dobrze zorganizowane i uporządkowane. Pamiętam, jak w szkole nie lubiłam zostawiać nauki na ostatnią chwilę i wtedy, gdy inni gorączkowo uczyli się do sprawdzianów czy egzaminów, ja miałam mnóstwo czasu dla siebie. Jeden z moich współstudiujących skwitował to kiedyś mniej więcej takimi słowami „Wszyscy zakuwają teraz do sesji, a Marta tylko po teatrach i muzeach chodzi” – i tak faktycznie było :) Dobrze jest kształtować takie, ale również i inne dobre nawyki od jak najmłodszych lat – zaczynając od małego dziecka. Jestem pewna, że wtedy okaże się, iż przyszłość tej osoby będzie bardziej pozytywna niż osoby, która nie ma wypracowanych korzystnych nawyków.

Ciekawa jestem, czy odnaleźliście wśród tych punktów coś, o czym Wy chcieliście wiedzieć mając 20 lat?

(Visited 1 136 times, 1 visits today)